Centralnu banku Republike Kosova možete kontaktirati:
Putem e- maila: info@bqk-kos.org
Putem telefona: 0383 38 222 055
Putem službene pošte na adresu: Ul. Garibaldi br. 33 Priština, Kosovo.

Ne. Centralna banka Republike Kosova nije komercijalna banka. Ne pruža bankarske usluge, ne otvara račune niti prima depozite za širu javnost. CBK licencira, nadzire i reguliše finansijske institucije koje posluju u zemlji.

Centralna banka Republike Kosova (CBK) ima ekskluzivnu odgovornost za licenciranje/registraciju, regulisanje i nadzor finansijskih institucija kao što su: banke, osiguravači, penzijski fondovi, mikro-finansijske institucije, nebankarske finansijske institucije, posrednici u osiguranju, procenjivači šteta, kao i drugi pravni subjekti koji obavljaju finansijske aktivnosti, kao što je utvrđeno zakonodavstvom na snazi u Republici Kosovo.
To su licencirane/registrovane finansijske institucije od strane CBK-a za obavljanje finansijskih aktivnosti u Republici Kosovo: kliknite ovde

Zainteresovana lica za opremanjem licencom za obavljanje finansijske delatnosti u Republici Kosovo, prvobitno se savetuju da pročitaju odgovarajuće priručnike za licenciranje i često postavljana pitanja i da potom stupe u direktan kontakt sa Odeljenjem za licenciranje i standardizaciju u CBK-u za zakazivanje informativnog sastanka, koji treba obavezno održati pre početka procesa apliciranja.
Za više informacija referišite se na zvanično stranicu CBK, odnosno menija Finansijskog licenciranja: https://bqk-kos.org/?id=117. 

Da biste bili detaljnije obavešteni o vašem kreditnom stanju, prvenstveno morate da aplicirate za kreditni izveštaj koji možete da uradite u 3 oblika:
Apliciranje u Centralnoj banci Republike Kosova, svakog radnog dana od 8 do 12 i od 13:00 do 16:00 časova – da se dostavi kopija lične karte i obrazac apliciranja za kreditni izveštaj koji se uzima u CBK ili se preuzima sa zvanične internet stranice CBK-a ( Formulari per aplikim te Raportit Kreditor.pdf (bqk-kos.org) 

Apliciranje u bilo koju od filijala komercijalnih banaka i preko portala za građane (www.raportikreditor.org) gde se nakon registracije odštampa obrazac za registraciju i kopija lične karte i dostavlja se CBK-u.

Link na koji možete dobiti detaljnije informacije o aplikaciji kreditnog izveštaja:Podnošenje zahteva za Kreditni izveštaj | Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (bqk-kos.org)  i link preko kojeg se daju uputstva koje se trebaju slediti u slučaju osporavanja podataka u sistem Registra kredita Osporavanje podataka u Kreditnom izveštaju | Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (bqk-kos.org)
Takođe vas obaveštavamo da je istorija klijenta u kreditnom registru CBK-a, predstavljena u kreditnom izveštaju u skladu sa važeće regulative. U trenutku kada se ispune kriterijumu, sistem na automatski način uklanja istorijske informacije iz prikazanog u kreditnom izveštaju.
* CBK ne postavlja klijenta u bilo koju kategoriju i ne menja ili uklanja informacije.

Čuvanje podataka u sistemu kreditne istorije svakog klijenta propisuje se odgovarajućim uredbama i ne može se poboljšati osim u posebnim slučajevima kada postoji greška u izveštavanju.

Na osnovu Uputstva o Registru kredita (Registar kredita), odnosno člana 13, podaci o kreditima će se čuvati do pet (5) godina nakon poslednjeg ažuriranja sa preostalim iznosom nula. Krediti klasifikovani u kategoriju W biće prikazani do sedam (7) godina nakon poslednjeg ažuriranja sa preostalim iznosom nula. Nakon ovog perioda podaci će biti arhivirani. Što se tiče ažuriranja podataka, možete se pozvati na član 5. ovog uputstva.

Kreditna istorija je istorija otplate plaćanja dugova za svaki kreditni proizvod koji se duguje banci. Pružaoci kredita su dužni da pruže tačne, potpune i pravovremene informacije o Kreditnom registru za svaki kreditni proizvod svojih klijenata.

Divizija za razmatranje žalbe korisnika finansijskih usluga razmatra samo žalbe korisnika (klijenata/korisnika) finansijskih usluga, odnosno žalbe o finansijskim uslugama/proizvodima koje pružaju licencirane finansijske institucije u zemlji.

CBK vas savetuje da prvo kontaktirate relevantnu finansijsku instituciju i potražite rešenja odatle.
Najbolje je da žalbu finansijskoj instituciji podnesete u pisanom obliku jer možete da registrujete sve što vam se kaže. Finansijske institucije pod nadzorom CBK-a su obavezne da vas pismeno obaveste da su primile vašu žalbu i da moraju da odgovore u pisanom obliku u roku od 15 dana od datuma vaše žalbe, dajući vam do znanja da li je vaša žalba rešena ili odbijena.
Takođe, moraju vas obavestiti napismeno ako vam je potrebno više vremena da razmatranje vaše žalbe.
Stoga, molimo vas da obratite pažnju na rok od 15 dana od kada ste se žalili pre nego što ste kontaktirali CBK. Ako niste zadovoljni pruženim odgovorom od strane finansijske institucije, ako su odbili vašu žalbu ili niste dobili odgovor u roku od 15 dana, onda se možete obratiti CBK-u.
Da biste podneli žalbu CBK-u morate popuniti obrazac koji se nalazi u Kontakti na službenoj internet stranici Centralne banke Republike Kosova. Popunjavanje obrazca vrši se prema priloženim uputstvima i šalje se elektronskom poštom na e-mail: ankesat@bqk-kos.org ili putem službene poste na adresu: Ul. Garibaldi br. 33 Priština, Kosovo, istovremeno možete podneti vaše žalbe lično u kancelariji arhive Centralne banke Republike Kosova.
Prijem žalbi se vrši samo u pisanom obliku, i odgovor ćete također dobiti u pisanom obliku.

CBK ne postavlja cene i tarife za proizvode/usluge banaka, one određuju cene i tarife za svoje proizvode i usluge pojedinačno na osnovu svoje poslovne politike.

Međutim, kroz "Uredbe o efektivnoj kamatnoj stopi i zahtevima za obelodanjivanje ", CBK zahteva od banaka da sve cene i naknade za njihove proizvode i usluge budu direktno povezane sa troškovima pružanja tih proizvoda i usluga, kao i da se obelodane na vidljiv i dostupan način svim svojim klijentima kako bi klijenti mogli da uporede cene i naknade različitih banaka.

Trajanje procedure za zatvaranje kredita određeno je Zakonom o zaštiti potrošača, kao i uslovima ugovora o kreditu koji ste sklopili sa relevantnom finansijskom institucijom.
Koji krediti se ne mogu preplatiti/avansno platiti na osnovu Zakonu o zaštiti potrošača?

Zakonom o zaštiti potrošača propisano je da su iz područja primene ovog zakona (ne potrošački krediti) podignuti krediti za stanovanje, ulaganje i proširenje delatnosti ili imovine, kao i krediti osigurani hipotekom, ili bilo kojim drugim uporedivi osiguranjem, koji se obično koriste na nepokretnoj ili osiguranoj imovini putem prava vezanog za nepokretnu imovinu.

Sve druge strane koje su uključene u kredit, kao pozajmice što su sudužnik i garant, imaju iste obaveze i odgovornosti prema finansijskoj instituciji kao i zajmoprimac za pravovremenu i pravovremenu otplatu duga.

Evropski izveštaj se popunjava u slučaju manje materijalne štete (gde vrednost štete ne prelazi iznos od 500 evra). Stoga, ako vrednost štete koja je prouzrokovana vašem vozilu prelazi predviđeni iznos, za naknadu takvih šteta slučaj se treba popuniti Policijskim izveštajem.

Obavezno osiguranje odgovornosti vlasnika i vlasnika motornog vozila za štetu prouzrokovanu trećim licima.
Polisu osiguranja ugovara samo licencirani osiguravač od strane CBK-a. Polisa osiguranja treba da bude jedinstvena na celoj teritoriji Republike Kosova.

TPL Plus podrazumeva uzajamno priznavanje između dve zemlje, stoga motorna vozila i korisnici motornih vozila registrovani na Kosovu koji poseduju važeću TPL Plus polisu osiguranja ne trebaju za graničnu bezbednost u Makedoniji, dok je za kretanje u Albaniju dovoljna važeća lokalna polica TPL.

Sistem Bonus–Malus – sistem koji se primenjuje kao korektor visine premije osiguranja od autoodgovornosti, zasnovan na istorijatu prouzrokovanih šteta od strane osiguranika;

Svaki osiguranik na Kosovu, koji ima ugovor (polisu) obaveznog osiguranja od autoodgovornosti od najmanje godinu dana , nivo premije određuje se od bonus-malus, sistema odnosno po premijski stepen u zavisnosti od toga ako u poslednjem periodu osiguranja (nadgledanja) imao ili ne proglašene štete.

Na osnovu Zakona o obaveznom osiguranju od automobilskom, CBK je donela uredbu o sprovođenju sistema Bonus-Malus, koji reguliše nivo premije osiguranja vozila, na osnovu istorije potraživanja osiguranika. Važnost ovog sistema je u tome što će bonusi biti od koristi dobrim i disciplinovanim vozačima i onima koji su oprezni u saobraćaju i istovremeno kroz Malus, vozači koji izazivaju nesreće će biti u nepovoljnom položaju.

Kosovski ured za osiguranja pokriva štete uzrokovane neosiguranim motornim vozilom sa stranom registracijom, neosiguranim motornim vozilom sa lokalnom registracijom, ne identifikovanim motornim vozilom, likvidacijom ili stečaja osiguravača i odštete na osnovu graničnog osiguranja.

Oštećeni ima pravo da zahtev za naknadu štete na osnovu osiguranja autoodgovornosti podnese direktno odgovornom osiguravatelju. Procedure za prijem, registraciju, tretiranje, plaćanje i kontrolu zahteva za nadoknadu štete koje proističu iz obaveznog osiguranja od autoodgovornosti možete naći na linku https://bqk-kos.org/repository/docs/korniza_ligjore/shqip/Procedurat e Trajtimit te kerkesave per kompensimin e demeve - autopergjegjesia.pdf

Statistike o direktnim investicijama na Kosovu se objavljuju na redovnoj mesečnoj osnovi od strane CBK-a, u okviru menija "Statistike/Vremenske serije".
Posetite zvaničnu stranicu CBK-a, gde ćete ih sve pronaći.

 Strana direktna investicija – prema finansijskim instrumentima
Strana direktna investicija – prema sektorima
Strana direktna investicija – prema zemljama 
Strana direktna investicija – prema geografskom kriterijumu

 

Obaveštavamo vas da se informacije o depozitima mogu naći na sledećem linku: https://www.bqk-kos.org/?id=55,   za više informacija, pogledajte druge izveštaje ili publikacije dostupne na zvaničnoj internet stranici CBK-a www.bqk-kos.org .

Ove podatke možete naći na zvaničnoj internet stranici CBK-a, odnosno u Vremenske serije, na linkovima ispod:

Isporuke migranata– prema kanala (https://bqk-kos.org/repository/docs/time_series/31%20Remittances-by%20channel.xls)

Isporuke migranata – prema državama

(https://bqk-kos.org/repository/docs/time_series/32%20Remittances-by%20country.xls)

Na osnovu zakona o Centralnoj Banci Republike Kosova (CBK), CBK-a prikuplja, sastavlja i objavljuje statističke podatke o realizaciji njenih ciljeva i šire. Istovremeno, CBK pruža i informacije u vezi statističke metodike. Monetarne i Finansijske Statistike, Statistike Spoljnog Sektora. Za više informacija i detalje možete naći u sledećim linkovima.

Statistika: https://bqk-kos.org/?id=47, i
Vremenske serije https://bqk-kos.org/?m=t&id=55

CBK prikuplja podatke o kamatnim stopama na kredite i depozite koje primenjuju komercijalne banke i mikro-finansijske institucije. U okviru depozita izveštavaju se kamatne stope na tekuće račune, oročene depozite i štedne depozite, dok se krediti izveštavaju po nameni (investicione, ne investicioni krediti, potrošački krediti, prekoračenja i dr.). Za više informacija o kamatnim stopama, kliknite ovde.
Za stope koje primenjuju komercijalne banke, kamatne stope se objavljuju u ove dvije tabele:
Efektivne kamatne stope DDK-a na kredite
Efektivne kamatne stope DDK-a na depozite

Dok za kamatne stopa koje primenjuju finansijske institucije objavljuju se na ovoj tabeli: Efektivne stope interesa OFP-a.

Pored komercijalnih banaka (DDK), druge institucije koje se bave odobravanjem kredita su mikro-finansijske institucije, takozvani drugi finansijski posrednici ili mikro-finansijske institucije. Za razliku od komercijalnih banaka, drugi finansijski posrednici su angažovani na kreditiranju manjih iznosa. Sve statistike o mikro-finansijskim institucijama možete pronaći na ovu adresu.

Glavne tabele su sledeće:
Pregled ostalih finansijskih posrednika (OFP)
Bilans stanja OFP-a
Pregled prihoda OFP-a
Krediti OFP-a po ročnosti
Krediti OFP-a – po ekonomskim sektorima
Lizing OFP-a
Aktivnost OFP-a
Efektivne kamatne stope OFP-a
Novi krediti OFP-a

Statistike o komercijalnim bankama se objavljuje u sklopi vremenskih serija. To uključuje tabele za bilanse stanja, bilans uspeha, depozite, kredite, kamatne stope, devizne kurseve itd. Glavne tabele su sledeće:
Pregled drugih depozitnih korporacija (DDK)
Bilans stanja DDK-a
Pregled o prihodima DDK-a
Krediti DDK-a – po dospeću
Krediti DDK-a – ekonomski sektori
Krediti DDK-a – novi krediti
Investicije DDK-a krediti i depoziti
Depoziti DDK-a – depoziti u evro
Depoziti DDK-a – depoziti ne u evro
Depoziti i pozajmice DDK-a
Depoziti DDK-a – novi depoziti
Pozajmice (dugovi) DDK-a
Vladine hartije od vrednosti – Kamatne stope i vrednost
Devizni kurs
Platni sistem
Mreža DDK-a i broj zaposlenih

Virtuelni novac se ne priznaje kao zakonsko sredstvo plaćanja ili razmene, tako da se ove vrste virtuelnog novca ne mogu koristiti kao pravni lek plaćanja.

Trenutno ne postoji lokalni ili međunarodni zvanični organ ili institucija koja preuzima odgovornost za vaše potencijalne gubitke od investiranja u virtualni novac. Takođe, ne postoji osnovno ili fizičko bogatstvo koje bi bilo osnova podrške za njihovu vrednost. Zbog razloga anonimne aktivnosti i ne transparentnosti, ove vrste virtuelnog novca mogu se koristiti za opasne aktivnosti kao što su; pranje novca i finansiranje terorizma, kao i za druge nezakonite aktivnosti.

Centralna banka Kosova upozorava korisnike virtuelne platforme da ove platforme nisu zakonski regulisane, kao i da nisu nadzirane od strane regulatornih organa.

Za detaljnije informacije o valutnim kursom možete se referirati na zvaničnoj internet stranici Evropske centralne banke, odnosno na sledećem linku:
(https://bqk-kos.org/?id=89).

Gde mogu pronaći finansijske izveštaje osiguravajućih kompanija i komercijalnih banaka
Uvezi sa finansijskim izveštajima banke, pogledajte sledeći link:: https://bqk-kos.org/?id=20, dok u vezi sa finansijskim izveštajima osiguravajućih kompanija, pogledajte link: https://bqk-kos.org/?id=21.

Trenutno na Kosovu postoji jedinstveni međunarodni platni sistem (MPS), kojim upravlja i nadgleda CBK. Ovaj sistem omogućava kliring i neto poravnanja na automatski način prema sesijama, kao i realno poravnanje na bruto osnove, za sve međubankarske platne transakcije, hartija od vrednosti, itd.

Novi međubankarski platni sistem, nazvan ATS (Automatic Transfer System/Sistem automatskog transfera), je u upotrebi od 1. jula 2016. godine i sastoji se od dve glavne komponente: komponenta RTGS-a (Real Time Gross Settlement/bruto poravnanje u realnom vremenu), što omogućava transfer sredstava u realnom vremenu, kao i komponentu ACH (Automatic Clearing House/automatski sistem kliringa) što vrši procesiranje plaćanja u grupi i sa nisku vrednost, na tri međubankarske kliring sesije u CBK.

Da li ovaj sistem operira u skladu u skladu sa međunarodnim standardima? Ovaj sistem je projektiran prema najnovijim međunarodnim standardima za platne sisteme (ISO 20022), prema najnovijoj tehnologiji kao i najboljim praksama koje čine Kosovo jednom od prvih zemalja koje sprovodi ovaj standard.

Operativna uloga – Pruža infrastrukturu za kliring i poravnanje međubankarskih plaćanja, upravlja i operira jedan hibrid sistem (SEKN – Elektronski sistem međubankarskog kliringa) za kliring i poravnanje plaćanja sa velikim i malim vrednostima.

Nadzorna uloga – Definiše pravila i procedure, postavlja standarde da promoviše i održi siguran platni sistem, efikasan za procesiranje plaćanja , i ocenjuje sisteme uporedo sa postavljenim standardima ; i

Uloga katalizatora - Ohrabruje i promoviše efikasnost i bezbednost u korišćenju instrumenta plaćanja i platnog sistema.

Gde mogu pronaći dodatne informacije? Informacije o statističkim publikacijama, analizama i drugim informativnim materijalima iz Platnog sistema možete pronaći na linku: https://bqk-kos.org/?id=125.

Razmena oštećenih novčanica i kovanog novca vrši se u komercijalnim bankama. Deo prave evro novčanice treba se predstaviti komercijalnoj banci kako bi se kvalifikovala za zamenu, to je kriterijum minimalnih zahteva koje se trebaju ispuniti. Ove zahteve se uglavnom odnose na površinu oštećene novčanice. Na zahtev, finansijske institucije (komercijalne banke) će zameniti prave evro novčanice oštećene u slučajevima kada:

a) je prikazano najmanje 60% površine novčanice;

b) je prikazano manje od 60% i više od 50% površine novčanice, ako podnosilac zahteva (klijent) dokaže putem pisanog izveštaja da su delovi koji nedostaju nenamerno uništeni.

Za razmenu oštećenih novčanica evra, finansijska institucija (komercijalna banka) podnosiocu zahteva pruža standardni obrazac za popunjavanje. U slučajevima kada finansijske institucije (komercijalne banke) imaju dovoljno razloga da veruju da su evro novčanice i kovani novac namerno oštećene ili da je njima počinjeno krivično delo, onda će se odbiti njihova razmena i policijski organi se trebaju obavestiti. Samo ako nadležni autoriteti odluče drugačije na kraju istrage, novčanice/kovani novac evra će se kvalificirati za razmenu. Oštećene evro novčanice u malom obimu, kao što su pocepanosti, beleške brojeva ili kratkih reči ili slično, u principu se neće se smatrati namerno oštećenim evro novčanicama.

Da li Centralna banka menja oštećene novčanice?
Ne, ne menjaju se.