Centralna banka Republike Kosovo kroz finansijsku edukaciju i organizovanje događaja, ima za cilj da doprinese poboljšanju znanja o ekonomskim i finansijskim pitanjima za sve starosne grupe kosovskog društva, počev od dece i mladih, za pojedinačne potrošače pa sve do preduzetnika.
Međunarodna nedelja novca (MNN) je jedna o takvih aktivnosti koju CBK obeležava od 2013. godine. MNN za 2024. godinu obeležena je motom „Staraj se o svom novcu, obezbedi svoju budućnost“ koja je održana od 18. do 22. marta 2024. godine.
Svrha ovog Saveta je da se angažuje na unapređenju sveobuhvatnosti i uspostavljanju saradnje u oblasti finansijske edukacije, tako da postoje koordinirane obrazovne aktivnosti kao zajednička odgovornost između CBK-a i drugih finansijskih institucija.
Savet će doprineti podsticaju i promociji inicijativa, događaja, aktivnosti i materijala iz oblasti finansijske (nekomercijalne) edukacije putem obuhvaćenih institucija. Takođe, ovaj Savet će doprineti organizovanjima koje povećavaju znanje građana o bankarskim proizvodima i uslugama, osiguranju i drugim finansijskim proizvodima/uslugama kao i informisanju građana.
Kroz ovaj Memorandum, CBK namerava da izgradi zajedničku platformu sa Ekonomskim fakultetom gde se mogu realizovati zajednički projekti i inicijative za podizanje i unapređenje obrazovnog, ekonomskog i finansijskog znanja mladih ljudi na Kosovu. Istog dana, guverner CBK-a, g. Ahmet Ismaili održao je predavanje „Centralna banka i njena uloga u finansijskom sistemu Republike Kosovo“ kojem je prisustvovalo oko 100 studenata Ekonomskog fakulteta.
Na kraju predavanja, guverner Ismaili je najavio Nagradu za mladog ekonomistu – koju CBK dodeljuje svake godine u cilju promocije naučnih istraživanja kroz koju je pozvao sve mlade istraživače (studente) da se prijave sa svojim naučnim radovima za nagradu CBK-a za mlade ekonomiste. Ove godine studenti imaju priliku da pripreme svoje istraživačke radove na osnovu četiri teme.
Konkurs za studentske istraživačke radove biće otvoren do 30.09.2024. godine
U okviru Međunarodne nedelje novca organizovana je konferencija „Pristup finansiranju za žene preduzetnice“ u saradnji CBK-a i Udruženja mikrofinansijskih institucija Kosova (AMIK).
Svrha organizovanja ove konferencije je bila da po prvi put CBK doprinese identifikaciji izazova i prepreka sa kojima se žene preduzetnice suočavaju u svom poslovanju, u smislu pristupa finansijama i diskusije o identifikaciji i doprinosu koji CBK može dati u suočavanje sa ovim izazovima.
Konferencija je okupila aktere iz Centralne banke, mikrofinansijskog sektora, izvršnu direktorku Agencije za ravnopravnost polova, uspešne priče žena preduzetnica i panel sa predstavnicima međunarodnih i domaćih institucija kao što su: USAID, EFSE, FKGK, CBK i AMIK koji su pred prisutnima razgovarali o identifikaciji izazova i preporukama za poboljšanje pristupa finansijama za žene preduzetnice. Konferenciji je prisustvovalo oko 60 učesnika.
Predavanje je održala gđa. Zana Gjocaj, direktorka Odeljenja za finansijsku stabilnost i ekonomsku analizu u CBK-u, koja je uopšteno govorila o ulozi i funkcijama Centralne banke Republike Kosovo, a posebno o ekonomskoj analizi i finansijskoj stabilnosti, nudeći jasan i detaljan pregled o izradi ovih analiza. Predstavljene ekonomske analize su pružile širok pregled učinka kosovske ekonomije, identifikujući glavne sektore razvoja i potencijalne izazove koji utiču na njenu stabilnost.
Na kraju predavanja studenti su bili informisani i podstaknuti da se prijave za „CBK nagradu za mlade ekonomiste“, tradicionalno takmičenje koje CBK preduzme u cilju podsticanja i stimulisanja rada mladih istraživača u oblasti ekonomije i finansija.
Predavanje koje su održali zvaničnici CBK-a fokusiralo se na značaj finansijskog obrazovanja za mlade i bavilo se temama kao što su: upravljanje ličnim finansijama, značaj štednje za budućnost, uloga Centralne banke Kosova (CBK) u ekonomskoj stabilnosti zemlje, funkcionisanje celokupnog finansijskog sektora itd.
Aktivnost je obeležila angažovanjem i aktivnim učešćem studenata koji su kroz pitanja iskazali interesovanje da bolje razumeju finansijske koncepte i ulogu CBK-a u ekonomiji zemlje, osvrćući se na značaj finansijskog upravljanja u njihovom svakodnevni život kao važan korak ka podizanju svesti i razvoju finansijskih veština kako bismo bili što bolje pripremljeni za finansijske izazove i prilike u budućnosti.
Učenicima su opremljeni različitim materijalima za finansijsku edukaciju kao što je knjiga „Finansije za mlade“ i drugi leci koji će im pomoći da prodube svoja znanja ka stabilnijoj i bezbednijoj finansijskoj budućnosti.