Centralna banka Republike Kosovo je nastavila tradiciju obeležavanja Svetskog dana štednje. CBK je, u okviru Programa finansijske edukacije, za obeležavanje ovog dana organizovala takmičenje za najbolji esej za učenike 6-9 razreda osnovnih škola na Kosovu, čija je tema bila “Štednja za bolju budućnost”.
Na dodeli nagrada pobednicima, guverner CBK-a, Fehmi Mehmeti, je rekao da kultura štednje je dobra navika ljudi i porodica, zbog toga je treba i negovati, a što pre budemo stvorili naviku štednje više ćemo biti pripremljeni za adekvatno donošenje odluka za naše finansije.
Ovom prilikom, guverner Mehmeti je rekao da putem pisanih eseja, učenici su doveli u iskušenje Komisiju za izbor pobedničkih imena, zbog toga što je prihvaćen veliki broj radova od kojih svaki je bolji od drugog.
“Ovo takmičenje je bilo veoma kreativno, bilo je veoma dobrih eseja, a komisija je imala veoma težak zadatak u izboru pobednika. Mogu da kažem da u ovom takmičenju nije bilo gubitnika. Svi eseji su bili veoma dobri i imam čast da danas dodelim nagrade najistaknutijim učenicima. Vi, dragi učenici, vašim radovima ste pokazali koliko je bitno stvoriti naviku štednje, navika koja predstavlja kulturu, predstavlja put za ispunjenje vaših želja, bilo da su to želje za kupovinu jednog poklona, da ostvarite putovanje u jednom mestu o kom maštate, za bolje školovanje i za svetliju budućnost, ili da pomažete sebi i svoju porodicu. Centralna banka Republike Kosovo, sa svojim programima finansijske edukacije, uvek će biti pored vas sa aktivnostima, događajima i publikacijama, koje će vam pomoći u sticanju novih znanja, ne samo iz oblasti finansija, već i o štednji u ostalim oblastima. Centralna banka će biti prisutna i u vašim učionicama i školama, kroz obeležavanje redovnih aktivnosti. Dakle, vi ste već utabali put ka svetu finansija, štednje, a sutra mnogi od vas će biti deo bankarskih institucija i osoblja CBK-a”, izjavio je guverner Mehmeti, dodajući da se oseća srećnim što su se takmičili učenici iz celog Kosova.
Učenici koji su dobili nagrade su: Jon Boqolli, Albiona Barileva, Etrid Thaçi, Era Shabani, Lis Ademi, Tuana Aliu, Krenare Shefqeti, Elza Gosalci, Benar Sheqiri i Daorsa Imeri.
A teme dostavljenih eseja su imale za tematiku značaj štednje za budućnost, stav mladih prema štednji, štednju u finansijskim institucijama, savremeni načini nasuprot klasičnim načinima plaćanja, uloga novca i štednje u ekonomiji i učenje o novcu u školi pomaže kako da štedimo.
Ovaj dan, koji je po prvi put obeležen 1924. godine na Međunarodnom kongresu banaka štednje u Milanu, Italija, sada se obeležava u čitavom svetu organizovanjem raznih aktivnosti čiji je cilj negovanje kulture i razvijanje navika štednje.