Lajmet e fundit

Guvernatori Mehmeti uron SHBA-të për Ditën e Pavarësisë, 4 Korrikun

4 korrik 2020
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka uruar Shtetet e Bashkuara të Amerikës për 4 Korrikun, Ditën e Pavarësisë. Në mesazhin e urimit dërguar Ambasad...

Përurohen zyrat shtesë të BQK-së

2 korrik 2020
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti dhe Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti kanë përuruar zyrat shtesë të BQK-së. Guvernatori Mehmeti th...

BQK do ta ndihmojë Qeverinë e Kosovës në lehtësimin e procesit të tërheqjes së 10% të kursimeve pensionale nga qytetarët

2 korrik 2020
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti i shoqëruar nga Zëvendësguvernatori Sokol Havolli është takuar me Kryeministrin e Qeverisë së Republikës së Ko...

Njoftim për procesin e rekrutimit

25 qershor 2020
Për shkak të rritjes së rasteve me të infektuar nga COVID 19 dhe rekomandimeve nga IKSHP dhe Ministria e Shëndetësisë, Banka Qendrore e Republikës së Kosovës njofton se shtyhen për një afat ...

Guvernatori Mehmeti dhe Ministri Kuçi diskutojnë për zhvillimet në ekonomi

25 qershor 2020
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës Fehmi Mehmeti, ka pritur në takim Ministrin e Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi. Guvernatori Mehmeti ka njoftuar Ministrin Kuçi mbi zhvillimet...

Guvernatori Mehmeti shpreh gatishmërinë e BQK-së për të ndihmuar rimëkëmbjen ekonomike

18 qershor 2020
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti i shoqëruar nga kryetari i Bordit të BQK-së, Flamur Mrasori është takuar me kryeministrin e Qeverisë së Republikës ...

BQK dhe MPMS pajtohen të marrin masa për lehtësimin e marrjes së pensioneve

18 qershor 2020
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti është takuar me ministrin e Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica. Në këtë takim është diskut...

Guvernatori Mehmeti diskuton për lehtësimin e qasjes në financa me përfaqësues dhe donatorë të FKGK-së

17 qershor 2020
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti, ka pritur në takim drejtuesit dhe donatorët e Fondit Kosovar për Garanci Kreditore. Në këtë takim, Guvernatori Mehmeti ka...

Guvernatori Mehmeti takon përfaqësuesit e Këshillit Kombëtar për Zhvillim Ekonomik dhe Shoqatës së Sigurimeve të Kosovës

17 qershor 2020
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka pritur në takim udhëheqësen e Sekretariatit të Këshillit Kombëtar për Zhvillim Ekonomik, znj. Lindita Daija dhe p&eum...

Guvernatori Mehmeti dhe Ministrja Bajrami, diskutojnë për rolin e sektorit bankar në mbështetje të ekonomisë

10 qershor 2020
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti është takuar me ministren e Financave dhe Transfereve, Hykmete Bajrami, me të cilën ka diskutuar gjendjen aktuale të ekonomisë...

Guvernatori Mehmeti takoi kryetarin e AKB-së, Agim Shahini

10 qershor 2020
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka pritur në takim përfaqësuesit e Aleancës Kosovare të Bizneseve, të kryesuar nga kryetari Agim Shahini. Guvernatori Mehm...

Guvernatori Mehmeti dhe odat ekonomike diskutojnë masat për mbështetjen e rimëkëmbjes së ekonomisë

3 qershor 2020
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka takuar kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi dhe drejtorin ekzekutiv të Odës Ekonomike Amerikane, Arian Zeka. ...

Sqarim për publikun në lidhje me shtyrjen e afatit të kësteve të kredive

1 qershor 2020
Gjatë ditës së shtunë në shumë portale të vendit është publikuar lajmi me titull: “BQK-ja shtyn afatin e kësteve të kredive”. Me qëllim të informimit të drejtë ...

Guvernatori Mehmeti uron fëmijët për 1 Qershorin

1 qershor 2020
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka uruar fëmijët për 1 Qershorin, Ditën Ndërkombëtare të Fëmijëve. Vendi ynë është me fat q&...

Banka Qendrore dhe Ministria e Financave diskutojnë planin e rimëkëmbjes ekonomike me drejtuesit e bankave

28 maj 2020
Me ftesë të Guvernatorit të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti dhe Ministrit të Ekonomisë dhe Transfereve, Besnik Bislimi, në BQK u organizua një takim i përbashk&e...

Guvernatori Mehmeti priti në takim përfaqësuesit e Klubit të Prodhuesve të Kosovës

27 maj 2020
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti, priti në takim përfaqësuesit e Klubit të Prodhuesve të Kosovës, të kryesuar nga Kryetari i Bordit, Bashkim Osmani. ...

Guvernatori i BQK-së, z. Fehmi Mehmeti u takua me Avokatin e Popullit, z.Hilmi Jashari

21 maj 2020
Me qëllim të rritjes së bashkëpunimit ndërmjet dy institucioneve Guvernatori Mehmeti priti në takim Avokatin e popullit z. Hilmi Jashari. Në këtë takim u diskutuan zhvillimet dhe aktivitetet brenda mandate...

Guvernatori Mehmeti uron Apostoloven në Ditën e Evropës

9 maj 2020
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka uruar shefen e zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Nataliya Apostolova në Ditën e Evropës. "E nderuara znj. Apo...

Guvernatori Mehmeti diskuton me përfaqësuesit e odave ekonomike për programin e rimëkëmbjes

5 maj 2020
Në vazhdën e takimeve të rregullta pas shpërthimit të pandemisë Covid-19, Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës (BQK) z. Fehmi Mehmeti ka pritur në takim përfaqësu...

Guvernatori Mehmeti uron gazetarët në Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit

3 maj 2020
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka uruar Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës dhe të gjithë gazetarët në Ditën Botërore të Lirisë s&...

Bordi i BQK-së vlerëson qëndrueshmërinë e sektorit financiar

30 prill 2020
Bordi i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, në mbledhjen e mbajtur më 30 prill 2020, ka diskutuar çështjet që kanë të bëjnë situatën aktuale në sistemin financiar...

Guvernatori Mehmeti takoi ministrin në detyrë të Financave dhe Transfereve, Besnik Bislimi

28 prill 2020
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti është takuar me ministrin në detyrë të Financave dhe Transfereve, Besnik Bislimi dhe zëvendësministrin, Ilir Aliu. G...

BQK siguron klientët e Bankës Ekonomike se mjetet e tyre janë të pandikuara dhe të sigurta

24 prill 2020
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës është informuar me kohë nga Banka Ekonomike lidhur me sulmin kibernetik duke ndikuar në funksionalitetin e disa shërbimeve bankare, të cilat më pastaj bazuar n&e...

Guvernatori Mehmeti dhe Ministri në detyrë Bislimi sot mbajtën takim virtual me Drejtorin e FMN-së të Departamentit për Evropë

24 prill 2020
Në vazhdimësinë e takimeve virtuale të Takimeve Pranverore 2020 me Fondin Monetar Ndërkombëtar, me qëllim të diskutimit të gjendjes aktuale të shkaktuar nga pandemia COVID-19, Guvernatori Mehmeti dhe ...

BQK e gatshme të bashkëpunojë me institucionet për ta ndihmuar ekonominë

19 prill 2020
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti, i është përgjigjur pozitivisht ftesës së ministrit të Financave dhe Transfereve, Besnik Bislimi, për pjesëmarrje n...

Guvernatori Mehmeti prezantoi masat e BQK-së për tejkalimin me më pak dëme në ekonomi nga pandemia Covid 19

3 prill 2020
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti i shoqëruar nga dy zëvendësguvernatorët Sokol Havolli dhe Lulzim Ismajli ka paraqitur para mediave, masat e ndërmarra nga BQK-ja p...

Sqarim i komunikatës së BQK-së të datës 16 mars 2020

17 mars 2020
Mbështetur në vendimet Bordit të BQK-së, Bordit Ekzekutiv të BQK-së dhe në dakordim me Shoqatën e Bankave të Kosovës, gjithnjë bazuar në situatën e krijuar në vend si rezultat i pa...

Komunikatë e përbashkët nga Banka Qendrore e Republikës së Kosovës dhe Shoqata e Bankave të Kosovës

16 mars 2020
Duke marrë parasysh situatën e krijuar për shkak të përhapjes së infeksionit të shkaktuar nga virusi Covid-19, Banka Qendrore e Republikës së Kosovës ka ndërmarrë masa adekuate lidhur me fun...

BQK: Sistemi financiar në vend do të funksionojë normalisht

16 mars 2020
BQK-ja është duke vërejtur se po shpërndahen lajme të rrejshme sa i përket funksionimit të sektorit bankar në vend. Duke marrë për bazë këto lajme të rrejshme, BQK-ja ju informon se ...

NJOFTIM PËR PROCESIN E REKRUTIMIT

16 mars 2020
Ju njoftojmë që si rrjedhojë e masave të marra nga Qeveria e Republikës së Kosovës për parandalimin e shpërndarjes së virusit COVID-19, të gjitha procedurat për rekrutim të punonjë...

Njoftim nga BQK

14 mars 2020
Pas situatës së krijuar si rezultat i #Covid19, Banka Qendrore e Republikës së Kosovës ju njofton se të gjitha Bankat e Kosovës janë duke funksionuar normalisht, ashtu sikur edhe zonat 24/7 dhe bankomatët....

Guvernatori Mehmeti takoi Drejtorin e Bankës Botërore për Kosovë e Maqedoni të Veriut-Marco Mantovanellin

5 mars 2020
Temë diskutimi me ekipin e Bankës Botërore ishte Memorandumi Ekonomik i Vendit (Country Economic Memorandum) si dhe perspektiva dhe sfidat në të ardhmen lidhur me zhvillimin ekonomik të vendit. Guvernatori Mehmeti shp...

Guvernatori Mehmeti takoi Christopher Thompson përfaqësues i Checchi and Company Consulting, kontraktor i USAID

26 shkurt 2020
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka pritur në takim një ekip të kontraktorëve të USAID-it, të udhëhequr nga Christopher Thompson përfaqësues i ...

Guvernatori Mehmeti priti delegacionin e FMN-së të kryesuar nga Shefi i Misionit për Kosovë z. Gabriela Di Bela

20 shkurt 2020
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka pritur në takim misionin e Fondit Monetar Ndërkombëtar, të kryesuar nga z. Gabriela Di Bela , Shef i Misionit për Kosovë n...

Kartoni i Gjelbër temë prioritare në takimin e Guvernatorit me kryetaren e Kuvendit, Vjosa Osmani-Sadriu

14 shkurt 2020
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti i shoqëruar nga Kryetari i Bordit të BQK-së, Flamur Mrasori u pritën nga kryetarja e Kuvendit të Republikës së Kosov&eum...

Guvernatori Mehmeti priti në takim përfaqësuesit e Bankës Botërore

5 shkurt 2020
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, z. Fehmi Mehmeti ka takuar sot z. Diego Martinez, Zëvendësdrejtor i Bankës Botërore  dhe   z. Alper Ahmet Oguz Zyrtar i Lartë për...

BQK kufizon shpenzimet e siguruesve

5 shkurt 2020
Me qëllim të ruajtjes dhe forcimit të stabilitetit të sektorit të sigurimeve, Banka Qendrore e Republikës së Kosovës, ka miratuar Rregulloren për Menaxhimin e Komisioneve dhe Shpenzimeve Operative të ...

BQK nxjerr Rregullore që u mundëson klientëve të bankave kryerjen e pagesave përmes terminaleve POS pa kosto shtesë

16 janar 2020
Më datën 26 dhjetor 2019 Bordi i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës miratoi amandamentimet e “Rregullores për Instrumentet e Pagesave Elektronike”, të cilat hyjnë në fuqi nga da...

Guvernatori Mehmeti: BQK-ja angazhohet për stabilitet në sektorin financiar dhe mbrojtje të konsumatorëve

23 dhjetor 2019
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka thënë se gjatë vitit 2019 sektorët që i ka nën përgjegjësi BQK-ja kanë performuar mirë. Në kon...

Guvernatori Mehmeti ndau certifikatat për 31 studentët që përfunduan programin e praktikës në BQK

20 dhjetor 2019
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ndau certifikatat për studentët e universiteteve dhe kolegjeve që përfunduan me sukses programin e praktikës për vitin 2019 n...

Guvernatori Mehmeti merr pjesë në prezantimin e “Raportit të Tranzicionit për vitin 2019”

17 dhjetor 2019
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka thënë se BQK-ja ka demonstruar lidership përtej mandatit të saj, ku në rolin e Rregullatorit dhe Mbikëqyrësit të...

Sqarim për Opinion

9 dhjetor 2019
Me qëllim të informimit të drejtë të opinionit dhe klientëve , Banka Qendrore e Republikës së Kosovës pas vendimit për revokim të regjistrimit dhe inicim të procedurave të likuidimit p&...

Bordi Ekzekutiv i BQK-së inicion procedurat e likuidimit për IMF “Iute Credit Kosovo” Sh. A. dhe për IFJB “Monego”

6 dhjetor 2019
Sot, më 6 dhjetor 2019, Bordi Ekzekutiv i BQK-së, duke u bazuar në kompetencat që i garanton neni 36 paragrafi 1, nënparagrafët 1.11 dhe 1.12, si dhe neni 67 paragrafët 1 dhe 2 të Ligjit për Bankën Qe...

Përfaqësues të BQK-së u takuan me drejtuesit e Agjencisë së Mbikëqyrjes së Sigurimeve të Maqedonisë së Veriut

26 nëntor 2019
Në Agjencinë e Mbikëqyrjes së Sigurimeve të Maqedonisë së Veriut sot u mbajt një takim i nivelit të lartë midis anëtarëve të Këshillit të Ekspertëve, Sulejman Ahmedi dhe ...

Nënshkruhet memorandumi i bashkëpunimit mbi qeverisjen korporative të bankave

19 nëntor 2019
Guvernatorë të Bankave Qendrore të Kosovës, Maqedonisë së Veriut, Shqipërisë, Malit të Zi dhe Drejtori i  Agjencionit Bankar të Federatës së Bosnjës dhe Hercegovinës, nën...

Banka Botërore po investon për të përmirësuar përfshirjen financiare në epokën e digjitalizimit

19 nëntor 2019
Përfshirja financiare në epokën e digjitalizimit, masat e politikave që duhet të ndërmerren në kontekstin rajonal për të avancuar agjendën e përfshirjes financiare dhe ruajtur stabilitetin financ...

Drejtues vendës dhe ndërkombëtar diskutuan për mundësitë dhe rreziqet e sektorit bankar

19 nëntor 2019
Përfaqësues të lartë të BQK-së dhe të institucioneve ndërkombëtare diskutuan në lidhje me efektet e fushëveprimit financiar në zhvillim e sipër, mundësitë dhe rreziqet pë...

Guvernatori Mehmeti: Bashkëpunimi mes bankave qendrore e bënë më të lehtë tejkalimin e sfidave

19 nëntor 2019
Ka vazhduar punimet Sesioni i parë në kuadër të Konferencës ndërkombëtare të nivelit të lartë e organizuar nga BQK-ja në Prishtinë, me temën ''Rreziqet dhe Mundësitë n...

BQK-ja ka arritur për 20 vjet të jetë faktor në ruajtjen e një sistemi të shëndosh financiar

19 nëntor 2019
“BQK ka shënuar progres të madh në të gjitha shtyllat e aktivitetit të saj, duke arritur të ndërtojë një sistem modern të pagesave dhe duke ofruar shërbime efikase të furnizimit me par...

Sqarim për opinionin

14 nëntor 2019
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës fton të gjithë opinionin që të mos bien pre e informacioneve të publikuara në rrjetet sociale në lidhje me shitblerjen  bankës TEB sh.a  nga bizne...

BQK zhvillon bashkëpunimin me bankat qendrore të vendeve të BE-së në fushën e parandalimit të pastrimit të parave

13 nëntor 2019
Në kuadër të programit aktual të forcimit të kapaciteteve të bankave qendrore në Ballkanin Perëndimor me synim të integrimit në Sistemin Evropian të Bankave Qendrore, në Bankën Qendrore...

Subjekti “Banka Credins Kosovë” merr miratimin paraprak të licencës

12 nëntor 2019
Në mbledhjen e sotme të Bordit Ekzekutiv të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës u bë miratimi paraprak i kërkesës nga subjekti “Banka Credins Kosovë” për licencim si ba...

Guvernatori Mehmeti njoftoi Ambasadorin e Norvegjisë me zhvillimet në sektorin financiar

5 nëntor 2019
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka takuar Ambasadorin e Mbretërisë së Norvegjisë, Jens Erik Grøndahl. Në këtë takim Guvernatori Mehmeti njofto...

Telegram ngushëllimi nga BQK për vdekjen e z. Roland Kaçani

4 nëntor 2019
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës e ka pritur me pikëllim të madh vdekjen e drejtorit të deritashëm të kompanisë së sigurimeve “Sigma”, Roland Kaçani. Me këtë ra...

BQK-ja rishikon tarifat e sigurimit për kategoritë e automjeteve për pasagjerë

1 nëntor 2019
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës sipas legjislacionit në fuqi është institucion i pavarur dhe përgjegjës për licencimin, mbikëqyrjen dhe rregullimin e institucioneve financiare në Republik&...

BQK shënon Ditën botërore të kursimit

31 tetor 2019
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës ka vazhduar traditën e shënimit të ditës botërore të kursimeve. BQK-ja në kuadër të Programit të Edukimit Financiar për të shënuar ...

Delegacioni i BQK-së përfundon pjesëmarrjen në takimet vjetore të FMN-së dhe BB-së

22 tetor 2019
Delegacioni i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës i udhëhequr nga Guvernatori Fehmi Mehmeti, ka përfunduar pjesëmarrjen në takimet vjetore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe të Ban...

Guvernatori Mehmeti takoi Zëvendëspresidentin e Bankës Botërore, Cyril Muller

19 tetor 2019
Delegacioni i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, i kryesuar nga Guvernatori Fehmi Mehmeti gjatë takimeve vjetore të Bankës Botërore dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar që po mbahen në...

Guvernatori Fehmi Mehmeti, u takua me Zëvendësdrejtorin Menaxhues të FMN-së, Tao Zhang

18 tetor 2019
Në kuadër të takimeve vjetore të Bankës Botërore dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar që po mbahen në Uashington, Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehm...

Guvernatori Mehmeti takoi zyrtarë të Thesarit Amerikan dhe ekipin e Misionit të FMN-së për Kosovë

17 tetor 2019
Delegacioni i BQK-së i udhëhequr nga Guvernatori, Fehmi Mehmeti gjatë pjesëmarrjes në takimet vjetore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe të Bankës Botërore që po zhvillohen në Uashingto...

Guvernatori Mehmeti merr pjesë në takimet vjetore të FMN-së dhe BB-së

14 tetor 2019
Delegacioni i lartë i Republikës së Kosovës i përbërë nga Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti po merr pjesë në dhe takimet rregullta vjetore t&eum...

Konkurs - Ese për kursimet dhe financat personale

11 tetor 2019
Banka Qendrore e Republikës se Kosovës në kuadër të edukimit financiar fton  nxënësit e klasave 6-9 të shkollave fillore të Kosovës, të marrin pjesë në konkursin e përzgjedhje...

BQK-ja dhe FFK-ja nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

8 tetor 2019
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka nënshkruar memorandumin e bashkëpunimit me Presidentin e Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademi. Me anë t&e...

Guvernatori Mehmeti priti në takim kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës

24 shtator 2019
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti, ka pritur në takim kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi. Guvernatori Mehmeti dhe kryetari Rukiqi diskutuan mbi zhvil...

Guvernatori Mehmeti takoi Drejtorin Kryesor Ekzekutiv të Raiffeisen Bank International, Dr. Johann Strobl

17 shtator 2019
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka takuar Dr. Johan Strobl, Drejtor Kryesor Ekzekutiv i Raiffeisen Bank International, Peter Lennkh, Kryetar i Bordit Mbikëqyrës të Raiffesi...

Miratohet Manuali i Mbikëqyrjes së Bazuar në Rrezik për Siguruesit

16 shtator 2019
Sigurimi i një sistemi stabil, efikas dhe konkurrues të sigurimeve si dhe mbrojtja e interesave të policëmbajtësve janë objektivat kryesore të BQK-së, të cilat janë të përcaktuara në ...

Guvernatori Mehmeti mori pjesë në hapjen e zyrës së re qendrore të bankës Raiffeisen

16 shtator 2019
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti mori pjesë në përurimin e zyrave të reja qendrore të Bankës Raiffeisen. Me këtë rast, Guvernatori Mehmeti tha se...

Çmimi i BQK-së për ekonomistë të rinj

4 shtator 2019
Në funksion të nxitjes së hulumtimeve mes ekonomistëve të rinj të Kosovës, Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK) ka krijuar mundësinë e dhënies së një çmimi p&eu...

Guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti priti në takim Avokatin e Popullit, Hilmi Jashari

2 shtator 2019
Në frymën e bashkëpunimit, duke u bazuar në mandatet ligjore që kanë të dy institucionet, në këtë takim u diskutua avancimi dhe thellimi i bashkëpunimit në mes të Bankës Qendrore t...

Zëvendësguvernatori Havolli kërkon nga FKGK-ja rritjen e skemës së garantimit të kredive për bizneset

20 gusht 2019
Zëvendësguvernatori për Mbikëqyrje Financiare i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Sokol Havolli, ka pritur në takim drejtuesit e Fondi Kosovar për Garanci Kreditore. Në kët&...

Guvernatori Mehmeti priti në takim Ambasadoren e Holandës në Kosovë, Gerrie Willems

8 gusht 2019
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovë, Fehmi Mehmeti ka pritur në takim Ambasadoren e Holandës në Kosovë, Gerrie Willems. Duke shprehur mirënjohjen e lartë për vizitë...

Zëvendësguvernatori Havolli priti në takim përfaqësuesit e Autoritetit Kosovar të Konkurrencës

2 gusht 2019
Zëvendësguvernatori për Mbikëqyrje Financiare të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, z. Sokol Havolli, ka pritur në takim Kryetarin e Autoritetit Kosovar të Konkurrencës z. Valon ...

Guvernatori Mehmeti takoi sot Sami Istrefin, Avokatin e Përgjithshëm të Shtetit

26 korrik 2019
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, z. Fehmi Mehmeti, ka pritur në takim Avokatin e  Përgjithshëm të Shtetit z. Sami Istrefi. Në frymën e bashkëpunimit të dy...

Studentë të Universitetit Veror Ndërkombëtar të Prishtinës mësojnë për rolin e BQK-së

19 korrik 2019
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti bashkëbisedoi me studentë të edicionit të 19-të të Universitetit Veror Ndërkombëtar të Prishtinës rreth r...

Delegacioni i BQK-së takon Zëvendësdrejtorin e FMN-së në Samitin e Dubrovnikut

15 korrik 2019
Delegacioni i BQK-së i udhëhequr nga Guvernatori i BQK-së Fehmi Mehmeti, po merr pjesë në Konferencën e organizuar nga Fondi Monetar Ndërkombëtar dhe Banka Qendrore e Kroacisë, me titull “Demografia,...

Komisioni për Buxhet dhe Financa miratoi Raportin Vjetor 2018

12 korrik 2019
Në raportimin para anëtarëve të Komisionit për Buxhet dhe Financa të Kuvendit të Kosovës, Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka thënë se Rap...

Guvernatori Mehmeti priti në takim përfaqësuesit e Odës Ekonomike Amerikane

12 korrik 2019
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti, ka pritur në takim përfaqësuesit e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovë, të përfaqësuar nga Drejtori Ekzekutiv,...

Guvernatori Mehmeti priti në takim Ambasadorin e Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt

2 korrik 2019
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovë, Fehmi Mehmeti ka pritur në takim Ambasadorin e Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt. Duke shprehur mirënjohjen e lartë për vizit&eu...

Delegacioni i lartë i BQK-së prezanton në Forumin e Crans Montana-s të arriturat në sektorin financiar

27 qershor 2019
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti dhe Kryetari i Bordit, Flamur Mrasori po marrin pjesë në sesionin e 30-të të Forumit të Crans Montana-s, që ka nisur punimet ...

Publikohet numri i 14-të i Raportit të Stabilitetit Financiar

27 qershor 2019
Raporti i Stabilitetit Financiar (RSF) ofron një pasqyrë të rreziqeve potenciale për stabilitetin financiar në vend, gjithmonë në funksion të sigurimit të objektivit parësor të BQK-së, ruajt...

Guvernatori Mehmeti takon Misionin e FSAP të Bankës Botërore

17 qershor 2019
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka takuar sot zyrtarët e Misionit të Bankës të Bankës Botërore, të cilët po qëndrojnë për vizitë...

Guvernatorët e bankave qendrore të rajonit diskutojnë për stabilitetin financiar dhe monetar

14 qershor 2019
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti po merr pjesë në Samitin e Ministrave të Financave, Guvernatorëve të Bankave Qendrore dhe Drejtorëve të Administratave T...

Delegacioni i lartë i BQK-së, pjesëmarrës në konferencën e organizuar nga Banka Qendrore Evropiane

12 qershor 2019
Kryetari i Bordit të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës Flamur Mrasori, i shoqëruar nga anëtari i Bordit Behxhet Brajshori, po marrin pjesë në konferencën e 8-të të nivelit të...

Mehmeti: Fondi Kosovar për Garanci Kreditore ka lehtësuar qasjen në financim

16 maj 2019
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka vlerësuar lartë angazhimin e deritashëm të Fondit Kosovar për Garanci Kreditore. Në shënimin e trevjetorit të...

Guvernatori Mehmeti priti në takim Ambasadorin e Francës në Kosovë, Didier Chabert

13 maj 2019
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovë, Fehmi Mehmeti ka pritur në takim Ambasadorin e Francës në Kosovë, Didier Chabert. Guvernatori Mehmeti ka njoftuar Ambasadorin Chabert për zhvi...

Bordi Ekzekutiv i BQK-së merr vendim për revokim të licencës së kompanisë së sigurimeve SH.A. “Insig” Dega në Kosovë

26 prill 2019
Bazuar në kompetencat dhe përgjegjësitë e Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, që rrjedhin nga neni 36 dhe 67 i Ligjit për BQK-në, si dhe në pajtim me nenin 16, nenin 99, nenin 100...

Delegacioni i BQK-së përfundon pjesëmarrjen në takimet pranverore të FMN-së dhe BB-së

14 prill 2019
Delegacioni i BQK-së i udhëhequr nga Guvernatori i BQK-së Fehmi Mehmeti, ka përfunduar pjesëmarrjen në takimet pranverore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe të Bankës Botërore, të cilat...

Banka Botërore zotohet për mbështetje të mëtutjeshme të BQK-së

13 prill 2019
Delegacioni i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, i kryesuar nga Guvernatori, Fehmi Mehmeti gjatë takimeve pranverore të Bankës Botërore dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar që po mbahen n&...

Guvernatori Mehmeti merr mbështetje nga FMN-ja

12 prill 2019
Në kuadër të takimeve pranverore të Bankës Botërore dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar që po mbahen në Uashington, Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi M...

Zëvendësguvernatori Ismajli: BQK-ja mbështet zhvillimin e sektorit të sigurimeve me qëllim të mbështetjes së bujqësisë

11 prill 2019
Zëvendësguvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Lulzim Ismajli mori pjesë në ceremoninë e lansimit të sigurimeve bujqësore të organizuar nga Ministria e Bujqësis&eu...

Delegacioni i BQK-së, pjesë e Takimeve Pranverore të BB-së dhe FMN-së

8 prill 2019
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti, i shoqëruar nga Kryesuesi i Bordit të BQK-së, Flamur Mrasori, Zëvendësguvernatori i BQK-së, Sokol Havolli dhe shefi i kabine...

Guvernatori Mehmeti takoi anëtarët e grupit punues për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Parandalimin e Konfliktit të Interesit në Ushtrimin e Funksionit Publik

4 prill 2019
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka takuar deputetët e Kuvendit të Kosovës, anëtarë të grupit punues për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit nr. 0...

BQK-ja organizoi ligjëratë për tregun e letrave me vlerë

30 mars 2019
Studentët e Fakultetit Ekonomik të Kolegjit AAB kanë mësuar për mënyrën e funksionimit të tregut të letrave me vlerë në Kosovë. Shkendije Nahi nga Departamenti i Menaxhimit të M...

Nxënësit e Shkollës Fillore “Faik Konica” mësojnë për rolin e parasë në jetën e tyre

29 mars 2019
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka pritur nxënësit e Shkollës Fillore "Faik Konica" nga Prishtina. Me këtë rast, Guvernatori Mehmeti ka shpjeguar rëndë...

Guvernatori Mehmeti mbajti ligjëratë në Fakultetin Ekonomik të UP-së

28 mars 2019
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka mbajtur ligjëratë me studentët e Fakultetit Ekonomik të Universitetit të Prishtinës. Para audiencës, në kuad&...

Guvernatori Mehmeti takoi delegacionin e IFC-së

28 mars 2019
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti priti në takim delegacionin nga Korporata Financiare Ndërkombëtare (IFC), pjesë e Bankës Botërore të kryesuar nga Damien...

BQK-ja informoi bankierët e rinj me mënyrën e funksionimit dhe rolin e saj në ekonomi

28 mars 2019
Zyrtarë të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës kanë mbajtur një ligjëratë me bankierët e rinj nga Banka Private e Biznesit, në kuadër të Javës Ndërkombëtar...

BQK-ja dhe Eurostat-i diskutuan lidhur me zhvillimin e sistemit statistikor të Kosovës

27 mars 2019
Zëvendësguvernatori i BQK-së për Mbikëqyrje Financiare, Sokol Havolli, ka takuar sot një delegacion të lartë të Eurostat-it për të diskutuar mbi statistikat dhe çështjet përkat&e...

Havolli: BQK-ja për 20 vjet ka luajtur rol të rëndësishëm në zhvillimin ekonomik

27 mars 2019
Zëvendësguvernatori i BQK-së për Mbikëqyrje Financiare, Sokol Havolli ka mbajtur një ligjëratë para studentëve të Universitetit të Shkencave të Aplikuara në Ferizaj, në kuadër...

Guvernatori Mehmeti mbajti ligjëratë në Universitetin e Mitrovicës “Isa Boletini”

26 mars 2019
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka mbajtur një ligjeratë para studentëve të Universiteti të Mitrovicës “Isa Boletini” në kuadër të...

Filloristët e Vushtrrisë mësojnë për rëndësinë e parasë dhe kursimit të saj

26 mars 2019
Nxënës të shumtë të Shkollës Fillore "Naim Frashëri" nga Vushtrria kanë pasur rastin të mësojnë për rëndësinë e parasë, mënyrat e kursimit të saj dhe identifiki...

BQK-ja, pjesëmarrëse e programit të bashkëpunimit me bankat qendrore të vendeve të BE-së

26 mars 2019
Banka Qendrore e Gjermanisë - Deutsche Bundesbank së bashku me 17 bankat qendrore kombëtare të Sistemit Evropian të Bankave Qendrore (SEBQ) dhe Bankën Qendrore Evropiane kanë nisur sot një program të finan...

BQK-ja shënoi Javën Ndërkombëtare të Parasë, në funksion të edukimit financiar

25 mars 2019
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës për të gjashtin vit me radhë ka bërë hapjen e Javës Ndërkombëtare të Parasë. Me këtë rast, Guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti ka ...

BQK-ja dhe BERZH-i diskutuan lidhur me zhvillimin e tregut të kapitalit

22 mars 2019
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti, ka takuar sot përfaqësuesit e Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH). Guvernatori Mehmeti ka informuar zyrtar&eum...

Guvernatori Mehmeti takoi Drejtoreshën e Zyrës Rajonale të Thesarit Francez

22 mars 2019
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka pritur në takim drejtoreshën e Zyrës Rajonale të Thesarit Francez, me seli në Sofje, Florence Dobelle me të cilën ka ...

Guvernatori Mehmeti dakordohet me Bankën Botërore për realizimin e projekteve për të rritur qasjen në financa

21 mars 2019
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti i ka takuar  sot zyrtarët e lartë të Bankës të Bankës Botërore, të cilët po qëndrojnë për ...

Guvernatori Mehmeti priti në takim Ambasadorin e Zvicrës në Kosovë, Jean-Hubert Lebet

15 mars 2019
Qëllimi i takimit ishte avancimi i bashkëpunmit të ndersjellë në implementimin e projekteve të përbashkëta, si dhe njoftimi i Ambasadorit me zhvillimet e Bankës Qendrore të Republikës së Kos...

BQK shënoi Ditën Ndërkombëtare të mbrojtjes së të drejtave të Konsumatorit

15 mars 2019
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës, në kuadër të aktiviteteve për shënimin e 20 vjetorit të themelimit ka mbajtur diskutim për nder të Ditës Ndërkombëtare të mbrojtjes s&e...

Guvernatori Mehmeti takoi përfaqësuesit e Bankës Botërore

12 mars 2019
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti, ka takuar përfaqësuesit e Bankës Botërore, të cilët po qëndrojnë në vizitë në Kosovë.  ...

Guvernatori Mehmeti zhvilloi takim me Guvernatorin e Bankës Qendrore të Republikës së Turqisë

4 mars 2019
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti, gjatë vizitës në Ankara, u prit nga Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Turqisë, z. Murat Çetink...

Guvernatori Mehmeti takoi Kryetarin e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut Talat Xhaferi

26 shkurt 2019
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti, gjatë vizitës në Shkup, ka takuar Kryetarin e Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi. Gu...

Guvernatori Mehmeti takoi përfaqësuesit e KfW-së

26 shkurt 2019
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti, ka takuar përfaqësuesit e Institutit Kreditor për Rindërtim (Kreditanstalt für Wiederaufbau: KfW) nga Gjermania, të cilë...

BQK shpall konkurs për punime me titull “MËSO, KURSE, FITO”

25 shkurt 2019
  Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK), me rastin e Javës Ndërkombëtare të Parasë 2019, shpall konkurs për nxënësit e klasave IV-V të shkollave fillore të Kosovës, ...

BQK anëtarësohet në Grupin Punues Ndërkombëtar për Rrezikun Operacional

12 shkurt 2019
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës  është bërë anëtare e Grupit Punues Ndërkombëtar për Rrezikun Operacional (International Operational Risk Working Goup-IORWG). Me anëtarë...

Nënshkruhet Marrëveshja e Bashkëpunimit për ngritjen e sigurisë në sektorin bankar

8 shkurt 2019
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti, ka nënshkruar marrëveshje të bashkëpunimit me Ministrin e Punëve të Brendshme, Ekrem Mustafa, Drejtorin e Policisë s&eu...

Kartëmonedha në vlerë prej 500€ nuk do të lëshohet më në qarkullim

28 janar 2019
Më 4 maj 2016 Banka Qendrore Evropiane pati vendosur që të ndërprejë prodhimin dhe lëshimin në qarkullim të kartëmonedhës në vlerë prej 500€ dhe si rrjedhojë duke filluar prej 27 j...

Guvernatori Mehmeti kërkon nga FKPK rritje të kujdesit në menaxhimin e kontributeve pensionale

22 janar 2019
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti, takoi anëtarët e Bordit Drejtues të Fondit të Kursimeve Pensionale të Kosovës (FKPK), të kryesuar nga Ruzhdi Morina. Me...

Ekonomia e Kosovës në një shikim

31 dhjetor 2018
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës ka publikuar sot një faqe të re me informata statistikore për indikatorët kryesor të ekonomisë së Kosovës, duke bërë kështu një avancim ...

Guvernatori Mehmeti bashkëbisedoi me studentë të Universitetit “Haxhi Zeka”

28 dhjetor 2018
Në kuadër të aktiviteteve të Edukimit Financiar, Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka pritur drejtuesit dhe studentët e Universitetit “Haxhi Zeka” nga P...

Mesazh ngushëllimi nga Banka Qendrore e Republikës së Kosovës dhe Shoqata e Bankave të Kosovës

27 dhjetor 2018
Qytetarët dhe i tërë opinioni publik është tronditur me njoftimin mbi ngjarjen tragjike të ndodhur më datë 27.12.2018 në Istog, ku gjatë një sulmi kriminal për grabitjen e një banke kom...

Guvernatori Mehmeti: Viti 2018 me zhvillime pozitive në sektorin financiar

24 dhjetor 2018
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka thënë se në vitin 2018, norma reale e rritjes ekonomike është 4%, përderisa në vitin 2019 rritja ekonomike pritet t&e...

Guvernatori Mehmeti takoi Misionin e Bankës Botërore

19 dhjetor 2018
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti i shoqëruar nga Sokol Havolli, Zëvendësguvernator, Shkëndije Himaj, Koordinatore për Funksione të Përgjithshme dhe Arben...

Guvernatori Mehmeti ndau certifikatat për studentët që përfunduan programin e praktikës në BQK

13 dhjetor 2018
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ndau certifikatat për studentët e universiteteve dhe kolegjeve që përfunduan me sukses programin e praktikës për vitin 2018 n...

BQK-ja, MPB-ja, Policia e Kosovës dhe Shoqata e Bankave diskutojnë lidhur me sigurinë fizike të sektorit bankar

7 dhjetor 2018
Me ftesë të Guvernatorit të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës Fehmi Mehmeti është mbajtur takimi me ministrin e Punëve të Brendshme Ekrem Mustafa, drejtorin e Departamentit të He...

Mehmeti: BQK e angazhuar fuqishëm në mbështetje të zhvillimit ekonomik dhe rritjes së punësimit

6 dhjetor 2018
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka siguruar bizneset se institucioni që e drejton është fuqishëm i angazhuar për të mbështetur rritjen e zhvillimit ekon...

Mehmeti: Sektori bankar, kontribuues në rritjen ekonomike të vendit

5 dhjetor 2018
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka thënë në konferencën vjetore të bankave se sektori bankar i Kosovës, në vitet e fundit ka rritur në masë t&...

BQK nënshkruan memorandum mirëkuptimi me Bankën Qendrore Evropiane

27 nëntor 2018
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës ka nënshkruar Memorandum Mirëkuptimi me Bankën Qendrore Evropiane (ECB - European Central Bank). Me këtë rast Guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti ka shprehur k&eum...

BQK bashkëbisedoi me gazetarët për rolin e saj në mbështetje të zhvillimit ekonomik

27 nëntor 2018
Në vazhdën e angazhimeve dhe bashkëpunimit të ndërsjellë, Banka Qendrore e Republikës së Kosovës, ka organizuar një bashkëbisem me gazetarët e mediave të Kosovës në lidhje me ...

Zëvendësguvernatori Havolli merr pjesë në Konferencën vjetore të Bankës së Shqipërisë

2 nëntor 2018
Zëvendësguvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Sokol Havolli po merr pjesë në konferencën vjetore të organizuar nga Banka e Shqipërisë dhe Shkolla Ekonomike dhe e Shken...

BQK-ja shënon Ditën Botërore të Kursimeve

31 tetor 2018
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës, për të tretin vit me radhë ka organizuar Ditën Botërore të Kursimeve. Pjesëmarrës në shënimin e kësaj dite kanë qenë nxën&eu...

Kredimarrja në Kosovë shënon ngritje të mëtejme në Raportin “Doing Business 2019”

31 tetor 2018
Banka Botërore ka publikuar raportin e të bërit biznes (Doing Business) për vitin 2019. Ky raport ka nxjerr si indikatorin më pozitiv për ambientin e të bërit biznes në Kosovë treguesin e kredimarrje...

FMN-ja mbështet BQK-në në vlerësimin e ri të sektorit financiar

30 tetor 2018
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka falënderuar Fondin Monetar Ndërkombëtar për përkrahjen e vazhdueshme që i ka dhënë Kosovës dhe në ve&c...

Zëvendësguvernatori z.Lulzim Ismajli mori pjesë në Konferencën e 8-të vjetore të organizuar nga Banka Qendrore e Polonisë

29 tetor 2018
Më 26 tetor 2018 në Varshavë të Polonisë është mbajtur konferenca e tetë me radhë mbi ardhmërinë e Ekonomisë Evropiane ku këtë vit u organizua nën titullin: “Misteri i ...

Çmimi i BQK-së për ekonomistë të rinj

29 tetor 2018
Në funksion të nxitjes së hulumtimeve mes ekonomistëve të rinj të Kosovës, Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK) ka krijuar mundësinë e dhënies së një çmimi p&eu...

Guvernatori Mehmeti takoi ekipin e misionit të FMN-së për Kosovën

17 tetor 2018
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka pritur në takimin hyrës misionin e ri të Fondit Monetar Ndërkombëtar, të kryesuar nga Stephanie Eble, udhëheqëse...

Delegacioni i Kosovës përfundoi pjesëmarrjen në takimet vjetore të BB dhe FMN-së

13 tetor 2018
Delegacioni i Kosovës i përbërë nga Guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti, ministri i Financave, Bedri Hamza dhe zyrtarë tjerë, kanë përfunduar pjesëmarrjen në takimet vjetore të Fondit Moneta...

Kosova merr mbështetje nga drejtues të lartë të FMN-së dhe Bankës Botërore

12 tetor 2018
Në ditën e tretë të takimeve vjetore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore që po mbahet në Bali të Indonezisë, delegacioni i Bankës Qendrore të Republikës s&...

Kosova dhe Turqia rritin bashkëpunimin në sektorin bankar

11 tetor 2018
Gjatë takimeve vjetore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore që po mbahet në Bali të Indonezisë, Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Meh...

Guvernatori Mehmeti takon drejtues të lartë të FMN-së

11 tetor 2018
Delegacioni i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, në përbërje të Guvernatorit, Fehmi Mehmeti, Kryetarit të Bordit, Flamur Mrasori, Zëvendësguvernatorit, Sokol Havolli dhe Shefi i Kabin...

Guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti po merr pjesë në takimet e rregullta vjetore të FMN-së dhe Bankës Botërore

10 tetor 2018
Një delegacion i lartë i Republikës së Kosovës i përbërë nga Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti dhe Ministri i Financave, Bedri Hamza po marrin p...

BQK dhe Banka Botërore rritin bashkëpunimin me qëllim të mbështetjes së rritjes ekonomike

25 shtator 2018
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës Fehmi Mehmeti, ka pritur në takim menaxherin e Bankës Botërore për Kosovë dhe Maqedoni, Marco Mantovanelli me të cilin ka diskutuar për...

Rritet interesimi i bizneseve zvicerane për investime në Kosovë

19 shtator 2018
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovë, Fehmi Mehmeti ka pritur në takim kryetarin e Odës Ekonomike Zvicerano-Kosovare, Stefan Savkany. Në këtë takim është diskutuar për...

BQK publikoi edicionin e ri të Raportit të Stabilitetit Financiar

19 shtator 2018
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK) sot publikoi numrin e 13-të të Raportit të Stabilitetit Financiar (RSF), dokument ky që publikohet dy herë në vit. E veçanta e këtij edicioni të...

Zbulohet dizajni i plotë i kartëmonedhave të reja në vlerë prej 100€ dhe 200€

17 shtator 2018
Më 17 shtator 2018 Banka Qendrore Evropiane (BQE) zbuloj dizajnin e plotë të kartëmonedhave të reja (seria Europa) te denominimeve prej 100€ dhe 200€ që do të lëshohen në qarkullim më 28 maj...

Deputetët e Kuvendit të Kosovës i japin mbështetje punës së BQK-së

14 shtator 2018
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka prezantuar para deputetëve të Kuvendit të Republikës së Kosovës Raportin Vjetor të vitit 2017. Guvernatori Mehmeti k...

Guvernatori Mehmeti priti në takim Drejtorin e Zyrës Rajonale të Thesarit Francez

10 shtator 2018
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovë, Fehmi Mehmeti ka pritur në takim Drejtorin aktual të Zyrës Rajonale të Thesarit Francez, me seli në Sofje, Jean Marie Demange, drejtoreshën ...

Mehmeti: BQK-ja, po përmbush standardet më të mira ndërkombëtare të rregullativës financiare

6 shtator 2018
“Dinamika me të cilën po zhvillohet rregullativa financiare ndërkombëtare kërkon resurse të konsiderueshme për t’u zbatuar nga bankat qendrore dhe kjo sigurisht se paraqet një sfidë të r&e...

Rritet interesimi i mërgimtarëve për investime në sektorin financiar

28 gusht 2018
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka pritur një grup mërgimtarësh afaristë nga Gjermania dhe Austria. Ata janë informuar për së afërmi me të gj...

Guvernatori Mehmeti njoftoi Ambasadoren e Finlandës Stjernvall me zhvillimet në sektorin financiar

10 gusht 2018
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovë, Fehmi Mehmeti ka pritur në takim ambasadoren e Finlandës në Kosovë, Pia Stjernvall. Guvernatori Mehmeti e ka njoftuar ambasadoren me zhvillimet e f...

Telegram ngushëllimi nga Guvernatori Mehmeti për familjen Demaçi

27 korrik 2018
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti i ka shprehur ngushëllime familjes dhe gjithë qytetarëve të Kosovës për vdekjen e veprimtarit të shquar dhe simbolit t&e...

Britania e Madhe do të vazhdojë ta mbështesë BQK-në

24 korrik 2018
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovë, Fehmi Mehmeti ka pritur në takim zëvendësambasadorin e Britanisë së Madhe në Kosovë, Tom Adams. Guvernatori Mehmeti ka njoftuar zë...

Presidenti Thaçi përgëzon BQK-në për ruajtjen e stabilitetit financiar

3 korrik 2018
 Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti është pritur nga Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaci, të cilit i është dorëzuar Raporti Vje...

Bordi i BQK-së zgjedh Zëvendësguvernatorin

28 qershor 2018
 Bordi i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, në mbledhjen e mbajtur më 28 qershor 2018, miratoi si në vijim: - Rregullore për Sistemin e Pagesave Ndërbankare; - Pasqyrat Financiare p&eum...

Guvernatori z. Mehmeti priti në takim Drejtorin e GIZ-it për Kosovë dhe Maqedoni z. David Oberhuber

20 qershor 2018
Drejtori i GIZ-it, z. David Oberhuber vizitoi sot Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës, ku u prit nga Guvernatori z. Fehmi Mehmeti. Me këtë rast, Guvernatori Mehmeti përgëzoi z. Oberhuber për poz...

Guvernatori Mehmeti: BQK-ja ka ndërmarrë të gjitha masat për një stabilitet financiar të qëndrueshëm

16 qershor 2018
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti po merr pjesë në Samitin e Ministriave të Financave, Guvernatorëve të Bankave Qendrore dhe Drejtorëve të Administratave ...

Publikohet Raporti Vjetor i BQK-së për vitin 2017

14 qershor 2018
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës ka publikuar Raportin Vjetor për vitin 2017, në të cilin gërshetohen të gjitha zhvillimet në sektorët që janë pjesë e përgjegjësive t&eu...

Guvernatori Mehmeti ndau çmimet për ”Ekonomistë të Rinj”

12 qershor 2018
Në funksion të zhvillimit të hulumtimit ekonomik, Banka Qendrore e Republikës së Kosovës, tashmë tradicionalisht jep çmimin për hulumtuesit më të mirë të paraqitur nga ekonomistë...

Banka Qendrore e Republikës së Kosovës dhe Banka e Shqipërisë, organizojnë Ekspozitën “Gjergj Kastrioti Skënderbeu në monedhën dhe kartëmonedhën shqiptare”

10 qershor 2018
Në kuadër të “Vitit Mbarëkombëtar Gjergj Kastrioti – Skënderbeu”, 140 vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit (10 qershor 1878) dhe 110 vjetorit të Kongresit të Manastirit, Banka ...

Mehmeti:BQK-ja, e angazhuar maksimalisht për zgjidhjen e çështjes së Kartonit të Gjelbër

8 qershor 2018
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti bashkë me kryetarin e Komisionit për Buxhet dhe Financa në Kuvendin e Kosovës, Lumir Abdixhiku dhe zyrtarë tjerë të Qeve...

Guvernatori Mehmeti: BQK-ja ka përfituar shumë nga mbështetja e Bankës Botërore

6 qershor 2018
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës Kosovës, Fehmi Mehmeti dhe Ministri i Financave, Bedri Hamza kanë takuar Drejtorin Ekzekutiv të Konstituencës së Bankës Botërore, ku bën pjesë edh...

Së shpejti marrëveshja e mirëkuptimit mes BQK-së dhe Bankës Qendrore Evropiane

30 maj 2018
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka takuar Zëvendësdrejtorin Gjeneral të Bankës Qendrore Evropiane, Dr. Rolf Klug. Guvernatori Mehmeti e informoi Zëvendësdre...

Deutsche Bundesbank do ta përkrahë BQK-në

30 maj 2018
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti gjatë vizitës në Frankfurt të Gjermanisë, ka takuar Zëvendëspresidentin dhe njëherit anëtarin e Bordit Ekzekut...

Guvernatori Mehmeti merr mbështetje nga Presidenti i BaFin, Dr. Felix Hufeld

29 maj 2018
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti gjatë vizitës zyrtare në Bonn dhe Frankfurt të Gjermanisë ka takuar Presidentin e Autoritetit Federal Mbikëqyrës Financi...

Guvernatori Mehmeti takon grupin punues për ndryshimin e Ligjit për Bankat, Institucionet Mikrofinanciare dhe Institucionet Financiare Jobankare

25 maj 2018
Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës Fehmi Mehmeti është takuar me Grupin Punues të Komisionit për Buxhet dhe Financa rreth Mbikëqyrjes së zbatimit të Ligjit nr.04/L-093 për Bankat, Instituci...

Mehmeti: BQK-ja do të mbështesë projektet që mundësojnë rritje ekonomike dhe hapje të vendeve të reja të punës

24 maj 2018
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka pritur sot në takim ministrin e Infrastrukturës, Pal Lekaj. Temë e këtij takimi kanë qenë zhvillimet e përgjithshme ...

Kryeministri Haradinaj priti në takim Guvernatorin e Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës z.Fehmi Mehmeti

7 maj 2018
  “Banka Qendrore vazhdon të mbetet një ndër institucionet më kredibile në vend”, këto komente i bëri sot  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë t...

Guvernatori z.Mehmeti priti në takim Zëvendësudhëheqësin e Misionit të Ambasadës Gjermane z.Voss

30 prill 2018
Zëvendësudhëheqës i Misionit të Ambasadës së Republikës Federale të Gjermanisë në Republikën e Kosovës z.Jan-Axel Voss, vizitoi sot Bankën Qendrore të Republikës së ...

Delegacioni i BQK-së përfundon vizitën në Uashington

23 prill 2018
Delegacioni i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës i udhëhequr nga Guvernatori z. Fehmi Mehmeti dhe Kryetari i Bordit të BQK-së z. Flamur Mrasori përfunduan vizitën në Shtetet e Bashkuara t&...

Gjatë qëndrimit të tij në Uashington Guvernatori Mehmeti mori mbështetje nga zyrtarë të lartë të Thesarit amerikan dhe menaxhmentit të FMN-së dhe Bankës Botërore

21 prill 2018
Guvernatori i BQK-së Fehmi Mehmeti gjatë takimeve pranverore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore që po mbahën në Uashington të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka z...

Guvernatori z.Fehmi Mehmeti takohet me Zëvendësdrejtorin e FMN-së z.Tao Zhang

20 prill 2018
Në kuadër të takimeve në Sesionin Pranveror të FMN-së dhe BB, Guvernatori z.Fehmi Mehmeti është takuar me Zëvendësdrejtorin e FMN-së, z. Tao Zhang, të cilin e informoi mbi zhvillimet e p&eum...

Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës z.Fehmi Mehmeti merr pjesë në takimet pranverore të FMN-së dhe të Bankës Botërore

16 prill 2018
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës z.Fehmi Mehmeti do të marrë pjesë në takimet e rregullta pranverore vjetore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe të Bankës Bot...

Guvernatori z.Fehmi Mehmeti po merr pjesë në Konferencën e 7-të Vjetore të Hulumtimit të organizuar nga Banka Popullore e Maqedonisë

13 prill 2018
Me moton: Rreth një dekade pas krizës - Drejt ciklit të ri global dhe normalizimit të politikës monetare, po zhvillon punimet Konferenca e 7-të Vjetore e Hulumtimit të organizuar nga Banka Popullore e Maqedonis&eu...

Investitorë amerikanë të gatshëm për të investuar në sektorin bankar në Kosovë

10 prill 2018
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës z. Fehmi Mehmeti, më datë 10 prill 2018 priti në takim përfaqësuesit e Rrjetit të Bizneseve të Diasporës Shqiptare me seli n&...

Guvernatori Mehmeti priti në takim Ambasadorin Amerikan Greg Delawie

29 mars 2018
Ambasadori Delawie, uroi Guvernatorin Mehmeti për përzgjedhjen e tij në postin e guvernatorit dhe inkurajoi BQK-në të vazhdojë rrugën e saj në rregullimin e sektorit financiar dhe mbarëvajtjen e stabilitet...

PRESIDENTI I REPUBLIKËS SË KOSOVËS Z.HASHIM THAÇI DEKRETOI EMËRIMIN E FEHMI MEHMETIT NË POZITËN E GUVERNATORIT TË BANKËS QENDRORE TË REPUBLIKËS SË KOSOVËS

29 mars 2018
E enjte, 29 mars 2018 Presidenti i Republikës së Kosovës z.Hashim Thaçi ka pritur sot në Presidencë,z.Fehmi Mehmeti. Gjatë këtij takimi Presidenti i Republikës z.Hashim Thaçi i ka dorëzuar ...

Christine Lagarde, Drejtoreshë Ekzekutive e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN-së), uron Guvernatorin Fehmi Mehmeti për emërimin e tij, Guvernator i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës

29 mars 2018
Përmes një letre dërguar Guvernatorit Fehmi Mehmeti, Znj. Christine Lagarde, Drejtoreshë Ekzekutive e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN-së), ka thënë “Jam e bindur se nën udhëheqjen tuaj, B...

U.D Guvernatori Mehmeti mori pjesë në Takimin Regjional të Guvernatorëve dhe Udhëheqësve të Sektorit Financiar në Rovinj

27 mars 2018
Më 26-27 mars 2018, u.d Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës Mehmeti mori pjesë në Takimet e Guvernatorëve të Regjionit dhe Udhëheqësve të Sektorit Financiar, ku u di...

U.d. Guvernatori i BQK-së z.Fehmi Mehmeti priti në takim përfaqësues të Bankës Gjermane për Zhvillim - KfW-së

22 mars 2018
U.d. Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës z. Fehmi Mehmeti, priti në takim udhëheqësin e KfW-së të Divizionit të Sektorit Financiar dhe Zhvillimit Ekonomik për Evropën Juglindore dhe Turqi z...

Bordi i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës sot me shumicë votash zgjodhi Prof. Dr. Flamur Mrasori për Kryetar të Bordit të BQK-së

22 mars 2018
Z.Mrasori ka punuar në BQK për mbi 11 vite ku ka ushtruar funksione të rëndësishme,përfshirë funksionin e Sekretarit të Bordit Ekzekutiv të BQK-së dhe të Këshilltarit të Guvernatorit....

Fehmi Mehmeti zgjedhet Guvernator i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës

15 mars 2018
Në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës, z.Fehmi Mehmeti është zgjedhur Guvernator i ri i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës. Z. Fehmi Mehmeti, që nga viti 2013, ishte emë...

Banka Qendrore e Kosovës së bashku me Shoqatën e Bankave të Kosovës fillojnë aktivitet për Javën Ndërkombëtare të Parasë

12 mars 2018
Banka Qendrore e Kosovës së bashku me Shoqatën e Bankave të Kosovës kanë filluar aktivitetet në kuadër të Javës Ndërkombëtare të Parasë. Aktiviteti i sotëm ka filluar me nx&...

BQK shpall konkurs për video nga fusha e edukimit financiar

12 mars 2018
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës  si institucioni më i lartë financiar në vend, organizon aktivitete të ndryshme me qëllim të ngritjes së njohurive ekonomike, financiare dhe informimit t&eu...

Banka Qendrore e Kosovës ka mbajtur konferencë me media për Javën Ndërkombëtare të Parasë

9 mars 2018
U.D i Guvernatorit z.Fehmi Mehmeti fillimisht përshëndeti mediat dhe i falënderoi për mbështetjen e tyre që i japin BQK-së për të pasqyruar aktivitetet e saj, me qëllim të informimit sa më...

Bordi Ekzekutiv i BQK-së themeloi një organ të përhershëm për vlerësimin dhe adresimin e sfidave rregullative lidhur me paratë virtuale

27 shkurt 2018
Në vazhdën e angazhimeve vlerësuese dhe paralajmëruese të BQK-së lidhur me dukurinë e parave virtuale, Bordi Ekzekutiv i BQK-së në mbledhjen e mbajtur më 26 shkurt 2018 ka themeluar një organ t&e...

U.d Guvernatori z. Mehmeti mori pjesë në Konferencën “Zhvillimi i profesionit të kontabilitetit dhe auditimit në dekadën e parë të Pavarësisë”

16 shkurt 2018
Në shënim të 10 vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës, u.d Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, z. Fehmi Mehmeti, mori pjesë në konferen...

U.d Guvernatori Mehmeti mori pjesë në forumin ekonomik “10 Vjetori i Pavarësisë Ekonomike të Kosovës”

16 shkurt 2018
Në prag të 10 vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës, u.d Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, z. Fehmi Mehmeti mori pjesë në forumin ekonomik &ldqu...

U.D i Guvernatorit të BQK-së z.Fehmi Mehmeti takon zëvendësdrejtorin menaxhues të FMN-së Tao Zhang

15 shkurt 2018
Zëvendësdrejtori menaxhues i Fondit Monetar Ndërkombëtar Tao Zhang po qëndron për vizitë zyrtare në Republikën e Kosovës, ku është pritur në takim nga u.d Guvernatori i Bankës Qend...

Zëvendësguvernatori për Operacione Bankare z. Lulzim Ismajli zhvillon vizitë pune në qendrën për pocesimin e pagesave me kartela në Stamboll, (Bankalararasi Kart Merkezi – BKM)

9 shkurt 2018
Në funksion të shkëmbimit të përvojave dhe njohjes me zhvillimet e e reja në fushën e shërbimeve të pagesave, Zëvendësguvernatori për Operacione Bankare z. Lulzim Ismajli dhe Drejtori i Sist...

Bordi i FMN-së për Kosovë ka mirëpritur performancën e mirë ekonomike të Kosovës dhe reformat që janë ndërmarrë

7 shkurt 2018
Bordi i FMN-së  ka mirëpritur përformancën e mirë ekonomike të Kosovës dhe reformat që janë ndërmarrë, si  dhe i ka bërë thirrje autoriteteve që t’i përshpejto...

Paralajmërim lidhur me përdorimin e parave virtuale

31 janar 2018
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës duke marr parasysh zhvillimet e reja si dhe duke parë interesimin e publikut sa i përket parave virtuale, përsërit komunikatën për të paralajmëruar qytetar&...

U.d. Guvernatori Mehmeti mori pjesë në Forumin e Evropës Qendrore dhe Lindore 2018, të organizuar nga EuroMoney Center në Vjenë

17 janar 2018
Më 16 dhe 17 janar 2018, një delegacion i BQK-së i udhëhequr nga U.D i Guvernatorit të BQK-së z. Fehmi Mehmeti mori pjesë në Forumin e Evropës Qendrore dhe Lindore, i organizuar nga EuroMoney Center, n&eum...

Shitja e Kartonit të gjelbër në Kosovë, nga persona të palicencuar është e kundërligjshme

5 janar 2018
Në kohët e fundit, Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK) është njoftuar se në Kosovë ka persona të cilët shesin kartona të gjelbër. Kartoni i Gjelbër është certifi...

BQK mbajti konferencën e fundvitit me media

20 dhjetor 2017
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës ka arritur me sukses të realizojë objektivat e saj ligjore duke siguruar një sistem financiar stabil dhe me trend të kënaqshëm të zhvillimit, i cili ka vazhduar ...

Kosova vazhdon të ketë përformancë të qëndrueshme të sektorit financiar

12 dhjetor 2017
Pas përfundimit të vizitës së së delegacionit të Misionit të Fondit Monetar Ndërkombëtar në Kosovë, të kryesuar nga znj.Stephanie Eble, në ambientet e Qeverisë së Kosovë...

Kumtesë për shtyp

6 dhjetor 2017
Paneli për përzgjedhjen e kandidatëve për Guvernator, pas vlerësimit të integritetit, përgatitjes profesionale, shkathtësive teknike, njohurive të sistemit financiar si dhe njohurive për politika mikr...

Fjalimi i U.D. i Guvernatorit Mehmeti në Konferencën vjetore të Shoqatës së Bankave të Kosovës

1 dhjetor 2017
Konferenca vjetore e Shoqatës së Bankave të Kosovës po zhvillon punimet me temën:“Reduktimi i transaksioneve me para të gatshme, mundësitë dhe sfidat”. Në fjalën e tij U.D. i Guvernatori...

Lista e kandidatëve të cilët kanë aplikuar për pozitën e Guvernatorit të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës

1 dhjetor 2017
              1. Drilon Mataj 2. Fehmi Mehmeti 3. Fatime Rexhepi 4. Besnik Krasniqi 5. Shkëndije Himaj 6. Shukri Gashi 7. Agron Hajdini 8. Qëndresa Gashi 9. Bashkim Isufi 10. Arben Mustafa...

Një delegacion i BQK-së i kryesuar nga Kryetari i Bordit të BQK-së z. Bedri Peci po zhvillojnë një vizitë zyrtare në Bankën Qendrore të Suedisë

24 nëntor 2017
Bashkëpunimeve të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës me bankat homologe dhe institucionet financiare ndërkombetare të Evropës dhe me gjërë i shtohet edhe bashkëpunimi me Bank&eum...

Çmimi i BQK-së për ekonomistët e rinj

23 nëntor 2017
Në funksion të nxitjes së hulumtimeve mes ekonomistëve të rinj të Kosovës, Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK) ka krijuar mundësinë e dhënies së një çmimi p&eu...

Konferenca e BQK, OeNB, EIB "Qasja në Financa, Kreditimi Bankar dhe Sektorët Bankar në vendet e Evropës Qendrore, Lindore dhe Juglindore"

21 nëntor 2017
Më 14 nëntor, 2017 në Swiss Diamond Hotel, Prishtinë, Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK), Banka Kombëtare e Austrisë (OeNB) dhe Banka Evropiane për Investime (EIB) bashkërisht organizua...

Ka përfunduar Konferenca Ndërkombëtare “Qasja në financa, kreditimi bankar dhe sektorët bankarë në vendet e Evropës Qendrore, Lindore dhe Juglindore”

14 nëntor 2017
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës në bashkëpunim me Bankën Kombëtare të Austrisë dhe me Bankën Investive Evropiane, ka zhvilluar Konferencën e nivelit të lartë Ndërkombë...

U.D. i Guvernatorit, z. Fehmi Mehmeti dhe Ministri i Financave z.Bedri Hamza pritën në takim Drejtoreshën e Konstituencës së FMN-së për Kosovën Michaela Erbenova

13 nëntor 2017
U.D i Guvernatorit të Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti dhe Ministri i Financave Bedri Hamza, takuan sot Drejtoreshën e Konstituencës së FMN-së për Kosovën Michaela Erbenova, me të cil&eu...

Organizohet Konferenca “Qasja në Financa, Kreditimi Bankar dhe Sektorët Bankarë në vendet e Evropës Qendrore, Lindore dhe Juglindore”

13 nëntor 2017
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës, Banka Kombëtare e Austrisë dhe Banka Investive Evropiane bashkëorganizojnë Konferencën Ndërkombëtare “Qasja në Financa, Kreditimi Bankar dhe Sektor&...

Ka përfunduar punimet Konferenca Vjetore e Bankës së Shqipërisë

10 nëntor 2017
Ka përfunduar punimet Konferenca tradicionale vjetore e Bankës së Shipërisë e bashkëorganizuar me Universitetin e Oksfordit, më konkretisht me Kolegjin St Anthony. Gjatë punimeve të kësaj Konference ...

U.D i Guvernatorit të BQK-së z. Fehmi Mehmeti po merr pjesë në Konferencën vjetore të organizuar nga Banka e Shqipërisë

9 nëntor 2017
Banka e Shqipërisë, në bashkëpunim me Qendrën e Studimeve të Evropës Juglindore të Universitetit të Oksfordit, po zhvillon konferencën e saj vjetore me temë: “Zhvillimet në tregun bank...

BQK mirëpret vlerësimin e Bankës Botërore, në veçanti përmirësimit të shënuar në shtyllën e qasjes në financa

2 nëntor 2017
BQK mirëpret vlerësimin e Bankës Botërore në Raportin e Lehtësisë së të Bërit Biznes, mbi përkrahjen e përmirësimit të pozicionit të përgjithshëm në rangim, dhe...

Banka Qendrore e Republikës së Kosovës dhe Muzeu i Kosovës shënuan Ditën Botërore të Kursimeve

31 tetor 2017
Me moton e ardhmja jonë fillon me kursimet Banka Qendrore e Republikës së Kosovës në bashkëpunim me Muzeun e Kosovës kanë shënuar Ditën Botërore të Kursimeve. Pjesë e këtij aktivi...

U.D i Guvernatorit z.Fehmi Mehmeti priti në takim Përfaqësuesen e Zyrës së Bashkimit Evropian në Prishtinë znj. Natalya Apostolova

19 tetor 2017
U.D i Guvernatorit z.Mehmeti falënderoi fillimisht znj. Apostolova për mbështetjen e vazhdueshme që në vazhdimësi Zyra e Bashkimit Evropian në Prishtinë ka treguar për institucionet tona në të ...

U.D i Guvernatorit të BQK-së z. Mehmeti dhe delegacioni i Kosovës përfunduan pjesëmarrjen në takimet vjetore të BB dhe FMN-së

16 tetor 2017
U.D i Guvernatorit të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës z. Fehmi MEHMETI dhe delegacioni nga Kosova kanë përfunduar pjesëmarrjen në takimet e rregullta të Sesionit Vjeshtor të Fondit ...

U.D i Guvernatorit zhvillon takime vjetore me FMN dhe Bankë Botërore

13 tetor 2017
Në kuadër të takimeve të FMN-së dhe Bankës Botërore që po mbahen në Uashington D.C. delegacioni i BQK-së i kryesuar nga U.D i Guvernatorit të BQK-së z. Fehmi Mehmeti, ka zhvilluar takime me ...

U.D. i Guvernatorit të Bankës Qendrore të Kosovës z. Fehmi Mehmeti po merr pjesë në takimet e rregullta vjetore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe të Bankës Botërore

11 tetor 2017
Një delegacion i lartë i Republikës së Kosovës i kryesuar nga Ministri i Financave z.Bedri Hamza, dhe i shoqëruar nga u.d.i Guvernatorit të Bankës Qendrore të Kosovës z. Fehmi Mehmeti, gjenden p&eum...

U.D i Guvernatorit Fehmi Mehmeti konfirmon qëndrueshmërinë e sektorit bankar në Kosovë

6 tetor 2017
Ka përfunduar misioni vlerësues i Fondit Monetar Ndërkombëtar në Kosovë. Gjatë kësaj vizite dhe nga takimet e zhvilluara me akterët e institucioneve finaciare të vendit është konfirmuar ...

Banka Qendrore e Republikës së Kosovës lanson Programin e Edukimit Financiar

5 tetor 2017
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës në bashkëpunim me Child & Youth Finance International (CYFI), Europian Fund for Southeast Europe (EFSE) dhe Shoqatën e Bankave të Kosovës (SBK), ka mbajtur sot takimin e...

Një delegacion i lartë i FMN-së u pritën në takim nga U.D Guvernatorit z.Fehmi Mehmeti

2 tetor 2017
Z.Fehmi Mehmeti, u.d. i Guvernatorit të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës me ekipin e tij kanë pritur sot në takim delegacionin nga Fondi Monetar Ndërkombëtar, të kryesuar nga z. Jacques M...

Vizita e delegacionit të lartë nga Banka Popullore e Republikës së Maqedonisë

20 shtator 2017
Z. Fehmi Mehmeti, u.d. i Guvernatorit të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, i shoqëruar nga z. Lulzim Ismajli- Zëvendësguvernatori i BQK-së kanë pritur sot në takim delegacionin nga B...

Bordi i Bankës Qendrore të Republikës caktoi në pozitën e ushtruesit të detyrës së Guvernatorit z. Fehmi Mehmeti

11 shtator 2017
Bordi i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës në mbledhjen e jashtëzakonshme të mbajtur sot ka diskutuar çështjen e plotësimit të pozitës së Guvernatorit. Bordi pasi ka analiz...

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), Bedri Hamza, ka dhënë dorëheqje nga pozita në BQK

10 shtator 2017
Si rezultat i rrethanave dhe zhvillimeve të reja të krijuara në sferën e ndërtimit të institucioneve të reja- Qeverisë së Republikës së Kosovës , Guvernatori i Bankës Qendrore të R...

Guvernatori Hamza priti drejtoreshën e Bankës Botërore për Ballkanin Perëndimor znj.Gelder

7 shtator 2017
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës z.Bedri Hamza me bashkëpunëtorë, ka pritur sot në Qendrën e Vazhdimësisë së Punës së BQK-së në Prizren, Dr...

Përfundon programi me studentë për praktikë profesionale në BQK për vitin 2017

25 gusht 2017
Studentë të dalluar nga universitete të ndryshme të Kosovës kanë vijuar programin e praktikës profesionale në BQK i cili është mbajtur për katër javë gjatë muajit korrik dhe gusht ...

Guvernatori Bedri Hamza në emër të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës ngushëlloi familjen Rexhepi, pas ndarjes nga jeta të ish-kryeministrit Bajram Rexhepi

22 gusht 2017
Prishtinë 22.08.2017 Guvernatori Bedri Hamza në emër të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës ngushëlloi familjen Rexhepi, pas ndarjes nga jeta të ish-kryeministrit Bajram Rexhepi. E nde...

Ambasadorja e Gjermanisë në Kosovë, zj. Angelika Viets vizitoi BQK-në

8 gusht 2017
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, z. Bedri Hamza, ka pritur sot në takim lamtumirës, Ambasadoren e Gjermanisë zj. Angelika Viets e cila ishte e shoqëruar nga zëvendësambasa...

Guvernatori Hamza merr pjesë në konferencën e nivelit të lartë në Dubrovnik

11 korrik 2017
Guvernatori i BQK-se, Bedri Hamza, është duke marrë pjesë në konferencën e nivelit të lartë e organizuar nga FMN-ja dhe Banka Nacionale e Kroacisë, e cila po mbahet në qytetin e Dubrovnikut. Tema bosh...

Në Prishtinë u mbajt takimi i sektorit të Sigurimeve Bujqësore në Kosovë

11 korrik 2017
Me qëllim të prezentimit të Projekti për Sigurime Bujqësore , për të gjitha palët e interesit në Kosovë dhe të krijimit të një platforme për diskutime sektoriale në fushat ...

Zëvendësguvernatori Mehmeti po merr pjesë në Samitin “Stabiliteti regjional financiar në ambientin e ri global” që po mbahet në Beçiç të Malit të Zi

16 qershor 2017
Zëvendësguvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, z.Fehmi Mehmeti po merr pjesë në Samitin e Guvernatorëve të Bankave Qendrore, Ministrave të Financave dhe Drejtorëve t&eu...

Guvernatori Hamza viziton institucionet financiare në Gjermani

9 qershor 2017
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Bedri Hamza ka zhvilluar vizitë zyrtare në Insitucionet Financiare në Gjermani. Gjatë kësaj vizite, Guvernatori Hamza është takuar me ...

Banka Qendrore e Republikës së Kosovës implementon sistemin e ri të Regjistrit të Kredive

5 qershor 2017
Duke filluar nga sot, 5 qershor 2017, Sistemi i Regjistrit të Kredive të Kosovës (RKK) që përdoret nga bankat dhe institucionet mikrofinanciare është zëvendësuar me një sistem të ri. Ky sistem &e...

Paralajmërim lidhur me përdorimin e parave virtuale

1 qershor 2017
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës lëshon këtë komunikatë për të paralajmëruar qytetaret lidhur me përdorimin e mundshëm të parave virtuale në Republikën e Kosovës. ...

Vizita e fëmijëve të SOS Fshatit në BQK

31 maj 2017
Në kuadër të programit të edukimit financiar, më 30 maj 2017 është organizuar vizita e fëmijëve të SOS Fshatit, në Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës, ku këta ...

BQK-ja organizoi tryezë me rastin e muajit ndërkombëtar të ndërgjegjësimit për auditimin e brendshëm

30 maj 2017
Ashtu sikurse në të gjitha vendet e botës edhe BQK-ja, përkatësisht Departamenti i Auditimit të Brendshem ka organizuar një tryezë me rastin e shënimit të muajit ndërkombetarë të nd&eu...

BQK-ja u përfaqësua në konferencën vjetore të EFSE-së e cila u mbajt në Split të Kroacisë

23 maj 2017
Më 17-18 maj 2017, një delegacion i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, në përbërje të të cilit ishin edhe z. Fehmi Mehmeti, zëvendësguvernator për mbikëqyrje fina...

Zëvendësguvernatori z.Lulzim Ismajli mori pjesë në mbledhjet e konstituencës së Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore në Slloveni

22 maj 2017
Më 19-20 maj 2017 në Ljubljanë të Sllovenisë janë zhvilluar takimet e Konstituencës së Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore. Në këtë takim Banka Qendrore e Kosov&eu...

Prezentohen aktivitetet e zhvilluara dhe rezultatet e delegacionit të Kosovës nga takimet pranverore të FMN dhe BB

26 prill 2017
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës mori pjesë në konferencën për media të organizuar nga Ministria e Financave, e ku përveç tij morën pjesë edhe nikoqiri- ...

Guvernatori Hamza dhe delegacioni pjesëmarrës nga Kosova përfunduan takimet e Sesionit Pranveror të FMN-së dhe Bankës Botërore në Washington D.C

24 prill 2017
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës z. Bedri Hamza dhe delegacioni nga Kosova kanë përfunduar pjesëmarrjen në takimet e rregullta të Sesionit Pranveror të Fondit Monetar Nd&...

Guvernatori Hamza gjatë qëndrimit në Uashington nënshkroi marrëveshje të bashkëpunimit me Bankën për Rezervë Federale të New York-ut

21 prill 2017
Guvernatori z. Bedri Hamza gjatë qëndrimit në takimet pranverore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore që po mbahen në Uashington D.C në SHBA ka pranuar mbështetjen e Departame...

Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës po merr pjesë në takimet vjetore të FMN-së dhe Bankës Botërore

20 prill 2017
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës z. Bedri Hamza po merr pjesë në takimet e rregullta të sesionit pranveror të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe të Bankës Botëro...

Kosova do të implementojë Sistemin e Avancuar të Shpërndarjes së të Dhënave të Përgjithshme të FMN-së

14 prill 2017
Një mision nga departamenti i statistikës i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) vizitoi Prishtinën nga 6-13 prill, 2017, për të ndihmuar autoritetet kosovare në implementimin e Sistemit të Avancuar të...

AMF certifikon aktuarët e rinj

11 prill 2017
Më 6 prill 2017 zëvendësguvernatori për Mbikëqyrje Financiare të BQK-së z. Fehmi Mehmeti mori pjesë në ceremoninë e organizuar nga Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare të Shqipërisë...

Studentët e Universitetit Amerikan në Kosovë vizituan Bankën Qendrore të Kosovës

5 prill 2017
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës sot u vizitua nga një grup studentësh të fushës së ekonomisë të Universitetit Amerikan në Kosovë – (RIT-Kosova). Studentët u pritën ng...

Guvernatori Hamza merr pjesë në takimin e guvernatorëve të rajonit në Umag të Kroacisë

31 mars 2017
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Bedri Hamza eshte duke marrë pjesë në takimin e guvernatorëve të rajonit, i cili po mbahet nën organizimin e Bankës Popullore të ...

Zëvendëguvernatori Ismajli priti një delegacion nga Federal Reserve Bank of New York

31 mars 2017
Një delegacion nga Federal Reserve Bank of New York ka qëndruar për vizitë pune në Bankën Qendrore të Kosovës për të diskutuar mbi praktikat më të mira të menaxhimit të rezervave n...

BQK-ja informon studentët pejanë për qeverisjen korporative dhe menaxhimin e rrezikut

31 mars 2017
Në përmbyllje të Javës Ndërkombëtare të Parasë, Banka Qendrore e Kosovës ka organizuar një ligjëratë edhe me studentët e Fakultetit të Biznesit në Universitetin “Haxhi Z...

Studentët e Fakultetit Ekonomik të Universitetit të Prishtinës njihen me punën dhe rolin e BQK-së

30 mars 2017
Banka Qendrore e Kosovës në kuadër të Javës Ndërkombëtare të Parasë, ka organizuar një ligjëratë me studentët e Fakultetit Ekonomik të Universitetit të Prishtinës. Me k&e...

Në kuadër të Javës Ndërkombëtare të Parasë u mbajt ligjërata në Universitetin e Prizrenit

29 mars 2017
Në kuadër të Javës Ndërkombëtare të Parasë, zyrtarë të Bankës Qendrore të Kosovës kanë mbajtur një ligjëratë me studentët e Universitetit të Prizrenit &ldq...

Vazhdojnë aktivitet për Javën Ndërkombëtare të Parasë

29 mars 2017
Banka Qendrore e Kosoves ka vazhduar aktivitetin e saj rreth javes. Pjesë e aktivitetit ishin edhe fëmijët e SOS Fshatit, si dhe fëmijët e institucionit parashkollor „Hello Kids“, si dhe studentët e Fakulteti...

Shënohet Java Ndërkombëtare e Parasë

27 mars 2017
Me moton “Mëso, Kurse, Fito” po shënohet Java Ndërkombëtare e Parasë edhe në Kosovë. Banka Qendrore e Kosovës, së bashku me Shoqatën e Bankave të Kosovës dhe Muzeun e Kosovë...

BQK, Shoqata e Bankave të Kosovës dhe Muzeu Kombëtar shënojnë Javën Ndërkombëtare Parasë

26 mars 2017
Java Ndërkombëtare e Parasë 2017- Banka Qendrore e Republikës së Kosovës ne bashkëpunim me Muzeun e Kosovës dhe Shoqatën e Bankave të Kosovë organizon këto aktivitete për të sh&eum...

Bordi i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) i mundëson Kosovës qasje të financimit prej 100 milionë euro

14 mars 2017
Në një Konferencë të përbashkët për media , ku morën pjesë, Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovë z.Bedri Hamza , Ministri i Financave, z. Avdullah Hoti dhe Shefi...

Banka Qendrore ndau çmimet për Ekonomistë të Rinj dhe për Storiet më të mira në gazetari nga fusha e sistemit financiar

28 shkurt 2017
Banka Qendrore në vazhdën e aktiviteteve të saja vjetore , ka vazhduar edhe këtë vit ndarjen e Çmimit për Ekonomistë të Rinj si dhe për storien më të mirë në gazetari. Sa i p&eu...

Republika e Kosovës fillon raportimin e rregullt në Eurostat të statistikave të sektorit të jashtëm

31 janar 2017
Republika e Kosovës filloi raportimin e rregullt të statistikave të sektorit të jashtëm (SSJ) në Eurostat, duke bërë kështu një hap shumë të rëndësishëm në zhvillimin e s...

Sektori bankar i Kosovës kontribuues në financimin e ekonomisë

16 janar 2017
Në punimet e këtij Paneli të mbajtur në Vjenë me rastin e Publikimit të Bankës Botërore "Rreziqet dhe Kthimet (efektet): "Rreziqet dhe Kthimet (efektet): Menaxhimi i kompromiseve financiare për rri...

Çmimi i BQK-së për Storien më të mirë në gazetari nga fusha e ekonomisë- sistemit finaciar

19 dhjetor 2016
Në funksion të nxitjes së emetimit, publikimit dhe transmetimit të temave në masmedia në mesin e gazetarëve të ekonomisë, Banka Qendrore e Republikës së Kosovës, shpall konkurs për ...

U mbajt punëtoria dyditore :“Punëtori për mundësinë e përfshirjes së palëve të interesit në edukimin financiar” në bashkëpunim me BQK-në, CYFI-n dhe SHBK-në

22 nëntor 2016
Banka Qendrore e Kosovës në bashkëpunim me organizatën ndërkombëtare Child & Youth Finance International Youth dhe Shoqatën e Bankave, ka mbajtur punëtorinë dyditore me temën:“Punëtori p&...

BQK-ja në bashkëpunim me CYFI-n dhe SHBK-në organizojnë punëtorinë për rëndësinë e edukimit financiar

21 nëntor 2016
Për dy ditë me radhë, më 22-23 nëntor 2016, Banka Qendrore e Republikës së Kosovës në bashkëpunim më organizatën ndërkombëtare Child & Youth Finance International Youth dhe Shoqat&...

FMN: Ekonomia në Kosovë vazhdon të performojë mirë me rritje prej 4.1

18 nëntor 2016
Një mision i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), nën udhëheqjen e Jacues Miniane, vizitoi Prishtinën gjatë periudhës 9 deri më 18 nëntor 2016 për të mbajtur diskutime mbi rishikimin e dyt&eum...

Banka Botërore premton vazhdimin e projekteve për Bankën Qendrore të Kosovës

7 nëntor 2016
Guvernatori Hamza ka pritur sot në takim zonjën Ellen Goldstein drejtoreshë e Bankës Botërore për Ballkanin perëndimor dhe zotëri Marko Mantovanelli, drejtor i zyrës së Bankës Botërore p...

BQK përuron Qendrën e Vazhdimësisë së Punës

7 nëntor 2016
Banka Qendrore e Kosovës së bashku me Bankën Botërore Zyra në Kosovë kanë përuruar në Prizren Qendrën për Vazhdimësi të Punës, qendër e cila bën ruajtjen e të dh&eum...

Kosova ka bërë progres sipas Raportit vjeshtor të FMN- së 2016 për çështjet rajonale ekonomike për EQLJL

7 nëntor 2016
Ministria e Financave e Qeverisë së Republikës së Kosovës, Banka Qendrore e Kosovës dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) kanë mbajtur sot Seminarin mbi Raportin vjeshtor të FMN-së 2016 për &...

Në Prishtinë u mbajt Konferenca “ Shërbimet Digjitale Bankare në Kosovë “

1 nëntor 2016
Shoqata e Bankave të Kosovës (SHBK) në bashkëpunim me Fondin Evropian për Evropën Juglindore–Development Facility (EFSE DF) , organizuan në Prishtinë Konferencën Vjetore të Bankave të Kosov...

BQK shënoi Ditën Ndërkombëtare të Kursimeve

31 tetor 2016
Banka Qendrore e Kosovës në bashkëpunim me Ambasadën e Shteteve të Bashkuara në Kosovë, në kuadër të aktivitetit për edukim financiar me moton “Edukim financiar për vendime të duh...

Në Tiranë i zhvilloi punimet konferenca vjetore e Bankës së Shqipërisë me temën: “Harmonizimi i politikës monetare me stabilitetin financiar – objektivat, përgjigjet dhe ndërveprimi mes tyre në periudha pasigurie”

27 tetor 2016
Banka e Shqipërisë, në bashkëpunim me Qendrën e Studimeve të Evropës Juglindore të Universitetit të Oksfordit, ka organizuar konferencën e saj vjetore me temë: “Harmonizimi i politikës...

Guvernatori Hamza priti një delegacion të lartë nga Deutsche Bundesbank

24 tetor 2016
Një delegacion nga Deutsche Bundesbank është duke qëndruar për vizitë pune në Bankën Qendrore të Kosovës për të diskutuar mbi praktikat më të mira të menaxhimit të rezerv...

BQK dhe Ambasada Amerikane shënuan fillimin e projektit “ Edukim Financiar për Vendime të Duhura”

18 tetor 2016
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës në bashkëpunim me Ambasadën Amerikane, në kuadër të edukimit financiar kanë organizuar sot aktivitetin e radhës me nxënës të shkollave të...

Takime të shumta të Guvernatorit në SHBA gjatë takimeve vjetore të BB dhe FMN

7 tetor 2016
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës z. Bedri Hamza bashkë me Ministrin e Financave, z. Avdullah Hoti dhe delegacionin e Kosovës mori pjesë në takimet e rregullta vjetore të Fondit M...

Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës merr pjesë në takimet vjetore të FMN-së dhe Bankës Botërore

3 tetor 2016
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës z.Bedri Hamza do të marrë pjesë në takimet e rregullta vjetore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe të Bankës Botërore, t...

Banka Qendrore e Republikës së Kosovës në bashkëpunim me Bankën Gjermane për Zhvillim KfW organizuan : Tryezën e Rrumbullakët me temën “Financim dhe Sigurim për Agrokulturë”

27 shtator 2016
Në këtë tryezë morën pjesë përfaqësues nga BQK-ja,industria bankare,industria e sigurimeve,përfaqësues të mikrofinancave,si dhe nga Shoqata e Bankave,Sigurimeve dhe Mikrofinancave.  

Çmimi i BQK-së për ekonomistët e rinj

16 shtator 2016
Në funksion të nxitjes së aktivitetit hulumtues në mesin e ekonomistëve të rinj, Banka Qendrore e Republikës së Kosovës, shpall konkurs për tri punimet më të mira hulumtuese në fush&eum...

“Siguria e depozitave në Kosovë-Ndikimi i FSDK-së në stabilitetin e sistemit bankar”

14 shtator 2016
Të gjitha bankat në Kosovë kanë likuiditet të lartë, kthim shumë të mirë të investimeve, janë të kapitalizuara mirë, prandaj asnjëra prej tyre nuk është përball&eum...

Vizitë e nivelit të lartë tek Rregullatorët kryesorë të Bankingut në Evropë

13 shtator 2016
Një delegacion i BQK-së, i udhëhequr nga Zëvendësguvernatori për Mbikëqyrje Financiare z. Fehmi Mehmeti së bashku me përfaqësues të GIZ-it gjerman, realizuan një vizitë zyrtare në ...

BQK-ja ndau certifikata për studentët pjesëmarrës të programit të praktikës profesionale

2 shtator 2016
Në kuadër të programit “Praktika profesionale për studentë” Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK) edhe këtë vit u ka mundësuar ndjekjen e praktikës profesionale dhjet&e...

FSDK shënon fillimin e bashkëpunimit teknik me BERZH për zhvillim të sistemit për kompensim të depozitorëve

27 korrik 2016
Ky vit ka shënuar edhe rritjen e shumës së siguruar të depozitave në 4,000 euro nga shuma e mëhershme prej 3,000 eurove, e cila sipas planifikimeve dhe duke marr parasysh të arriturat e deritanishme, do të rrit...

Guvernatori Hamza vizitoi selinë e Bankës për Rregullime Ndërkombëtare

25 korrik 2016
Në funksion të intensifikimit të zhvillimit operacional dhe të afirmimit ndërkombëtar të BQK-së, guvernatori i BQK-së, z. Bedri Hamza, ka realizuar një vizitë pune në selinë e Bankë...

Implementohet Sistemi i ri i Pagesave Ndërbankare në Kosovë

4 korrik 2016
Duke filluar nga data 1 korrik 2016, sistemi ekzistues i pagesave në BQK është zëvendësuar me sistemin e transferit automatik të projektuar sipas standardeve të fundit të fushës së sistemit të pa...

Përfunduan punimet dyditore të Samitit “ Stabiliteti financiar rajonal në rrethana të ndryshueshme globale “, që u mbajt në Beçiq të Malit të Zi

11 qershor 2016
Guvernatorët, ministrat e financave dhe drejtuesit e administratave tatimore të vendeve të rajonit janë mbledhur bashkë për dy ditë me radhë në Mal të Zi ku kanë diskutuar për problemet dhe ...

Guvernatori Hamza merr pjesë në samitin “Stabiliteti Financiar Rajonal në rrethana të ndryshueshme globale“, që po mbahet në Beçiq të Malit të Zi

10 qershor 2016
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Bedri Hamza, është duke marrë pjesë në samitin e ministrave të financave dhe guvernatorëve të rajonit që po mbahet në B...

Shkëlqesia e tij z.Ferrarese, Ambasador i Italisë së bashku me një delegacion nga Italia vizitoi Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës

7 qershor 2016
Shkëlqesia e tij, z. Andreas Ferrarese, Ambasador Iitalian në Republikën e Kosovës së bashku me një delegacion të përbërë nga z. Giorgio Baiutti, Shef i Kabinetit të Këshillit Rajonal ...

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, vizitoi Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës

26 maj 2016
Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, vizitoi sot Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës ku u prit nga guvernatori Bedri Hamza dhe drejtuesit tjerë të BQK-së. Gjatë vizit&eu...

Guvernatori Hamza takohet me kreun e Autoritetit Bankar Evropian

20 maj 2016
Në kuadër të angazhimit për zhvillimin e mëtutjeshëm të fushës së mbikëqyrjes bankare, guvernatori Bedri Hamza ka realizuar një vizitë pune në selinë e Autoritetit Bankar Evropian ...

Guvernatori i Bankës Qendrore të Malit të Zi vizitoi Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës

13 maj 2016
Z. Bedri Hamza Guvernator i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës me bashkëpunëtorët e tij ka pritur në një takim z. Milojica Dakiq Guvernator i Bankës së Malit të Zi. Me kë...

Kosova për herë të parë organizon takimet vjetore të Konstituencave të BB-së dhe FMN-së

6 maj 2016
Në Prishtinë mbahen takimet vjetore të Konstituencave të Bankës Botërore dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar Pas anëtarësimit të Kosovës në Fondin Monetar Ndërkombëtar dhe në...

Në Prishtinë zhvillojnë punimet mbledhjet vjetore të Konstituencave për Kosovën të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore

5 maj 2016
Nën patronatin e institucioneve të Republikës së Kosovës, Ministrisë së Financave dhe Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës,  për herë të parë pas anëtar&...

Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK) dhe USAID-i nënshkruan një Marrëveshje për Grant në vlerë prej $ 6.5 milionë për të kapitalizuar Fondin Kosovar për Garanci Kreditore (FKGK)

27 prill 2016
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, z. Bedri Hamza dhe Shefi i Misionit të USAID-it y. James Hope kanë nënshkruar një marrëveshje për të siguruar një grant në v...

Presidenti Thaçi priti Guvernatorin e BQK-së, Bedri Hamza

26 prill 2016
Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot në takim guvernatorin e Bankës Qendrore të Kosovës, Bedri Hamza.Presidenti Thaçi shprehu interesim që të informohej më hol...

Në Prishtinë u shënua ceremonia e themelimit të Fondit për Garanci Kreditore

26 prill 2016
Me një organizim në Prishtinë zyrtarisht Themelohet Fondi për Garanci Kreditore, i cili nga pjesëmarrësit u vlerësua si një institucion që do të ketë rëndësi të veçant&eu...

Guvernatori Hamza priti në një takim Përfaqësuesen Rezidente të BERZH-it për Kosovë znj. Elena Petrovska

25 prill 2016
Shefja e Zyrës së BERZH-it për Kosovë, znj. Elena Petrovska është pritur në një takim nga Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës Z.Bedri Hamza. Fillimisht Guvernatori H...

Zëvendësguvernatori i BQK-së Lulzim Ismajli po merr pjesë në takimet pranverore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe të Bankës Botërore

15 prill 2016
Delegacioni i Republikës së Kosovës, i përbërë nga Zëvendësguvernatori i BQK-së, z. Lulzim Ismajli, krahas Ministrit të Financave, z. Avdullah Hoti, Ministrit të Zhvillimit Ekonomik, z. Blerand S...

Guvernatori Bedri Hamza takon Guvernatorin e Bankës Qendrore të Italisë z.Ignazio Visco

8 prill 2016
Në vazhdën e angazhimit për avancimin e mëtejmë të funksioneve të BQK-së në drejtim të adoptimit të standardeve dhe praktikave të bankave qendrore në vendet e Bashkimit Evropian, guve...

Guvernatori Hamza u takua me delegacionin e lartë të Misionit të FMN-së për Kosovë të kryesuar nga z. Jacques Miniane

25 mars 2016
Një delegacion i lartë i Misionit të Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), i kryesuar nga z. Jacques Miniane po qëndron për vizitë në Kosovë. Ata sot janë pritur në një takim nga Guvernat...

Në kuadër të Javës së Parasë në Fakultetin Ekonomik të UP-së u mbajt ligjërata me temën “Zhvillimi i tregut të letrave me vlerë në Republikën e Kosovës

18 mars 2016
Pas aktiviteteve të zhvilluara në nivel vendi , me nxënës në shkollat fillore dhe atë të mesme , Banka Qendrore e Kosovës ka vazhduar me shënimin e Javës Ndërkombëtare të Parasë ed...

BQK ka vazhduar shënimin e Javës Ndërkombëtare të Parasë

15 mars 2016
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës ka vazhduar shënimin e Javës Ndërkombëtare të Parasë me nxënësit e shkollave të mesme të vendit. Në ditën e dytë, aktiviteti u zh...

BQK shënon Javën Ndërkombëtare të Parasë

14 mars 2016
Qëllimi kryesor i shënimit të kësaj jave është fuqizimi i gjeneratave të reja, që të jenë në hap me kohën dhe të përgjegjshëm dhe qytetarë që në vazhdimësi...

Guvernatori Hamza priti delegacionin e lartë të Bankës Botërore

28 shkurt 2016
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, z. Bedri Hamza, ka pritur sot në takim Zëvendëspresidentin e Bankës Botërore për Evropë dhe Azi Qendrore, z. Cyril Muller, i cili sho...

Një delegacion i BQK-së është pritur nga zyrtarë të lartë të të Autoritetit Federal të Mbikëqyrjes Financiare-BaFin

26 shkurt 2016
Një delegacion i BQK-së, i përfaqësuar nga Zëvendësguvernatori për Mbikëqyrje Financiare z. Fehmi Mehmeti së bashku me përfaqësues të GIZ-it gjerman, në Frankfurt të Gjermanisë...

Banka Qendrore e Republikës së Kosovës shton bashkëpunimin me Bankën e Shqipërisë

24 shkurt 2016
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës z. Bedri Hamza ka pritur në një takim z.Gent Sejko Guvernator i Bankës së Shqipërisë. Guvernatori ka falënderuar z.Sejko për viz...

Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, z. Bedri Hamza, priti një delegacion të lartë të BERZH-it

26 janar 2016
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, z.Bedri Hamza priti në takim një delegacion të Lartë të Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, të kryesuar nga Drejt...

Një delegacion i Bankës Qendrore të Ugandës zhvilluan një vizitë pune në BQK

26 janar 2016
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, z. Bedri Hamza i shoqëruar nga zëvendësguvernatori për Operacione Bankare z. Lulzim Ismajli pritën në takim delegacionin e Bankës Qen...

Në Prishtinë filloi punimet Konferenca Rajonale “Iniciativa për implementimin e shtyllës së dytë të kornizës rregullative të Basel-it: ICAAP/SREP dhe shembujt praktikë”

20 janar 2016
Në Prishtinë po i zhvillon punimet Konferenca e parë rajonale me titull “Iniciativa për implementimin e shtyllës së dytë të kornizës rregullative të Basel-it: ICAAP/SREP dhe shembujt praktik&rdq...

Guvernatori Hamza priti në takim Ambasadorin Amerikan Greg Delawie

13 janar 2016
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Bedri Hamza, ka pritur sot në një takim Shkëlqesinë e tij, ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Greg Delawie, i shoqë...

Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës z. Bedri Hamza priti në një takim lamtumirës Përfaqësuesin rezident të Bankës Botërore në Republikën e Kosovës

30 dhjetor 2015
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës z. Bedri Hamza priti në një takim lamtumirës Përfaqësuesin rezident të  Bankës Botërore në Republikën e Kosovë...

Banka Qendrore në konferencën e fundvitit me gazetarë ndau Çmimin për Ekonomistë të Rinj

29 dhjetor 2015
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës ka arritur me sukses të realizojë objektivat e saj ligjore duke siguruar një sistem financiar stabil dhe me trend të kënaqshëm të zhvillimit, i cili ka vazhduar...

Guvernatori Hamza priti në takim Ministrin e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes të Republikës së Shqipërisë, z. Arben Ahmetaj

24 dhjetor 2015
Me rastin e vizitës së tij në Kosovë, Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjestë Republikës së Shqipërisë, z.Arben Ahmetaj, u prit në një takim nga Guvernator...

Guvernatori z.Bedri Hamza mbajti fjalim rasti në Konferencën "Të ndërtosh ura drejt një ardhmërie të begatshme" të organizuar nga Banka Botërore në Kosovë

17 dhjetor 2015
Kosova së bashku me regjionin janë në rrugëtim drejt finalizimit të tranzicionit për funksionalizim të ekonomisë së tregut të lirë deri në përfundim të integrimit të plot&e...

Fjalimi i Guvernatorit, z. Bedri Hamza, në konferencën e organizuar nga Oda Ekonomike Amerikane në temën “Ndikimi i Sektorit Bankar në Zhvillimin e Sektorit Privat”

15 dhjetor 2015
Zhvillimi ekonomik nuk mund të arrihet pa një sektor privat të zhvilluar. Zhvillimi i sektorit privat kërkon një sistem financiar në gjendje për të siguruar financim të qëndrueshëm dhe me kushte ...

Guvernatori Bedri Hamza mbajti një ligjëratë në Universitetin Publik "Isa Boletini “ në Mitrovicë

2 dhjetor 2015
Ligjërata është mbajtur në kuadër të Programit të Edukimit Financiar, program ky që po zhvillohet nën patronatin e BQK-së me institucionet arsimore të të gjitha niveleve në Kosovë....

BQK-ja vazhdon zgjerimin e Programit të Edukimit të Publikut

1 dhjetor 2015
Në kuadër të Programit të Edukimit Financiar të BQK-së, Guvernatori Bedri Hamza ka pritur sot në një takim studentë të Departamentit të Gazetarisë përkatësisht studentët e...

Bankën Qendrore të Kosovës e vizituan një grup nxënësish

25 nëntor 2015
Në kuadër të edukimit financiar, një grup nxënësish nga Shkolla Fillore "Ismail Qemali", në Prishtinë, vizituan sot bankën Qendrore të Republikës së Kosovës. Fillimisht, fëmij&eum...

Banka Qendrore ndau certifikata për studentët e dalluar që ndoqën Programin e Praktikës në BQK

5 nëntor 2015
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës në vazhdën e Programit të Praktikës për Studentë, ka mundësuar edhe këtë vit ndjekjen e praktikës për studentët e dalluar të u...

Në Tiranë u mbajt Konferenca “A i ndryshojnë krizat themelet ekonomike në vendet e Evropës Juglindore?”, organizuar nga Banka e Shqipërisë në bashkëpunim me Qendrën e Studimeve të Evropës Juglindore të Universitetit të Oksfordit

30 tetor 2015
Guvernatori i BQK-së z.Bedri Hamza mori pjesë në Konferencën ndërkombëtare të cilën Banka e Shqipërisë e organizon në bashkëpunim me Qendrën e Studimeve të Evropës Juglindore ...

Në Shkup u mbajt konferenca e parë e Forumit Qendror Rajonal mbi Politikat dhe Përfshirjen Financiare

29 tetor 2015
Banka Qendrore e Maqedonisë në bashkëpunim me Aleancën për Përfshirje Financiare, mbështetjen e Ministrisë Federale Gjermane për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik, Sekretariatin Shtetëror p&eum...

BQK publikoi statistikat e reja për normat e interesit të aplikuara për kredi dhe depozitë

26 tetor 2015
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës ka publikuar informata të reja statistikore lidhur me normat e interesit të aplikuara nga bankat komerciale në kredi dhe depozitë, duke bërë kështu një hap ...

FMN jep vlerësim pozitiv për të arriturat e Kosovës në kuadër të rishikimit të programit ekonomik me marrëveshjen Stand By

23 tetor 2015
Misioni i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), i kryesuar nga z. Jacques Miniane ka vizituar Prishtinën në periudhën 12 – 23 tetor për të kryer rishikimin e parë të programit ekonomik të Kosov&eum...

Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës merr pjesë në takimet vjetore të FMN-së dhe Bankës Botërore

10 tetor 2015
Në datat 5-12 tetor 2015, Delegacioni i Kosovës i përfaqësuar nga Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, z. Bedri Hamza dhe Ministri i Financave z. Avdullah Hoti morën pjesë në takimet e rregullta ...

Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës merr pjesë në takimet vjetore të FMN-së dhe Bankës Botërore

8 tetor 2015
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës z. Bedri Hamza merr pjesë në takimet e rregullta vjetore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe të Bankës Botërore, të cilat jan&...

Aprovohet Manuali i Mbikëqyrjes së Bazuar në Rrezik për Banka

2 tetor 2015
Konform objektivave dhe detyrave që dalin nga ligji, mision kryesor i BQK-së është stabiliteti financiar, e në  kontekst të mbikëqyrjes së bankave - mbrojtja e depozitarëve. Në funksion të k...

Fjalimi i zëvendësguvernatorit të BQK z.Fehmi Mehmeti në Konferencën

30 shtator 2015
Të nderuar pjesëmarrës, Koncepti i stabilitetit bankar e financiar përbën një qasje dhe angazhim shumëdimensional. Padyshim që organizimi i panaireve financiare që tashmë është bër&eum...

Fjalimi i Guvernatorit të BQK-së, z. Bedri Hamza në Panairin Financiar 2015

29 shtator 2015
Të nderuar pjesëmarrës, Gjithmonë ndjej kënaqësi të veçantë të jem pjesë e këtij panairi financiar, i cili me sukses po organizohet për vite me radhë nga Shoqata e Bankave t&eum...

Zëvendësguvernatori i BQK-së, z. Fatmir Gashi, mori pjesë në Seminarin e 13-të bankar të organizuar nga Banka Qendrore e Malit të Zi, Banka e Sllovenisë dhe Universiteti i Lubjanës

21 shtator 2015
Zëvendësguvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës (BQK), z. Fatmir Gashi, mori pjesë në Seminarin e 13-të bankar me temën “Sfidat e Reja për Bankat dhe Kompanitë pas ...

Guvernatori i Bankës Qendrore z. Bedri Hamza priti një delegacion të Odës Ekonomike të Kosovës

14 shtator 2015
Në këtë takim, Guvernatori Hamza njohu përfaqësuesit e delegacionit Odës Ekonomike të Kosovës me zhvillimet aktuale në sektorin financiar në Kosovë, me përgjegjësitë dhe angazhimet...

ÇMIMI I BQK-së PËR EKONOMISTËT E RINJ

4 shtator 2015
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK) ka krijuar mundësinë e dhënies së një çmimi për studimin  më të mirë të paraqitur  nga ekonomistët e rinj. Punimet duh...

Guvernatori Hamza priti në takim një grup studentësh nga diaspora

14 gusht 2015
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës (BQK), z. Bedri Hamza, priti në takim një grup studentësh nga vende të ndryshme të diasporës, të cilët i njoftoi me rolin e BQK-s&...

Guvernatori Hamza priti në takim Përfaqësuesin e Ri Rezidencial të FMN-së në Kosovë

10 gusht 2015
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Bedri Hamza, priti sot në një takim njohës Përfaqësuesin e Ri Rezident të FMN-së në Kosovë, z. Ruud Vermeulen. Në k&eum...

Kumtesë për shtyp

5 gusht 2015
Paneli për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtar joekzekutiv të Bordit të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, pas vlerësimit të integritetit, përgatitjes profesionale, n...

BQK merr masa ndaj institucioneve që ushtrojnë aktivitet financiar të palicencuar

30 korrik 2015
Bazuar në Ligjin nr. 04/L-093 për Bankat ,IMF dhe Institucionet  Financiare Jobankare, në nenin 5 është specifikuar dhe është e rregulluar fushëveprimi i operimit të institucioneve financiare të ...

Thellohet bashkëpunimi në mes të BQK-së dhe Autoritetit të Tregut Financiar të Austrisë, FMA-së

15 korrik 2015
Në zyrat e Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, zëvendësguvernatori për mbikëqyrje financiare z. Fehmi Mehmeti i shoqëruar nga Nexhat Miftari, drejtor i departamentit të mbikëqyrje...

Në Bankën Qendrore të Kosovës po qëndron për vizitë një delegacion i Institutit JVI të Austrisë

7 korrik 2015
Zëvendësguvernatori z.Lulzim Ismajli i shoqëruar nga zëvendësguvernatori z. Fatmir Gashi pritën në një takim drejtorin e përgjithshëm të “Joint Vienna Institute” z. Norbert Funke i c...

Banka Qendrore e Republikës së Kosovës mori vendim për uljen e tarifave të sigurimit kufitar të autopërgjegjësisë

18 qershor 2015
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës, më 18 qershor 2015, mori vendim për uljen e tarifave të sigurimit kufitar të autopërgjegjësisë. Ulja e tarifave të sigurimit kufitar të autopërg...

Guvernatori Hamza merr pjesë në samitin “E ardhmja financiare e rajonit“, që po mbahet në Beçiq të Malit të Zi

12 qershor 2015
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Bedri Hamza, është duke marrë pjesë në samitin e ministrave të financave dhe guvernatorëve të rajonit që po mbahet në B...

Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës z. Bedri Hamza po merr pjesë në Konferencën e 6-të të Bankës Qendrore Evropiane mbi vendet e Evropës Qendrore, Lindore dhe Juglindore

10 qershor 2015
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës z. Bedri Hamza po merr pjesë në Konferencën e 6-të të Bankës Qendrore Evropiane mbi vendet e Evropës Qendrore, Lindore dhe Juglindore,...

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës z.Bedri Hamza u prit nga Presidentja e Kosovës znj.Atifete Jahjaga

5 qershor 2015
Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga, priti sot në takim guvernatorin e Bankës Qendrore të Kosovës, zotëri Bedri Hamza, i cili ia dorëzoi raportin për vitin 2014. Presidentja ...

Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Bedri Hamza, priti sot në një takim z. Philip Bennet, Zëvendëspresident i Parë dhe Kryeshef i Operacioneve i BERZH-it

1 qershor 2015
Në këtë takim, Guvernatori Hamza falënderoi BERZH-in për ndihmën e vazhdueshme, që i ka dhënë Kosovës dhe po i japin në forma të ndryshme institucioneve të saja dhe përmendi , pje...

Guvernatori Hamza mbajti një ligjeratë me gazetarët e ekonomisë

25 maj 2015
Guvernatori Hamza  mbajti një ligjeratë  në punëtorinë me gazetarët e ekonomisë  të organizuar nga Qendra për Hulumtime Strategjike dhe Sociale STRAS. Në vijim gjeni ligjeratën e G...

Një delegacion i BQK-së vizitoi Bankën për Rregullim Ndërkombëtar-BIS me seli në Bazel të Zvicrës

20 maj 2015
Një delegacion i BQK-së, i përfaqësuar nga Zëvendësguvernatori për Mbikëqyrje Financiare z. Fehmi Mehmeti dhe z.Nexhat Miftari, drejtor i Departamentit të Mbikëqyrjes së Sigurimeve, së bashk...

Guvernatori Hamza ka pritur sot në takim Zyrtarin e Lartë të Deskut për Kosovën të Departamentit të Shtetit, z. Ilan Goodman

6 maj 2015
Me këtë rast, Guvernatori Hamza ka falënderuar z. Goodman për ndihmën e vazhdueshme që institucionet amerikane janë duke i dhënë Kosovë, në veçanti BQK-së, si dhe e ka njoftuar lidhur...

Guvernatori Hamza mori pjesë në hapjen e punëtorisë rajonale të Shoqatës Ndërkombëtare të Siguruesve të Depozitave (IADI)

4 maj 2015
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, z. Bedri Hamza, mori pjesë në hapjen e Punëtorisë së Tetë Rajonale të IADI-it për Vlerësimin e Pajtueshmërisë me P...

Delegacioni i Republikës së Kosovës përfundoi pjesëmarrjen në takimet e rregullta vjetore të sesionit pranveror të FMN-së dhe BB-së në Uashington

17 prill 2015
Delegacioni i Republikës së Kosovës përfundoi pjesëmarrjen në takimet e rregullta vjetore të sesionit pranveror të FMN-së dhe BB-së në Uashington Delegacioni i Republikës së Kosov&e...

Guvernatori Hamza do të marrë pjesë në takimet vjetore të FMN-së dhe Bankës Botërore

15 prill 2015
Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës z. Bedri Hamza do të marrë pjesë në takimet e rregullta vjetore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe të Bankës Botërore, të cilat do të...

BQK publikoi statistikat për sektorin e jashtëm për tremujorin e katërt të vitit 2014 dhe për muajin janar 2015

1 prill 2015
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës publikoi statistikat e sektorit të jashtëm me të dhënat për tremujorin e katërt 2014 dhe për muajin janar 2015. Të dhënat janë publikuar në ...

Guvernatori Hamza priti në një takim znj. Songül Ozan Ambasadore e Turqisë në Kosovë

31 mars 2015
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës , Bedri Hamza ,priti sot në një takim , shkëlqesinë e saj, znj. Songül Ozan, ambasadore e  Republikës së Turqisë në Repu...

Përfundimi i programit të bashkëpunimit teknik me Bankën Qendrore Evropizne

27 mars 2015
Me një solemnitet rasti, është shënuar sot përfundimi i Programit të bashkëpunimit të Bankës Qendrore Evropiane (BQE) me Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës (BQK), Bankë...

Guvernatori u takua me z. Jacques Miniane, Shef i Misionit të FMN-së për Kosovë

19 mars 2015
Guvernatori Hamza ka pritur sot në takim një delegacion të Misionit të FMN-së të kryesuar nga z. Jacques Miniane, Shef i Misionit të FMN-së për Kosovë, që vepron në kuadër të Depar...

Banka Qendrore e Kosovës shënoi Javën Ndërkombëtare të Parasë

12 mars 2015
Sot edhe në Kosovë u shënua “Java Ndërkombetare e Parasë”, aktivitet ky i cili shënohet në tërë botën. Banka Qendrore e Republikës së Kosovës, si pjesë e Organizatë...

Guvernatori priti z.Jean-Marie Demange,ministër konsular në Ambasadën Franceze në Bullgari

3 mars 2015
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, z.Bedri Hamza ka pritur sot udhëheqësin e çështjeve  ekonomike rajonale  të zyrës së Thesarit të Francës  z...

Zbulimi i dizajnit të plotë të kartëmonedhës së re në vlerë prej 20€

24 shkurt 2015
Më 24 shkurt 2015 Banka Qendrore Evropiane (BQE)  zbuloj dizajnin e plotë të kartëmonedhës së re në vlerë prej 20€ në ngjarjen, që u organizua në Bankën Qendrore Evropiane në ...

Guvernatori Bedri Hamza priti një delegacion të lartë te Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim

18 shkurt 2015
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, z.Bedri Hamza ka pritur sot një delegacion të lartë të Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH), të kryesuar  nga...

Guvernatori Bedri Hamza priti në takim Ministrin e Financave Avdullah Hoti

10 shkurt 2015
Guvernatori  Hamza  ka pritur sot në takim Ministrin e Financave të  Qeverisë së Republikës së Kosovës z.Avdullah Hoti .Me këtë rast Guvernatori z.Hamza e ka njoftuar z.Hotin në lidhje ...

Sot fillon përdorimi i IBAN-it në Kosovë

2 shkurt 2015
Duke filluar nga 2 shkurt 2015, numrat e llogarive bankare në Kosovë do të kenë edhe formatin IBAN (Numri Ndërkombëtar i Llogarisë Bankare).  Formatin IBAN banka përkatëse ia përcakton çdo...

Guvernatori Hamza priti drejtoreshën e Bankës Botërore për Ballkanin Perëndimor

14 janar 2015
Guvernatori  Hamza  ka pritur sot në takim zonjën  Ellen Goldstein  drejtoreshë e Bankës Botërore për Ballkanin perëndimor dhe zotëri Jan-Peter Olters, drejtor i zyrës së Bankë...

Guvernatori Hamza priti një delegacion të Fondit Monetar Ndërkombëtar

14 janar 2015
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Bedri Hamza, priti në një takim një delegacion të FMN-së të kryesuar nga Shefi i Misionit të FMN-së për Kosovë  z....

BQK publikoi statistikat për sektorin financiar për muajin nëntor 2014 dhe sektorin e jashtëm për tremujorin e tretë të vitit 2014

31 dhjetor 2014
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës publikoi statistikat e sektorit financiar me të dhënat për muajin nëntor 2014, si dhe statistikat e sektorit të jashtëm me të dhënat për tremujorin e t...

Me një konferencë solemne Banka Qendrore e Republikës së Kosovës shënoi 15 vjetorin e themelimit të saj

15 dhjetor 2014
Me rastin e 15 vjetorit të themelimit të saj Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK)  organizoi një konferencë solemne, në të cilën morën pjesë përfaqësues të instit...

Banka Qendrore e Republikës së Kosovës ka publikuar Raportin e Stabilitetit Financiar Nr.6

14 dhjetor 2014
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës, ka publikuar Raportin e Stabilitetit Financiar nr.6, i cili pasqyron zhvillimet dhe stabilitetin e  sektorit financiar në gjashtëmujorin e parë të vitit 2014.   ...

Guvernatori Hamza priti një delegacion gjerman nga Ministria e Punës dhe Çështjeve Sociale

26 nëntor 2014
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Bedri Hamza, priti z. Jörg Asmussen, Sekretar i përhershëm i Shtetit në Ministrinë Federale Gjermane të Punës dhe Çështjev...

FSI connect - një udhëzues i rëndësisë së veçantë lidhur me funksionin e mbikëqyrjes bankare në BQK

9 nëntor 2014
Në një ceremoni, Banka Qendrore në bashkëpunim me GIZ  kanë lansuar përdorimin e softuerit  FSI connect,  i cili do të bëjë të mundur pajisjen me licenca të  stafit të mb...

Në Bankën Qendrore u mbajt Forumi ”Tregu i Pronave dhe Kredive Hipotekare në Kosovë – Rritja dhe Progresi”

6 nëntor 2014
Në Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës  u mbajt Forumi i 5-të me radhë për pronat në Kosovë, me temë “Tregu i Pronave dhe Kredive Hipotekare në Kosovë – Rri...

Guvernatori Hamza priti në BQK delegacionin e lartë të BERZH-it

24 tetor 2014
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, z.Bedri Hamza ka pritur një delegacion të lartë të Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH), të përbërë...

Kryetari i Bordit të BQK-së, Prof. Dr. Bedri Peci merr çmimin prestigjioz, “Medaljen e Artë të Forumit të Crans Montanës”

20 tetor 2014
Kryetari i Bordit të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Prof. Dr. Bedri Peci  mori pjesë në Forumin e Crans – Montanës, në Samitin e 16-të Ndërkombëtar mbi “Krim...

Guvernatori Hamza priti Drejtorin e ri të BERZH-IT për Ballkanin Perëndimor

16 tetor 2014
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Bedri Hamza, ka pritur sot në një takim z. Holger Muent, Drejtor i ri për Ballkanin Perëndimor i Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zh...

Aktivitetet e delegacionit të Kosovës në takimet vjetore të FMN-së dhe Bankës Botërore

10 tetor 2014
Delegacioni i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës i kryesuar nga Guvernatori z. Bedri Hamza po merr pjesë në takimet vjetore të  Fondit Monetar  Ndërkombëtar dhe Grupit të Bank&eum...

Guvernatori Hamza po merr pjesë në takimet vjetore të FMN-së dhe Bankës Botërore

9 tetor 2014
Guvernatori  i Bankës Qendrore të Kosovës z. Bedri Hamza po merr pjesë në takimet e rregullta vjetore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe të Bankës Botërore, të cilat janë duke u zh...

BQK publikoi statistikat për sektorin financiar për muajin gusht 2014 dhe sektorin e jashtëm për tremujorin e dytë të vitit 2014

2 tetor 2014
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës publikoi statistikat e sektorit financiar me të dhënat për muajin gusht 2014, si dhe statistikat e sektorit të jashtëm me të dhënat për tremujorin e dyt&eum...

Guvernatori Hamza priti një delegacion të zyrës për Kosovë të Komisionit Evropian

1 tetor 2014
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, z.Bedri Hamza priti në një takim z.Javier Menendez Bonilla, shef i njësisë për Kosovën , e cila është në kuadër të...

Guvernatori Hamza kryesoi takimin e programit të bashkëpunimit teknik me Bankën Qendrore Evropiane

29 shtator 2014
Në kuadër të programit të bashkëpunimit teknik të Bankës Qendrore Evropiane (BQE) me bankat qendrore të regjionit të Ballkanit Perëndimor, ku përfshihet edhe Banka Qendrore e Republikës s&eu...

Guvernatori Hamza mori pjesë në Panairin Financiar 2014

23 shtator 2014
Në paraqitjen e tij me  rastin e  hapjes së Panarit Financiar 2014 në Prishtinë ,Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës z.Bedri Hamza, para pjesëmarrësve të kë...

"Perspektiva Ekonomike e Evropës Juglindore në periudhën pas krizës"

12 shtator 2014
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK) në bashkëpunim me Universitetin e Lubjanës, Fakultetin Ekonomik organizuan sot konferencën e përbashkët me temën  "Perspektiva Ekonomike e Evropë...

Guvernatori Hamza priti sot në takim Guvernatorin e Bankës së Sllovenisë z.Boshtjan Jazbec

12 shtator 2014
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës z. Bedri Hamza ka pritur në një  takim z.Boshtjan Jazbec Guvernator i Bankës së Sllovenisë . Më këtë rast të dy guvernat...

Miratimi i formatit IBAN të numrave të llogarive bankare të Kosovës

7 gusht 2014
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës ka pranuar njoftimin për regjistrimin e formatit IBAN të numrave të llogarive të mbajtura në bankat e Kosovës.  Që nga zyrtarizimi i kodeve SWIFT të ba...

Guvernatori Hamza priti në takim Përfaqësuesin e Ri Rezidencial të FMN-së në Kosovë

4 gusht 2014
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Bedri Hamza, priti sot në një takim njohës Përfaqësuesin e Ri Rezident të FMN-së në Kosovë, z. Frank Lakwijk. Në kë...

Kumtesë për shtyp

25 korrik 2014
Paneli për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtar joekzekutiv të Bordit të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, pas vlerësimit të integritetit, përgatitjes profesionale, n...

Çmimi i BQK-së për ekonomistët e rinj

16 korrik 2014
Në funksion të nxitjes së hulumtimeve mes ekonomistëve të rinj të Kosovës, Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK) ka krijuar mundësinë e dhënies së një çmimi p&eu...

Guvernatori Hamza priti ambasadorin e Shqipërisë z.Qemal Minxhozi

15 korrik 2014
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës , Bedri Hamza ,priti sot në një takim njohës, shkëlqesinë e tij, z.Qemal  Minxhozi, ambasador i Republikës së Shqiperisë n&eu...

BQK publikoi statistikat për sektorin financiar për muajin maj 2014 dhe sektorin e jashtëm për tremujorin e parë të vitit 2014

30 qershor 2014
Kumtesë për shtyp30 qershor 2014Banka Qendrore e Republikës së Kosovës publikoi statistikat e sektorit financiar me të dhënat për muajin maj 2014, si dhe statistikat e sektorit të jashtëm me të d...

Presidentja Atifete Jahjaga priti guvernatorin e BQK-së

24 qershor 2014
Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga, priti sot në takim guvernatorin e Bankës Qendrore të Kosovës, zotëri Bedri Hamza, i cili ia dorëzoi Presidentes Raportin Vjetor për vitin 20...

Banka Qendrore e Republikës së Kosovës dhe Banka Qendrore e Malit të Zi nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi

13 qershor 2014
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës z. Bedri Hamza po merr pjesë në Samitin e Ministrave të Financave dhe Guvernatorëve të bankave qendrore të vendeve të regjionit, i cili...

Tregut Bankar të Reublikës së Kosovës i shtohet edhe një bankë

5 qershor 2014
Në vazhdën e nxitjes së investimeve të huaja në vend dhe rritjes së numrit të akterëve në sektorin financiar të Republikës së Kosovës, Bordi Ekzekutiv i Bankës Qendrore të Rep...

Banka Qendrore ndau shpërblime për punimet më të mira të nxënësve me rastin e shënimit të Javës Ndërkombëtare të Parasë

30 maj 2014
Guvernatori i BQK-së z.Bedri Hamza ka ndarë mirënjohje dhe çmime për punimet më të mira  për nxënësit fitues, të cilët morën pjesë në garën e titulluar &ldquo...

Nisja e programit të bashkëpunimit teknik me Bankën Qendrore Evropiane

17 prill 2014
Banka Qendrore Evropiane (BQE), me mbështetje të Bashkimit Evropian (BE), ka nisur sot zyrtarisht një program të bashkëpunimit teknik me bankat qendrore të regjionit, duke përfshirë Bankën Qendrore të...

Guvernatori Bedri Hamza po merr pjesë në Takimet Pranverore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe të Bankës Botërore 2014

11 prill 2014
Delegacioni i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës i kryesuar nga Guvernatori z. Bedri Hamza po merr pjesë në takimet pranverore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Grupit të Bankës Bot&e...

BQK publikoi statistikat për sektorin financiar për muajin shkurt 2014 dhe sektorin e jashtëm për tremujorin e katërt të vitit 2013

31 mars 2014
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës publikoi statistikat e sektorit financiar me të dhënat për muajin shkurt 2014, si dhe statistikat e sektorit të jashtëm me të dhënat për tremujorin e kat&eu...

Me moton :”Të mësojmë të kursejmë “, Banka Qendrore e Republikës së Kosovës shënon “Javën Ndërkombëtare të Parasë”

14 mars 2014
Me moton :”Të mësojmë të kursejmë “Banka Qendrore shënon “Javën  Ndërkombëtare  të  Parasë”  “ Të mësojmë të kursejmë &l...

Banka Botërore premton vazhdimin e mbështetjes së projekteve për Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës

5 mars 2014
Guvernatori  Hamza  ka pritur sot në takim zonjën  Ellen Goldstein  drejtoreshë e Bankës Botërore për Ballkanin perëndimor dhe zotëri Jan-Peter Olters, drejtor i zyrës së Bankë...

Guvernatori Hamza në vizitë zyrtare në Bankën e Sllovenisë

26 shkurt 2014
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës z. Bedri Hamza, me ftesë të Guvernatorit të Bankës së Sllovenisë z. Bostjan Jazbec, po realizon vizitën zyrtare në Slloveni, p&eum...

Sistemi bankar i Kosovës vazhdon të shënojë trende pozitive dhe performancë të mirë

23 janar 2014
Në konferencën për media, për më të rejat e fundit në sistemin  bankar dhe atë  financiar, Guvernatori i Bankës Qëndrore të Republikës së Kosovës z.Bedri Hamza ka shpalos...

Kumtesë për shtyp – 21 janar 2014

22 janar 2014
Bazuar në rishpalljen  e datës 15 nëntor 2013, Paneli për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtar joekzekutiv të Bordit të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, pas vle...

Vlerësohet niveli i lartë i qëndrueshmërisë dhe trendi pozitiv i zhvillimit të sektorit financiar

20 janar 2014
Komisioni Kombëtar për Stabilitet Financiar dhe Menaxhim të Krizës, ka vlerësuar sot se sektori financiar vazhdon të ketë nivel të lartë të qëndrueshmërisë dhe trend pozitiv të zhv...

Guvernatori Hamza priti në takim ministrin e financave të Republikës së Shqipërisë z. Shkëlqim Cani

17 janar 2014
Me rastin e vizitës së tij në Kosovë, ministri i financave i Republikës së Shqipërisë, z. Shkëlqim Cani me bashkëpunëtorë u prit në një takim nga guvernatori i Bankës Qendrore...

Presidentja Atifete Jahjaga priti guvernatorin e BQK-së, Bedri Hamza

13 janar 2014
Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga, priti sot në takim guvernatorin e Bankës Qendrore të Kosovës, zotëri Bedri Hamza, i cili e njoftoi për punën që institucioni i tij ka b...

BQK publikoi statistikat për sektorin financiar për muajin nëntor dhe sektorin e jashtëm për tremujorin e tretë të vitit 2013

27 dhjetor 2013
Kumtesë për shtyp27 Dhjetor 2013Banka Qendrore e Republikës së Kosovës publikoi statistikat e sektorit financiar me të dhënat për muajin nëntor 2013, si dhe statistikat e sektorit të jashtëm me t...

Eurosistemi më 13 janar 2014 do të zbulojë dizajnin e serisë së re të kartëmonedhës në vlerë prej 10€

13 dhjetor 2013
Pas më shumë se 10 vite të futjes në qarkullim të kartëmonedhave dhe monedhave euro, Eurosistemi  në vitin 2013 ka filluar të lëshojë në qarkullim serinë e dytë e kartëmonedha...

Fillimi i përdorimit të kodeve SWIFT të institucioneve financiare të vendit me identifikim të duhur shtetëror

6 dhjetor 2013
Fillimi i përdorimit të kodeve SWIFT të institucioneve financiare të vendit me identifikim të duhur shtetëror Më 9 dhjetor 2013 do të fillojë zyrtarisht lidhja në SWIFT dhe përdorimi i kodit SWI...

Guvernatori Hamza mori pjesë në konferencën e Bankës Qendrore Evropiane

6 dhjetor 2013
Më 3 dhe 4 dhjetor 2013,Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, z. Hamza mori pjesë në konferencën e organizuar nga Banka Qendrore Evropiane (BQE)  me titull “ Bashkëpunimi ...

Shkëlqesia e tij, z. Andreas Farrese , ambasador i Italisë vizitoi Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës

20 nëntor 2013
Shkëlqesia e tij, z. Andreas Ferrarese , ambasador  italian  në Republikën e Kosovës, vizitoi sot Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës, me ç’rast u prit në takim njohës...

Një delegacion i lartë i BQK-së vizitoi Autoritetin Rregullativ dhe Mbikëqyrës të Bankave të Turqisë - BRSA

25 tetor 2013
Më datë 24 tetor 2013 qëndroi për vzitë në Stamboll një delegacion i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës (BQK) i përbërë nga z. Fehmi MEHMETI, zëvendësguvernato...

Guvernatori Bedri Hamza ndau certifikata për studentët që ndoqën praktikën në BQK

24 tetor 2013
Gjatë muajve  korrik dhe gusht 19 studentë nga fakultete të ndryshme të vendit tonë , të Universitetit Publik dhe kolegjet  private përfunduan Programin e praktikës dymujore, e cila u  zhvillua n...

Guvernatori Hamza së bashku me një delegacion të BQK-së po merr pjesë në takimet vjetore të FMN-së dhe Bankës Botërore në Uashington

12 tetor 2013
Guvernatori  i Bankës Qendrore të Kosovës z. Bedri Hamza po merr pjesë në takimet e rregullta vjetore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe të Bankës Botërore, të cilat janë duke u zh...

BQK publikon të dhënat e sektorit të jashtëm për gjashtëmujorin e parë të vitit 2013

30 shtator 2013
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës ka publikuar statistikat e sektorit të jashtëm, që përfshin: statistikat e bilancit të pagesave, pozicionit të investimeve ndërkombëtare si dhe statistikat ...

Guvernatori Hamza priti një delegacion pune të SWIFT-it

12 shtator 2013
Guvernatori Hamza priti një delegacion pune të SWIFT-it Guvernatori Hamza priti sot një delegacion të SWIFT-it që ishte për një vizitë pune në Republikën e Kosovës.  Me këtë rast,...

Themelimi i Grupit Kombëtar të Kosovës të Anëtarëve dhe Përdoruesve të SWIFT-it

30 gusht 2013
  Pas njohjes së Republikës së Kosovës nga ana e SWIFT-it, Banka Qendrore e Republikës së Kosovës dhe bankat komerciale të vendit sot themeluan Grupin Kombëtar të Kosovës të Anëta...

Kumtesë për shtyp – 23 korrik 2013

23 korrik 2013
Paneli për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtar joekzekutiv të Bordit të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, pas vlerësimit të integritetit, përgatitjes profesionale, n...

Filloi procesimi i pagesave elektronike për skemat sociale

23 korrik 2013
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës njofton opinionin publik  që sot për herë të parë ka realizuar me sukses procesimin, bartjen, transferimin dhe shlyerjen finale të rreth 153 mijë transaksio...

Banka Qendrore në bashkëpunim me Bankën Botërore dhe MTI-në organizuan konferencën për mbrojtjen financiare të konsumatorit

18 korrik 2013
Banka Qendrore në bashkëpunim më Bankën Botërore  dhe në partneritet me MTI-në kanë organizuar në Prishtinë Konferencën e përbashkët më rastin e lansimit të strategjis&eu...

Guvernatori Hamza priti shefin e zyrës dhe përfaqësuesin Special të BE-së për Kosovë, z. Samuel Zhbogar

12 korrik 2013
Shef i Zyrës së Bashkimit Evropian dhe Përfaqësuesi Special i BE-së në Republikën e Kosovës z. Samuel Zhbogar, vizitoi sot Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës me ç’ras...

BQK publikon të dhënat e sektorit të jashtëm për tremujorin e parë të vitit 2013

2 korrik 2013
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës ka publikuar statistikat e sektorit të jashtëm, që përfshin: statistikat e bilancit të pagesave, pozicionit të investimeve ndërkombëtare si dhe statistikat ...

U nënshkrua Memorandumi i Mirëkuptimit në mes të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës dhe Njësisë për Inteligjencë Financiare të Kosovës

12 qershor 2013
Në Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës u nënshkrua Memorandumi i Bashkëpunimit në mes të BQK dhe Njësisë për Inteligjencë Financiare . Ky memorandum u nënshkrua në e...

Caktimi i kodit të veçantë shtetëror për Republikën e Kosovës nga ana e SWIFT-it

7 qershor 2013
Shoqata për Telekomunikim Financiar Ndërbankar Mbarëbotëror (SWIFT) ka caktuar një kod të veçantë shtetëror për t’u përdorur në lidhje me identifikimin e institucioneve financiare t&...

Guvernatori Hamza priti një delegacion të Qeverisë Gjermane

6 qershor 2013
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës z.Bedri Hamza ka pritur një delegacion të institucioneve gjermane. Guvernatori me këtë rast , fillimisht ka  falënderuar delegacionin lidhur...

Guvernatori Hamza priti në takim z. Gino Alzetta, drejtor ekzekutiv dhe përfaqësues i Kosovës në Bankën Botërore

22 maj 2013
Guvernatori Hamza ka pritur sot në takim z.Gino Alzetta, drejtor ekzekutiv, përfaqësues i Kosovës në Bankën Botërore. Me këtë rast, Guvernatori Hamza e ka njoftuar z.Alzetta mbi zhvillimet aktuale ekonomik...

Guvernatori Bedri Hamza po merr pjesë në Takimet Pranverore te Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe të Bankës Botërore 2013

20 prill 2013
Delegacioni i Republikës së Kosovës i kryesuar nga Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës z. Bedri Hamza po merr pjesë në takimet pranverore të Fondit Monetar Ndërkombët...

PRESIDENTJA ATIFETE JAHJAGA TAKOI GUVERNATORIN E BQK-SË, BEDRI HAMZA

16 prill 2013
E martë, 16 prill 2013Presidentja Jahjaga, në takimin e parë me guvernatorin e ri të BQK-së z. Bedri Hamza, tha se Kosova është shembull në rajon për stabilitet dhe qëndrueshmëri financiare.Ajo s...

Kumtesë për shtyp – 12 prill 2013

12 prill 2013
Kumtesë për shtyp – 12 prill 2013Paneli për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtar joekzekutiv të Bordit të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, pas vlerësimit t&eum...

Shkëlqesia e saj, znj.Tracey Ann Jacobson, Ambasadore e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Republikën e Kosovës, vizitoi sot Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës.

12 prill 2013
Ambasadorja znj. Tracey Ann Jacobson u prit nga Guvernatori z. Bedri Hamza me të cilin shkëmbeu informacion mbi zhvillimet ekonomike dhe financiare në Republikën e Kosovës.Guvernatori Hamza falënderoi Ambasadoren Jacobso...

Guvernatori Hamza ka pritur drejtoreshën e misionit të USAID-së për Kosovë, znj.Maureen A.Shauket

11 prill 2013
Prishtinë, 11 prill 2013Drejtoresha e misionit të USAID-së për Kosovë, znj.Maureen A. Shauket ka vizituar sot Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës, më ç’rast u prit nga  Guv...

Guvernatori Hamza priti në takim përfaqësuesin rezident të Bankës Botërore në Republikën e Kosovës

4 prill 2013
04 prill 2013Përfaqësuesi rezident i Bankës Botërore në Republikën e Kosovës z.Jan-Peter Olters ka  viztuar sot Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës me çrast u prit nga Guver...

BQK-ja fillon me procesimin e pagave të tetëdhjetëmijë shërbyesve të Administratës Publike përmes Sistemit Elektronik të Kliringut Ndërbankar

2 prill 2013
 Banka Qendrore e Republikës së Kosovës ka kënaqësinë të njoftojë, që sot përmes Skemës së Pagesave Masive të Sistemit Elektronik të Kliringut Ndërbankar është ...

Fjala e Guvernatorit Bedri Hamza në konferencën Ndërkombëtare të Sigurimeve në Kosovë

27 mars 2013
I nderuar z. AbaziI nderuar Zëvendeskryeministër KuçiI nderuar z. Vitovski, z. Elvers dhe zonja FloreTë  nderuar përfaqësues  nga  industria e sigurimeve  dhe  ju  të  pranish&eu...

Guvernatori Hamza priti në takim përfaqësuesit e Këshillit të Byrove të Sistemit të Kartonit të Gjelbër

27 mars 2013
Në vazhdën e takimeve pas  konferencës ndërkombëtare të sigurimeve  të  mbajtur  dje në  Prishtinë, një  delegacion i lartë i Këshillit të  Byrove t&e...

PRESIDENTJA JAHJAGA DEKRETOI EMËRIMIN E BEDRI HAMZËS NË POZITËN E GUVERNATORIT TË BANKËS QENDRORE TË REPUBLIKËS SË KOSOVËS

26 mars 2013
Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga dekretoi sot emërimin e z.Bedri Hamza në pozitën e Guvernatorit të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës.E martë, 26 mars 2...

Guvernatori Gërguri ka pritur përfaqësues të lartë të Bankës Botërore

11 mars 2013
Prishtinë, 11 mars 2013 - Guvernatori Gërguri ka pritur sot në takim zonjën Ellen A.Goldstein, drejtoreshë e Bankës Botërore për Evropën Juglindore, Evropën dhe Azinë Qendrore dhe zotëri Jan...

Vlerësohet themelimi i Fondit Garantues për Mikrokredi

21 shkurt 2013
Përfaqësuesja rezidente e UNDP-së  për Kosovë, znj. Osnat Lubrani, vizitoi sot Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës me ç’rast u prit nga Guvernatori Gërguri me të cilin...

Nënshkruhet Marrëveshja e Bashkëpunimit ndërmjet Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës dhe Bankës Nacionale të Republikës së Maqedonisë

20 shkurt 2013
Në vazhdën e zgjerimit të bashkëpunimit ndërkombëtar, në veçanti me institucionet  simotra, Banka  Qendrore e Republikës  së  Kosovës e përfaqësuar  nga ...

Kumtesë për shtyp

19 shkurt 2013
Paneli për përzgjedhjen e kandidatëve për Guvernator, pas vlerësimit të integritetit, përgatitjes profesionale, shkathtësive teknike, njohurive të sistemit financiar si dhe njohurive për politika mikr...

BQK-ja zgjeron gamën e statistikave të publikuara për sektorin financiar

29 janar 2013
Prishtinë, 29 janar 2013: Konform Ligjit mbi Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës, e specifikuar edhe në Rregulloren mbi Statistikat Monetare Financiare dhe Llogaritë Financiare, BQK-ja filloi me publikimin...

Kumtesë për shtyp

22 janar 2013
Paneli për zbatimin e procesit për emërimin e Guvernatorit të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, pas përfundimit të afatit për aplikim, konstatoi se për këtë pozitë...

Guvernatori Gërguri priti misionin faktmbledhës të BERZH-it në Kosovë

14 janar 2013
Guvernatori Gani Gërguri me bashkëpunëtorë ka pritur sot një delegacion të Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) të kryesuar nga z. Jean-Marc Peterschmitt, Drejtor Menaxhues për Evr...

Fjalimi i Guvernatorit Gani Gërguri në ceremoninë e hapjes së Is Bankasi,

9 janar 2013
Fjalimi i Guvernatorit Gani Gërguri në ceremoninë e hapjes së Is Bankasi,9 janar 2013, Emerald Hotel, Prishtinë I nderuar Zëvendëskryeministër Pacolli,E nderuar Ministre Kusari-Lila,I nderuar Ministë...

Zgjerohet Programi i edukimit financiar

28 dhjetor 2012
28 dhjetor 2012Në kuadër të Programit të edukimit financiar të BQK-së, Guvernatori Gani Gërguri ka qenë mysafirë-ligjërues para studentëve të Kolegjit Universitar “Gjilani” n&eum...

Fituesit e çmimit për ekonomistët e rinj

20 dhjetor 2012
Me qëllim të promovimit të aktivitetit hulumtues shkencor të ekonomistëve të rinj në Kosovë, BQK, në gusht 2012, shpalli të hapur garën për çmimin e studimit më të mirë...

Banka Qendrore e Republikës së Kosovës prezantoi numrin e tretë të Raportit të Stabilitetit Financiar të Kosovës.

19 dhjetor 2012
Publikimi i numrit të tretë të  Raportit të Stabilitetit Financiar nga Banka Qendrore e Republikës së Kosovës mblodhi sot akterët kryesor të industrisë bankare, industrisë së sigurimeve...

BQK prezanton Raportin e Stabilitetit Financiar të Kosovës

17 dhjetor 2012
Më 19 dhjetor 2012, Banka Qendrore e Republikës së Kosovës prezanton numrin e tretë të Raportit të Stabilitetit Financiar të Kosovës. Me këtë rast, Guvernatori Gërguri do të mbajë ...

Njoftim mbi përgatitjet e BQE për lëshimin në qarkullim të serisë së re te kartëmonedhave euro

17 dhjetor 2012
Presidenti i Bankës Qendrore Evropiane (BQE) Mario Draghi, më 8 nëntor 2012  njoftoi për përgatitjet për lëshimin e serisë së dytë të kartëmonedhave euro - seria “Evropa”. K...

Rritet bashkëpunimi regjional i BQK-së

15 dhjetor 2012
Guvernatori Gani Gërguri, krahas guvernatorëve të bankave qendrore nga Gjeorgjia, Moldavia, Bosnjë e Hercegovina , Maqedonia dhe Shqipëria, mori pjesë në takimin e Grupit Këshillëdhënës të F...

Rritet oferta financiare për ekonominë e Kosovës

11 dhjetor 2012
Guvernatori Gani Gërguri me bashkëpunëtorë ka pritur sot një delegacion të Bankës Investive Evropiane (BIE) të kryesuar nga Matteo Rivellini, përgjegjës për investime të BIE-së në ...

Marrëveshje Bashkëpunimi në mes të BQK-së dhe Doganës së Kosovës në fushën e statistikave

7 dhjetor 2012
Prishtinë, 7 dhjetor 2012: Guvernatori Gani Gërguri dhe Drejtor i Përgjithshëm i Doganës së  Kosovës, Naim Huruglica, nënshkruan një Marrëveshje Bashkëpunimi në fushën e statistika...

Regjistri i Kredive të Kosovës – shtyllë kyçe e sektorit financiar

6 dhjetor 2012
Prishtinë, 06 dhjetor 2012: BQK në bashkëpunim me USAID-në kanë organizuar një Konferencë të përbashkët për të promovuar rezultatet e projektit për Avancimin e Regjistrit të Krediv...

Regjistri i Kredive – shtyllë kyçe e sektorit financiar në Kosovë

6 dhjetor 2012
Fjalim i Guvernatorit Gani Gërguri në Konferencë organizuar me rastin e Avancimit të Regjistrit të Kredive të Kosovës, 06 dhjetor 2012, Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK)I nderuar Zëven...

Rritet interesimi i Korporatës Financiare Ndërkombëtare (IFC) për investime në Kosovë

3 dhjetor 2012
Prishtinë, 3 dhjetor 2012Guvernatori Gani Gërguri ka pritur sot në takim një delegacion të Korporatës Financiare Ndërkombëtare (IFC) pjesë e Grupit të Bankës Botërore, të udhëhequr...

Memorandum për bashkëpunim teknik ndërmjet BQK-së dhe Agjencionit për mbikëqyrje të financimit kapital të sigurimit pensional(MAPAS) nga Republika e Maqedonisë

26 nëntor 2012
Shkup (Nëntor 26, 2012) – Zëvendësguvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, z. Nexhat Kryeziu dhe  Zëvendësdrejtori i Agjencionit për mbikëqyrje të financimit k...

Mbrojtja e Konsumatorëve dhe Edukimi Financiar - projekt i rëndësisë së veçantë për Bankën Qendrore

20 nëntor 2012
Prishtinë 19 nëntor 2012Guvernatori Gani Gërguri ka pritur një mision të ekspertëve të Bankës Botërore të cilët deri më datën 30 nëntor 2012 do të qendrojnë në vendi...

Zhvillimi i tregut të kapitalit

15 nëntor 2012
/Fjalimi i Guvernatorit Gërguri në Konferencën regjionale mbi tregun e kapitalit: “Mundësitë regjionale të rritjes së kapitalit për ndërmarrjet e Kosovës”, 15 nëntor 2012, Hotel Emera...

Drejtoresha e Bankës Botërore për Evropën Juglindore në takimin e saj lamtumirës ka vizituar BQK-në Prishtinë, 13 Nëntor 2012

13 nëntor 2012
Znj. Jane Armitage, Drejtoreshë e Bankës Batërore për Evropën Juglindore, e shoqëruar nga z.Jan-Peter Olters, drejtor i Bankës Botërore për Kosovën, vizitoi sot Bankën Qendrore të Republik&e...

Pavarësia e rregullatorëve të sektorit financiar

9 nëntor 2012
Fjalimi i Guvernatorit Gërguri në Konferencën Ndërkombëtare të AMF në Shqipëri: "Ritheksimi i Pavarësisë së Autoritetit Rregullator të Sektorit Financiar", 31 tetor 2012, Hotel Sheraton, Tir...

Financimi i rritjes së biznesit dhe krijimit të vendeve të punës në Kosovë

8 nëntor 2012
Fjalimi i Guvernatorit Gërguri në prezantimin e Crimson Finance Fund (CFF) në temën: “Financimi i rritjes së biznesit dhe krijimit të vendeve të punës në Kosovë”, 07 Nëntor 2012, n&eu...

Takimet vjetore 2012 të FMN dhe Bankës Botërore

17 tetor 2012
Republika e Kosovës shembull i partneritetit për ndryshime produktivePrishtinë, 17 tetor 2012Në mbyllje të Takimeve Vjetore të FMN-së dhe Bankës Botërore në Tokio të Japonisë,  Ministri...

Delegacioni i Republikës së Kosovës i përbërë nga zyrtarët më të lartë të MF dhe BQK-së është duke marrë pjesë në takimet vjetore të FMN-së dhe Bankës

12 tetor 2012
Në kuadër të këtyre takimeve është mbajtur edhe takimi formal i Konstituencës së Evropës Qendrore dhe Lindore pjesë e sëcilës është edhe Republika e Kosovës. Në takimin m...

Delegacioni i BQK-së po merr pjesë në takimet vjetore të FMN-së dhe Bankës Botërore në Tokio të Japonisë

9 tetor 2012
Një delegacion nga Banka Qendrore e Republikës së Kosovës, i kryesuar  nga Guvernatori  z.Gani Gërguri   ,ka udhëtuar për në Tokio të  Japonisë për të  marr&eum...

BQK zhvilloi konferencën ndërkombëtare mbi konkurrencën dhe rrezikun bankar

5 tetor 2012
Prishtinë, 05 tetor 2012Banka Qendrore e Republikës së Kosovës ishte nikoqire e konferencës ndërkombetare të titulluar “Konkurrenca kundruall marrjes së rrezikut në sektorët bankar të vende...

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës vizitoi BQK-në

2 tetor 2012
02 tetor 2012Shkëlqesia e saj Zonja Tracey Ann Jacobson, Ambasadore e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Republikën e Kosovës, vizitoi sot Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës, me &cce...

BQK organizon konferencë nderkombëtare mbi konkurrencën dhe rrezikun bankar

2 tetor 2012
Prishtinë, 02 tetor 2012Me qëllim të promovimit të sektorit financiar të vendit dhe nxitjes së debatit për sfidat dhe zhvillimet në sektorët bankar të vendeve të Evropës Qendrore dhe Lindore...

Banka Qendrore e Republikës së Kosovës dhe EFSE riafirmojnë përkushtimin për të nxitur financimin e ndërmarrjeve mikro dhe të vogla

20 shtator 2012
BQK dhe EFSE shikojnë në bashkëpunimin e suksesshëm afër shtatëvjeçar Nga investimet e EFSE kanë përfituar 66,000 ndërmarrës mikro dhe të vegjël me rreth 196 milionë Euro q&eu...

Fillon Programi i Vlerësimit të Sektorit Financiar të Kosovës

19 shtator 2012
Prishtinë, 19 shtator 2012Guvernatori Gani Gërguri me bashkëpunëtorë ka pritur sot në takim zonjën Liliana Schumacher (Fondi Monetar Ndërkombëtar) dhe zonjën Aurora Ferrari (Banka Botërore) q&eum...

Fuqizohet bashkëpunimi me Agjencionin Mbikëqyrjes së Sigurimeve të Sllovenisë

13 shtator 2012
Prishtinë, 13 shtator 2012Me qëllim të rritjes së bashkëpunimit në fushën e mbikëqyrjes së kompanive të sigurimeve, Guvernatori Gani Gërguri dhe Drejtori Sergej Simoniti kanë nënshkruar...

Përkrahje e fuqishme për sektorin Financiar të Kosovës

7 shtator 2012
Prishtinë, 07 shtator 2012Guvernatori Gani Gërguri ka vizituar sot Prizrenin bashkë zonjën Jane Armitage, drejtoreshë e Bankës Botërore për Evropën Juglindore dhe zotëri Jan-Peter Olters, drejtor i zy...

Cmimi i BQK-së për ekonomistët e rinj

8 gusht 2012
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK) ka krijuar mundësinë e dhënies së një çmimi për studimin më të mirë të paraqitur nga ekonomistët e rinj.  Për t’...

Vazhdon interesimi i investitorëve të huaj për tregun bankar të Kosovës

7 gusht 2012
Prishtinë, 7 gusht 2012. Një delegacion i bankierëve nga Turqia ka vizituar sot Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës ku është pritur nga Guvernatori Gërguri dhe bashkëpunëtorët...

BQK ka permbushur me sukses objektivat e saja te parapara me Ligjin e BQK-se

31 korrik 2012
Fjala e Guvernatorit Gërguri në Konferencën me gazetarë lidhur me Raportin Vjetor të BQK-së për vitin 2011, mbajtur më 31 korrik 2012, BQK.Të nderuar përfaqësues të mediave,Vitin 2011, Kosov...

BQK-ja prezantoi para mediave Raportin Vjetor 2011

31 korrik 2012
Sot më 31 korrik  2012, në auditoriumin e Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës u mbajt konferenca e rregullt vjetore me gazetarë me ç’rast u prezantua Raporti Vjetor i BQK-së për...

BQK: Hetohet aktiviteti i institucioneve financiare të palicencuara

27 korrik 2012
Prishtinë, Korrik 27, 2012 – Bordi Ekzekutiv i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës ka autorizuar stafin e BQK-së që të ekzaminojë aktivitetet financiare të palicencuara nga ana e BQK-s...

Në Vjenë u themelua konstituenca e Evropës Qendrore dhe Lindore në Fondin Monetar Ndërkombëtar.

11 korrik 2012
Më 11 korrik 2012 Austria, Bjellorusia, Republika Çeke, Hungaria, Kosova, Republika e Sllovakisë, Sllovenia dhe Turqia themeluan konstituencën e Evropës Qendrore dhe Lindore në Fondin Monetar Ndërkombëtar. Ma...

Presidentja Jahjaga priti Guvernatorin e BQK-se, Gani Gergurin

5 korrik 2012
Presidentja Jahjaga priti sot në takim Guvernatorin e Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës (BQK), Gani Gërgurin dhe kryetarin e Bordit të BQK-së, Gazmend Lubotenin.E enjte, 05 korrik 2012Presidentja Ja...

Guvernatori Gërguri i dorëzoi Kryetarit të Kuvendit z. Krasniqi Raportin Vjetor të BQK-së për vitin 2011

3 korrik 2012
Prishtinë, 03 korrik 2012 Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, dr. Jakup Krasniqi, priti sot në takim Guvernatorin e Bankës Qendrore, z. Gani Gërguri, i cili shoqërohej edhe nga Kryetari i Bordit...

Vizitë studimore e delegacionit të BQK-së në Bankën Kombëtare të Polonisë

22 qershor 2012
  Prishtinë 22.06.2012  Prej datës 11-13.06.2012, delegacioni i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovë, i përbërë nga z. Gazmend Luboteni, Kryetar i Bordit te BQK-së, z. Mejdi Bektas...

Ambasadori i Britanisë së Madhe vizitoi BQK-në

19 qershor 2012
19 qershor 2012Shkëlqesia e tij, z. Ian Cliff, ambasador i Britanisë së Madhe në Republikën e Kosovës, vizitoi sot Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës, me ç’rast u prit nga Guve...

Thellohet bashkepunimi bankar ndermjet Kosoves dhe Shqiperise

11 qershor 2012
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK) dhe Banka e Shqipërisë kanë ripërtrirë Marrëveshjen e bashkëpunimit ndërmjet dy institucioneve ku ndër fushat e reja të bashkëpunimit &...

Thellohet bashkepunimi midis Kosoves dhe Malit te Zi ne fushen e Sigurimeve

7 qershor 2012
Një delegacion i lartë i institucioneve të Malit të Zi nga fusha e mbikëqyrje së sigurimeve (Agjencioni për mbikëqyrje të sigurimeve, Asociacioni - Byroja Kombëtare e Siguruesve dhe Ministria e Financ...

Guvernatori Gërguri ka pritur drejtoreshën e misionit të USAID-së për Kosovë, znj.Maureen A.Shauket

5 qershor 2012
Prishtinë, 05 qershor 2012Guvernatori Gërguri ka mirëpritur në BQK drejtoreshën e misionit të USAID-së për Kosovën, znj.Maureen A. Shauket. Krahas elaborimit mbi gjendjen aktuale në sektorin financiar...

Bashkëpunimi i suksesshëm – Depozitat e sigurta në Kosovë

10 maj 2012
Sot, Fondi për Sigurimin e Depozitave të Kosovës (FSDK), KfW, Banka e Qeverisë Gjermane për Zhvillim dhe Banka Qendrore kremtojnë një arritje të madhe në bashkëpunimin e tyre të vazhdueshëm ...

Fjalimi i Guvernatorit Gërguri me rastin e Njëvjetorit të themelimit të Fondit të Sigurimit të Depozitave në Kosovë, 10 maj 2012, BQK

10 maj 2012
I nderuar Zëvendësministër Avdiu,Shkëlqesia juaj, Ambasador Reichel,I nderuar Kryetar i Bordit të bankës qendrore,Të nderuar përfaqësues të KfW-së, Të nderuar përfaqësues të i...

Publikimi i parë i statistikave për Pozicionin e Investimeve Ndërkombëtare dhe Borxhin e Jashtëm të Republikës së Kosovës

4 maj 2012
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës, filloi publikimin e statistikave për Pozicionin e Investimeve Ndërkombëtare (PIN) dhe Borxhin e Jashtëm të Republikës së Kosovës, duke bërë k&eum...

Përfaqësuesi Civil Ndërkombëtar Pieter Feith mbështet pavaresinë e vazhdueshme të BQK-së

3 maj 2012
   Pavarësia e Bankës Qendrore të Kosovës (BQK) është me rëndësi shumë të madhe për reputacionin e Kosovës para investitorëve potencialë dhe bashkësisë ndë...

Takimet Pranverore te Fondit Monetar Ndërkombetar dhe të Bankës Botërore 2012

20 prill 2012
Guvernatori Gërguri, po merrë pjesë në takimet pranverore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore që po mbahen në Uashington D.C.Krahas pjesëmarrjes në sesionin plenar te Bor...

Guvernatori Gërguri ka pritur Drejtorin e BERZh-it për Ballkanin Perëndimor

4 prill 2012
Guvernatori Gërguri ka pritur një delegacion të Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), i kryesuar  nga z.Henry Russell, drejtor në BERZh për Ballkanin Perëndimor.Guvernatori Gërguri...

Guvernatori Gërguri fton zviceranët për të investuar në sektorin financiar të Kosovës

31 mars 2012
Guvernatori Gërguri ka pritur një delegacion zviceran i përbërë nga Ministri për Ambient dhe shef i Qeverisë së kantonit Jura, Philippe Receveur, kryetari i kryeqytetit Delemont të Juras, Pierre Kohler, si...

Fjalimi i Guvernatorit Gërguri me rastin e publikimit të Raportit të Bilancit të Pagesave të Kosovës, më 22 mars 2012, BQK

22 mars 2012
BANKA QENDRORE E REPUBLIKËS SË KOSOVËSI nderuar Kryetar i Bordit të BQK-së,Të nderuar përfaqësues të institucioneve vendore e ndërkombëtareTë nderuar përfaqësues të mediave, m...

BQK prezanton Raportin e Bilancit të Pagesave

21 mars 2012
Më 22 mars 2012, Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK) prezanton Raportin e Bilancit të Pagesave numër 11 (versioni i ri). Me këtë rast, Guvernatori i BQK-së, z.Gërguri do të mbajë nj...

PARTNERITET I SUKSESSHËM NË FUQIZIMIN E SEKTORIT FINANCIAR TË KOSOVËS

16 mars 2012
Guvernatori Gërguri ka pritur sot në takim zonjën Jane Armitage, drejtoreshë e Bankës Botërore për Evropën Juglindore dhe zotëri Jan-Peter Olters, drejtor i zyrës së Bankës Botërore p&e...

Guvernatori Gërguri po merr pjesë në Takimin e Tretë të Forumit Zyrtar të Institucioneve Monetare dhe Financiare

13 mars 2012
Guvernatori Gërguri po merr pjesë në Takimin e tretë në Evropë të Forumit Zyrtar të Institucioneve Monetare dhe Financiare. Nikoqir i takimit është z. Jens Weidmann, President i Deutsche Bundesbank ku...

Nënshkruhet Marrëveshja e Bashkëpunimit ndërmjet Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës dhe Policisë së Kosovës

9 mars 2012
Në vazhdën e avancimit të bashkëpunimit ndërinstitucional në përmbushjen e detyrave dhe përgjegjësive të  përcaktuara me legjislacionin në fuqi, Guvernatori i BQK-së, z. Gani G&eum...

Guvernatori Gërguri priti në takim Zëvendëskryeministren, znj. Mimoza Kusari-Lila

2 mars 2012
Në vazhdën e rritjes së bashkëpunimit  ndërinstitucional, Guvernatori  Gërguri  dhe Zëvendëskryeministrja Kusari-Lila  diskutuan çështje me interes të përbashkët d...

Guvernatori Gërguri priti drejtorin ekzekutiv në FMN, z.Willy Kiekens

2 mars 2012
Krahas takimeve të rregullta me delegacionin e FMN-së i cili po qëndron në vendin tonë që nga 21 shkurti i këtij viti, Guvernatori Gërguri ka pritur sot në takim bilateral edhe z.Willy Kiekens, drejtor ekz...

Ambasadori norvegjez vizitoi BQK

10 shkurt 2012
Ambasadori norvegjez vizitoi BQK-në 10 shkurt 2012 Shkëlqesia e tij, z.Jan Braathu, ambasador norvegjez në Republikën e Kosovës, vizitoi sot Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës, me ç&rsq...

Fjalimi i Guvernatorit Gërguri me rastin e mbylljes së Ankandit të parë të Bonove të Thesarit të Qeverisë së Republikës së Kosovës,

17 janar 2012
Fjalimi i Guvernatorit Gërguri  me rastin e mbylljes së Ankandit të parë të Bonove të Thesarit të Qeverisë së Republikës së Kosovës, 17 janar 2012, BQK. I nderuar Ministër Ham...

Komunikatë për shtyp 17.01.2012

17 janar 2012
Komunikatë për shtyp, Ministria e Financave dhe Banka Qendrore e Republikës së Kosovës.Sot, Ministria e Financave e Republikës së Kosovës me sukses ka shitur në ankand konkurrues Bono Thesari 3-mujore t&e...

Fjalimi i Guvernatorit Gërguri me rastin e publikimit të numrit të dytë të Raportit të Stabilitetit Financiar të Kosovës, më 19 dhjetor 2011, BQK

19 dhjetor 2011
Fjalimi i Guvernatorit Gërguri  me rastin e publikimit të numrit të dytë të Raportit të Stabilitetit Financiar të Kosovës, më 19 dhjetor 2011, BQK. I nderuar Ministër Hamza,Të nderuar ambas...

SHKËLQEN STAFI I BQK-së

19 dhjetor 2011
Në Konferencën e organizuar me rastin e publikimit të numrit të dytë të Raportit të Stabilitetit Financiar të BQK-së, mbajtur më 19 dhjetor 2011, në auditoriumin e BQK-së, është b&...

BQK PREZANTON RAPORTIN E STABILITETIT FINANCIAR TË KOSOVËS

16 dhjetor 2011
Më 19 dhjetor 2011, Banka Qendrore e Republikës së Kosovës prezanton numrin e dytë të Raportit të Stabilitetit Financiar të Kosovës. Me këtë rast, Guvernatori Gërguri do të mbajë n...

Guvernatori Gërguri po merr pjesë në Konferencën e Bankës Qendrore të Austrisë dhe në takimin e Konstituencës Belge pranë FMN-së

22 nëntor 2011
 Me ftesë të Guvernatorit të Bankës Qendrore të Austrisë, Guvernatori Gërguri po merr pjesë në punimet e Konferencës ndërkombëtare "Integrimi Evropian në Kontekstin Global" organiz...

Nënshkrimi i Memorandumit të Bashkëpunimit në mes të Bankës Qendrore të Kosovës dhe Misionit të USAID-it në Kosovë

15 nëntor 2011
Nënshkrimi i Memorandumit të Bashkëpunimit në mes të Bankës Qendrore të Kosovës dhe Misionit të USAID-it në Kosovë Prishtinë (Nëntor 15, 2011) – Guvernatori i Bankës Qendrore...

Guvernatori Gërguri ka pritur delegacionin e ekspertëve të Thesarit Amerikan

14 nëntor 2011
Guvernatori Gërguri ka pritur sot në takim një delegacion të ekspertëve nga Zyra për asistencë teknike pranë Departamentit të Thesarit të SHBA-ve.Guvernatori ka falenderuar përfaqësuesit e D...

Guvernatori Gërguri ka pritur përfaqësues të lartë të Bankës Botërore

10 nëntor 2011
Guvernatori Gërguri ka pritur sot në takim zonjën Jane Armitage, drejtoreshë e Bankës Botërore për Evropën Juglindore dhe zotëri Jan-Peter Olters, drejtor i zyrës së Bankës Botërore p&e...

Mbrojtja nga paratë e falsifikuara në Republikën e Kosovës

8 nëntor 2011
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK) në bashkëpunim me Policinë e Kosovës dhe Laboratorin e Forenzikës, më 8 nëntor 2011 organizuan një program trajnimi për mbrojtjen nga paratë...

Studentë të dalluar përfundojnë Programin e praktikës në BQK

21 tetor 2011
 16 studentë nga fakultete të ndryshme të vendit tonë përfunduan Programin e praktikës dymujore nëpër departamente të ndryshme të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës...

Guvernatori Gërguri po merr pjesë në ceremoninë e BQE-së me rastin e përfundimit të mandatit të Presidentit të BQE-së, z.Jean-Claude Trichet

20 tetor 2011
Me ftesë të Bordit Ekzekutiv të Bankës Qendrore Evropiane (BQE), Guvernatori Gërguri po merr pjesë në ceremoninë e BQE-së organizuar me rastin e përfundimit të mandatit të Presidentit të...

Guvernatori Gërguri po merr pjesë në Konferencën e Bankës së Italisë

13 tetor 2011
Me ftesë të Guvernatorit të Bankës së Italisë,z.Mario Draghi, Guvernatori Gërguri i shoqëruar nga z.Sejdi Rexhepi,anëtar i Bordit të Bankës Qendrore,po merr pjesë në punimet e Konferenc...

Delegacioni i EFSE-së i dorëzon Guvernatorit Gërguri Studimin mbi ngarkueshmërinë me borxhe të kredimarrësve të vegjël në Kosovë

7 tetor 2011
Guvernatori Gërguri ka pritur në takim drejtoreshën menaxhuese në Fondin Evropian për Evropën Juglindore - EFSE (anglisht: European Fund for Southeast Europe), znj. Sylvia Wisniwski, e cila me këtë rast ia dor&...

Republika Federale e Gjermanisë mbështet zhvillimin e sistemit të sigurimit të depozitave në Kosovë

29 shtator 2011
Prishtinë, 29 shtator 2011Guvernatori Gërguri së bashku me anëtarë të Bordit Menaxhues të Fondit për Sigurimin e Depozitave në Kosovë (FSDK) priti sot në takim delegacionin e Republikës Fede...

Fjala e Guvernatorit Gërguri në ceremoninë e hapjes së Panairit Financiar 2011

29 shtator 2011
Fjala e Guvernatorit Gërguri në ceremoninë e hapjes së Panairit Financiar 2011, mbajtur më 29 shtator 2011, Hotel Grand, Prishtinë I nderuar Ministër BeqaI nderuar Zëvendësministër AvdiuI nderuar...

Pjesëmarrje e suksesshme në takimet vjetore të FMN-së dhe Bankës Botërore në Washington D.C.

28 shtator 2011
Guvernatori Gërguri dhe Kryetari i Bordit të Bankës Qendrore, z.Gazmend Luboteni, kanë përfunduar me sukses pjesëmarrjen në takimet vjetore të Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) dhe të Bankës...

Delegacioni i BQK-së po merr pjesë në takimet vjetore të FMN-së dhe Bankës Botërore në Washington D.C

22 shtator 2011
Në kuadër të delegacionit të Republikës së Kosovës, Guvernatori i BQK-së, z.Gani Gërguri i shoqëruar nga Kryetari i Bordit të Bankës Qendrore, z.Gazmend Luboteni, është duke marr&e...

BQK në bashkëpunim me Korporacionin Financiar Ndërkombetar (IFC) organizuan seminarin në Prishtinë me temën:Qeverisja Korporative për Institucionet Financiare në Kosovë

15 shtator 2011
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës në partneritet me Korporacionin Financiar Ndërkombëtar (IFC) zhvilloi seminarin njëditor  mbi ‘Qeverisjen Korporative (QK) për Institucionet Financiare në ...

Guvernatori Gërguri prezantoi Raportin Vjetor të BQK-së për vitin 2010 në Komisionin për Mbikëqyrjen e Financave Publike

14 shtator 2011
14 shtator 2011Me kërkesën e Komisionit për Mbikëqyrje të Financave Publike pranë Kuvendit të Republikës së Kosovës, më 14 shtator 2011, Guvernatori Gërguri prezantoi Raportin Vjetor bashk&e...

Nënshkruhet Marrëveshja e Mirëkuptimit ndërmjet Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës dhe Autoritetit Kosovar të Konkurrencës

2 shtator 2011
Me qëllim të  bashkëpunimit ndërinstitucional në përmbushjen e detyrave dhe përgjegjësive  të  tyre të përcaktuara  sipas legjislacionit në fuqi (Ligjit për Bank&eum...

Prezantimi i Raportit Vjetor 2010

3 gusht 2011
Sot më 3 gusht 2011, në auditoriumin e Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës u mbajt konferenca e rregullt vjetore me gazetarë me ç’rast u prezantua Raporti Vjetor i BQK-së për vitin 2...

Themelohet Byroja Kosovare e Sigurimit

1 gusht 2011
Në vazhdën e implementimit të Ligjit për Sigurimin e detyrueshëm nga autopërgjegjësia, Banka Qendrore  e Republikës  së Kosovës në  bashkëpunim  me  industrinë ...

Guvernatori Gërguri ia prezantoi Raportin vjetor 2010 të BQK-së Presidentes së Republikës së Kosovës

21 korrik 2011
Sot, më 21 korrik 2011, Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, z. Gërguri u prit nga Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga, me ç’rast ia dorëzoi...

Sqarim lidhur me artikullin “BQK-ja me fitime simbolike nga 800 milionë euro depozita në bankat e huaja”

15 korrik 2011
Sqarim lidhur me artikullin“BQK-ja me fitime simbolike nga 800 milionë euro  depozita në bankat e huaja”publikuar në Koha Ditore më 14 Korrik 2011, faqe 9.Me qëllim të informimit të drejtë t&eu...

Guvernatori Gërguri prezantoi Raportin Vjetor të BQK-së për vitin 2010 në Komisionin e Buxhetit dhe Financave

6 korrik 2011
Më 6 korrik 2011, Guvernatori Gërguri prezantoi Raportin Vjetor të BQK-së për vitin 2010, para anëtarëve të Komisionit për Buxhet dhe Financa të Kuvendit të Republikës së Kosovës.G...

Kryekuvendari Krasniqi priti drejtuesit e BQK-së

1 korrik 2011
Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, dr. Jakup Krasniqi, kishte sot një takim me guvernatorin e Bankës Qendrore, z. Gani Gërguri, si dhe me kryetarin e Bordit Drejtues të BQK-së, z. Gazmend  ...

Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës z. Gani Gërguri priti në takim Minisitrin e Diasporës z. Ibrahim Makolli

14 qershor 2011
Në  takim  u  diskutuan  çështje  me interes të përbashkët si ajo rreth përshpejtimit të aprovimit të Ligjit  mbi Sigurimet  nga  auto-përgjegjesia  ndaj...

U mbajt seminari i radhës për avancimin e lëmit të kredidhënies

14 qershor 2011
Më 13 dhe 14 qershor 2011 në mjediset e Hotel Victory në Prishtinë në organizim të përbashkët të USAID-it dhe BQK-së u mbajt seminari i dytë me institucionet kredidhënëse me temë &...

BANKA QENDRORE E PAVARUR E NDIHMON REPUTACIONIN E KOSOVËS, THOTË ICR-ja

13 qershor 2011
Pavarësia e Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës (BQK) është absolutisht qenësore për reputacionin e Kosovës para investitorëve të mundshëm dhe më gjerë para bashk&eu...

Presidentja Jahjaga priti Guvernatorin e Bankës Qendrore të Kosovës, z.Gani Gërguri

8 qershor 2011
Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga priti sot në takim guvernatorine Bankës Qendrore të Kosovës, z. Gani Gërguri.E mërkurë, 08 qershor 2011Presidentja Jahjaga tha në t...

Guvernatori Gërguri priti drejtorin ekzekutiv të FMN-së z.Willy Kiekens

1 qershor 2011
Në vazhdën e takimeve të shumta me delegacionin e FMN-së i cili qëndroi në vendin tonë prej 17 deri më 30 maj 2011, Guvernatori Gërguri ka pritur në takim të veçantë edhe z.Willy Kiek...

BQK-ja mori pjesë në konferencën ndërkombëtare “ Kthimi në prosperitet” të zhvilluar në Tallinn të Estonisë

30 maj 2011
Nexhat Kryeziu- zëvendësguvernator për mbikëqyrje të institucioneve financiare ka marrë pjesë në konferencën e VII-të për Evropën Lindore të organizuar nga Asociacioni i Specialistë...

Stabiliteti Financiar – ndërtimi i kapaciteteve, besueshmërisë dhe sistemeve për një rrregullativë efektive: roli i BQK-së

12 maj 2011
Fjalim i z.Gani Gërguri-Guvernator, Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK)Prezantuar në Konferencën e parë ndërkombëtare mbi Raportimin Financiar në Kosovë, organizuar nga Shoqata e Kontabi...

Roli dhe objektivat e Regjistrit të Kreditit në ruajtjen e stabilitetit financiar dhe rritjen ekonomike

11 maj 2011
Fjalim i z.Gani Gërguri Guvernator, Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK) Prezantuar në Seminarin “Përmirësimi i Informacionit Kreditor dhe Regjistri i Kreditit” organizuar nga USAID/BEEP dhe BQK ...

Dekretohet emërimi i Guvernatorit të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës

10 maj 2011
Duke u bazuar në vendimin e Kuvendit të Republikës së Kosovës të mbledhjes plenare të datës 22 prill 2011 ,Presidentja e Republikës së Kosovës, konform dispozitave kushtetuese, dekretoi emër...

Seminar me institucione kredidhënëse

9 maj 2011
Avancimi i informacionit kreditor dhe i Regjistrit të Kredive të KosovësNë organizim të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës dhe në përkrahje të USAID -  përkatësisht...

Vendimi i Kuvendit të Republikës së Kosovës për zgjedhjen e Guvernatorit të Bankës Qendrore të Kosovës

22 prill 2011
 Duke u bazuar në propozimin e panelit të Bordit të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës dhe më pastaj rekomandimit të Komisionit për buxhet dhe financa të Kuvendit të Republik...

Takimet pranverore të FMN-së dhe Bankës Botërore

21 prill 2011
Ushtruesi i detyrës së guvernatorit, Gani Gerguri dhe zëvendësguvernatori Nexhat Kryeziu, ishin pjesë e delegacionit të Republikës së Kosovës e cila mori pjesë në takimet pranverore të Fondi...

Republika e Kosovës fillon pjesëmarrjen në Sistemin e Shpërndarjes së të Dhënave të Përgjithshëm të FMN-së

1 prill 2011
Republika e Kosovës fillon pjesëmarrjen në Sistemin e Shpërndarjes së të Dhënave të Përgjithshëm të FMN-së Kumtesë për shtyp Prill 1, 2011Republika e Kosovës, filloi pjesë...

Rriten angazhimet për anëtarësim në Kartonin e Gjelbër

1 prill 2011
 Me ftesë të BQK-së nga data 30-31 mars 2011,  kanë qëndruar në një vizitë dyditore për herë të parë në Kosovë, përkatësisht në Bankën Qendrore të...

Nënshkruhet memorandumi i mirëkuptimit në mes të BQK-së dhe BaFin-it

17 mars 2011
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës, ka nënshkruar sot Memorandumin e  Mirëkuptimit me Autoritetin Federal të Mbikëqyrjes Financiare në Gjermani (BaFin). Me këtë rast palët nënshkrue...

Kumtesë për shtyp

16 mars 2011
16 mars 2011 Sipas kumtesës për shtyp të datës 4 mars 2011, Paneli në bazë të kritereve të vlerësimit të përcaktuar më parë,  kishte publikuar listën e ngushtë me r...

Kumtesë për shtyp

4 mars 2011
Prishtinë, 4 mars 2011 Paneli i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës , për nominimin  e Guvernatorit të BQK-së, pas selektimit dhe intervistimit të kandidatëve që kanë aplikua...

Paneli Intervistues i BQK-së : Aplikacionet e kandidatëve ende nuk janë shqyrtuar

23 shkurt 2011
Paneli intervistues i BQK-së  , reagon lidhur me shkrimin me titull : “20 kandidat eliminohen nga gara për pozitën e guvernatorit” Prishtinë , 23 shkurt 2011 Në lidhje me shkrimin  më titull &ldqu...

BQK: PREJ MARRËSIT NË DHËNËS TË ASISTENCËS TEKNIKE

24 janar 2011
BQK-ja, megjithëse institucioni më i ri në rajon, po dëshmon se është në gjendje të shërbejë si shembull i mirë edhe për bankat e tjera qendrore me histori më të gjatë veprimi...

Sqarim për: Tarifat e sigurimit të detyrueshëm të auto-përgjegjësisë ndaj palëve të treta

17 janar 2011
I.     Përcaktimi i tarifave të sigurimit në mënyrë administrativeE vetmja klasë e sigurimeve primet e së cilës, që nga viti 1999 janë përcaktuar  në mënyrë...

BQK-ja prezantoi numrin e parë të Raportit të Stabilitetit Financiar të Kosovës

20 dhjetor 2010
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës ka prezantuar  numrin e parë të  Raportit të  Stabilitetit Financiar të Kosovës, me ç’rast krahas nikoçirit z.Gani Gërguri, ushtrue...

BQK PREZANTON RAPORTIN E STABILITETIT FINANCIAR TË KOSOVËS

17 dhjetor 2010
Më 20 dhjetor 2010, Banka Qendrore e Republikës së Kosovës prezanton Raportin e Stabilitetit Financiar të Kosovës. Krahas nikoqirit të kësaj ceremonie, z.Gani Gërguri, ushtrues detyre i Guvernatorit të...

Zëvendësguvernatori i BQK-së z.Nexhat Kryeziu qëndroi për vizitë pune në Bankën Qendrore të Anglisë (Bank of England)

9 dhjetor 2010
Londër, më 8 dhjetor 2010 Nexhat Kryeziu, zëvendësguvernator për mbikëqyrje të institucioneve financiare qëndroi për vizitë pune në Bankën Qendrore të Anglisë (Bank of England),me ...

Promovimi i Studimit mbi Remitencat në Kosovë 2010

23 nëntor 2010
Dërgesat e emigrantëve kosovarë vazhdojnë të luajnë një rol të rëndësishëm në ekonominë e vendit, duke nxit rritjen ekonomike dhe duke siguruar të ardhura shtesë për fami...

BQK pjesëmarrëse e konferencës së pestë dyvjetore për menaxhim të rrezikut dhe mbikëqyrje financiare

8 nëntor 2010
Ushtruesi i detyrës së Guvernatorit, z.Gani Gërguri mori pjesë në konferencën e pestë dyvjetore për menaxhim të rrezikut dhe mbikëqyrje financiare, organizuar nga Instituti për Stabilitet Financi...

Bejtush Kiçmari fiton çmimin prestigjioz “Olga Radzyner”

1 nëntor 2010
Bejtush Kiçmari punëtor i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës është fitues i çmimit prestigjioz “Olga Radzyner”, i cili për çdo vit ndahet nga Banka Nacionale e Austri...

Delegacioni i BQK-së mori pjesë në takimet vjetore të FMN-së dhe BB-së

12 tetor 2010
Në kuadër të delegacionit të Republikës së Kosovës, ushtruesi i detyrës së Guvernatorit të BQK-së, z.Gani Gërguri i shoqëruar nga Kryetari i Bordit të BQK-së, z.Gazmend Lubote...

Delegacioni i afaristëve të rinj amerikan vizitoi BQK-në

29 shtator 2010
Ushtruesi i detyrës së guvernatorit të BQK-së, z.Gani Gërguri, së bashku me zëvendësguvernatorin, z.Nexhat Kryeziu, pritën në BQK një delegacion të afaristëve të rinj nga Chicago e...

Kumtesë e Bordit Dejtues dhe Menaxhmentit të BQK -së

23 korrik 2010
NJOFTIMBordi Drejtues dhe Menaxhmenti i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës janë takuar sot për të shqyrtuar operacionin e kryer në selinë e BQK-së nga ana e Prokurorisë Speciale të...

Një delegacion i BQK-së ka qëndruar për vizitë zyrtare në Turqi

23 korrik 2010
VIZITA ZYRTARE NË TURQI, 19 -21 korrik 2010 Nga data 19 deri më 21 korrik 2010, një delegacion i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës (BQK)  i përbërë nga: z.Nexhat Kryeziu – Z&eu...

Banka Qendrore shpalosi Raportin e vitit 2009 si dhe rezultatet për fazën e parë të vitit 2010

20 korrik 2010
Sot, më 20 korrik  2010,  në një koferencë për media Banka Qendrore e Republikës së Kosovës  shpalosi  Raportin Vjetor të saj  për vitin  2009 .Në kët...

Vizita e Ministrit Stavileci te Guvernatori Rexhepi

13 korrik 2010
Sot më 13 korrik 2010 guvernatorin e Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës. z. Hashim Rexhepi e ka vizituar ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural z. Blerand Stavileci.Guvernatori i BQK-s...

Është nënshkruar memorandumi i bashkëpunimit në mes të BQK-së dhe ANO-së

9 korrik 2010
Në kuadër të konferencës së përbashkët të Bankës Qendrore e Republikës së Kosovës – BQK dhe Shoqatës së Kompanive të Sigurimit – ANO, organizuar më 8 korrik 2...

Konferencë e përbashkët e BQK-së dhe SHKS-së për sigurimet

8 korrik 2010
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës në bashkëpunim me Shoqatën e Kompanive të Sigurimeve të premten më 9 korrik 2010 organizon konferencën e parë mbi sigurimet në Kosovë me titull &l...

Takim i Guvernatorit Rexhepi me Kryetarin e Kuvendit z. Krasniqi për Raport vjetor 2009

7 korrik 2010
Sot Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës z. Hashim Rexhepi me delegacionin e tij ka vizituar Kryetarin e Kuvendit të Kosovës z. Jakup Krasniqi për ta njoftuar me Raportin vjetor 2009 si dhe zh...

Takim i Guvernatorit Rexhepi me Presidentin Sejdiu për Raportin vjetor 2009

30 qershor 2010
Sot Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës z. Hashim Rexhepi së bashku me delegacionin e tij, ka vizituar Presidentin e shtetit z Fatmir Sejdiu për të diskutuar lidhur me  Raportin vje...

Trajnimi për mbrojtjen nga paratë e falsifikuara

29 qershor 2010
Në vazhdën e marrëdhënieve të bashkëpunimit reciprok ndërmjet Policisë së Kosovës (PK) dhe Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës (BQK), më tutje me qëllim të...

Banka Qendrore e Republikës së Kosovës inkurajon bankat komerciale që të vazhdojnë të mbështesin ekonominë e Kosovës

28 qershor 2010
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës inkurajon bankat komerciale që të vazhdojnë të mbështesin ekonominë e Kosovës Nën drejtimin e Guvernatorit Rexhepi dhe bashkëpunëtorëve t&eu...

Sqarim

23 qershor 2010
Me qëllim të njoftimit të drejtë të opinionit publik ,lidhur me artikullin “ Task –Forca nis  me Hashim Rexhepin”, botuar në numrin e sotëm  të gazetës  tuaj ‘Zë...

BQK ka nënshkruar memorandum të mirëkuptimit me Komisionin e Mbikëqyrjes Financiare të Bullgarisë

10 qershor 2010
Në vazhdën e bashkëpunimit që ka Banka Qendrore e Republikës së Kosovës me Bankat simotra dhe institucionet tjera financiare të vendeve të rajonit  dhe si rezultat i kësaj fryme të bashk&eum...

Burimet e financimit për rritjen ekonomike: “A ka para të mjaftueshme në Kosovë”

9 qershor 2010
Banka Qendrore në bashkëpunim më Zyrën Civile Ndërkombëtare ICO organizuan konferencën me temën : Burimet e financimit për rritjen ekonomike: “A ka para të mjaftueshme në Kosovë&rdquo...

Guvernatori i BQK-së z. Hashim Rexhepi merr pjesë në takimet e sesionit pranveror të FMN-së dhe Bankës Botërore në Uashington

21 prill 2010
Me ftesë të FMN-së, një delegacion i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës , i kryesuar nga i pari i këtij institucioni , guvernatori z. Hashim Rexhepi u nisën për në SHBA, Uashingto...

Drejtuesit e BQK-së u pritën nga Kryetari i Bordit të AKP-së

8 prill 2010
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës z.Hashim Rexhepi  bashkë me bashkëpunëtorët e tij vizitoi sot zyrat e Agjencionit Kosovar të Privatizimit (AKP), me ç’rast...

Informatë e shkurtër mbi Politikën e Investimeve të mjeteve të BQK-së

7 prill 2010
Grafiku nr.1. normat e kamatës e aplikuar nga BQK-ja për llogaritë rrjedhëse të depozitarëve të saj Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK) investon mjetet si pjesë përbërëse...

Themelohet Këshilli Kombëtar i Pagesave

12 mars 2010
Më 9 mars 2010 në Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës (BQK) është themeluar Këshilli Kombëtar i Pagesave (KKP).Në KKP, BQK-ja ka një rol udhëheqës dhe do të për...

Nënshkrimi i memorandumit në mes të BQK-së dhe ISA-së nga Maqedonia

5 mars 2010
Sot më 5 mars 2010 në auditorium të BQK-së është nënshkruar memorandumi i mirëkuptimit – MOU në mes të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës dhe Agjencis&eu...

Konferencë e përbashkët në mes BQK-së dhe ICO-së

3 mars 2010
U mbajt konferenca e përbashkët e BQK-së dhe ICO-sëMë 4 mars 2010 në "Grand Hotel” Prishtina është mbajt konferenca e përbashkët e organizuar nga Banka Qendrore e Republikës së Kosov&e...

Ambasadori austriak vizitoi BQK-në

26 shkurt 2010
Sot ambasadori austriak dr. Walter Maria Stojan vizitoi Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës me ç’rast u takua me Guvernatorin Rexhepi, me të cilin shkëmbeu informata të ndryshme me theks t&eum...

Seminar i përbashkët në mes Bankës Botërore dhe Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës dhe Shoqatës së Kompanive të Sigurimit të Kosovës

15 shkurt 2010
NJË HAP MË AFËR LIBERALIZIMIT TË TARIFAVE TË SIGURIMIT TË DETYRUESHËM TË AUTOPËRGJEJGËSISË “Një hap më afër liberalizimit të sigurimit të detyrueshëm të...

Konferenca përmbledhëse për vitin 2009 me zhvillimet dhe të arriturat e BQK-së

29 janar 2010
Më 29 janar 2010 në Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës është mbajtur një konferencë me gazetarë për të arriturat e BQK-së për vitin 2009. Në fjalën hyr&eu...

Sqarim i BQK-së për opinionin publik

22 dhjetor 2009
Lidhur me artikujt “Shfuqizohet Pool’i” dhe “Hetohen bankat” të  botuara në të përditshmën “ExpressMe qëllim të informimit të drejtë Banka Qendrore e Republikë...

Guvernatori Rexhepi falënderon Policinë, Aeroportin dhe Protokollin e Shtetit

14 dhjetor 2009
Sot më 14 dhjetor 2009 guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës në një takim falënderues priti shefin e  Protkollit të shtetit z. Haki Merovci, zv. drejtorin menaxhues të Polic...

Guvernatori i BQK-së z.Hashim Rexhepi po merr pjesë në Forumin e 6-të Ekonomik të Vjenës

10 nëntor 2009
Më ftesë të Bordit të Forumit Ekonomik të Vjenës, Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës Hashim Rexhepi po merr pjesë në punimet e këtij Forumi, respektivisht n&eum...

Fjalimi i Guvernatorit me rastin e shënimit të 10 vjetorit të BQK-së

4 nëntor 2009
I nderuari President i Republikës së Kosovës,I nderuar Kryetar i Kuvendit të Kosovës,I nderuari Kryeministër,Të nderuar zonja dhe zotërinj,Të nderuar kolegë dhe mysafirë,Kam kënaqësin&e...

Fjalimi i Guvernatorit te Bankes se Shqiperise z.Fullani

4 nëntor 2009
I nderuar Guvernator Rexhepi,Të nderuara zonja dhe zotërinj, Është një kënaqësi për mua që marr pjesë në këtë konferencë jubilare, të organizuar në mënyrë kaq ...

Editorial nga Kryetari i Bordit ne 10 vjetorin e BQK-së në 10 vjetorin e Bankës Qëndrore të Kosovës

4 nëntor 2009
Përpos sukseseve të tjera që shënoi Kosova në dekadën e fundit, që u kurorëzuan me shpalljen e Pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt 2008, vargut të sukseseve i shtohet edhe një ...

Lansohet Skema e Debitimit Direkt si Mënyrë e Re e Kryerjes së Pagesave Pa Para të Gatshme

2 nëntor 2009
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK) në bashkëpunim të ngushtë me të gjitha bankat komerciale vendore si dhe me Korporatën Energjetike të Kosovës (KEK), Postën dhe Telekomunikacionin...

Vizita e delegacionit austriak

13 gusht 2009
Sot më 12 gusht është mbajt takimi me përfaqësuesit e Autoritetit të Tregut Financiar (Financial Market Authority – FMA) dhe Bankës Kombëtare të Austrisë (Österreichische Nationalbank OeNB)...

Vizita e delegacionit austriak

11 gusht 2009
Më 12 gusht 2009 Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës do ta vizitoj një delegacion i lartë nga Banka Kombëtare e Austrisë (Österreichische Nationalbank OeNB) dhe nga Autoritetit i Tregut Fina...

Statistikat monetare dhe financiare të Kosovës publikohen në FMN

11 gusht 2009
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës publikon statistikat monetare dhe financiare në FMN, menjëherë pas anëtarësimit në këtë institucion Angazhimi i vazhdueshëm dhjetëvjeçar i...

Guvernatori i BQK-së, z. Hashim Rexhepi priti në takim z. Pieter Feith

17 korrik 2009
Dje në  Bankën  Qendrore të Republikës së Kosovës është mbajtur një takim në mes të përfaqësuesve të BQK-së, të udhëhequr nga guvernatori z. Hashim Rexhepi...

U nënshkrua Memorandumi i Mirëkuptimit në mes të Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe të BQK-së

17 korrik 2009
Zëvendësministri në Ministrinë e Punëve të Brendshme z. Fatmir Xhelili  ka pritur në një takim guvernatorin e Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës z.Hashim Rexhepi. Qëlli...

Seminari i përbashkët i organizuar nga FED dhe BQK

9 korrik 2009
Prej 22 deri më 26 qershor në bashkëpunim të ”Federal Reserv System “ –  FED të ShBA-ve dhe Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës – BQK është organizuar trajn...

Banka Qendrore e Republikës së Kosovës prezantoi Raportin vjetor 2008

25 qershor 2009
Sot, më 25 qershor 2009, në prani të medieve të shkruara, elektronike dhe atyre vizive është prezantuar Raporti vjetor 2008 i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës. Në këtë kon...

Guvernatori i Bankës Qendrore të Luksemburgut z. Yves Mersch, qëndroi për vizitë në BQK-së

17 qershor 2009
Guvernatori i Bankës Qendrore të Luksemburgut z. Yves Mersch është pritur nga z. Hashim Rexhepi guvernator i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës dhe bashkëpunëtorët e tij . Gjatë k...

Guvernatori i BQK-se Hashim Rexhepi në konferencën e Varshavës

8 qershor 2009
Më 5 dhe 6 qershor në Varshavë nën patronatin dhe ftesën e presidentit të Bankës Kombëtare të Polonisë z. Sławomir Skrzypek ka marrë pjesë edhe guvernatori i Bankës Qendrore të...

Guvernatori i Bankës Qendrore të Luksemburgut z. Yves Mersch, do të vizitojë Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës

8 qershor 2009
Guvernatori i Bankës Qendrore të Luksemburgut, do të qëndrojë për vizitë në Kosovë, përkatësisht do të vizitojë BQK-në nga data 11 deri më 12 qershor 2009. Me këtë r...

Guvernatori Rexhepi priti Drejtorin Ekzekutiv të FMN-së z. Age Bakker

29 maj 2009
Drejtori Ekzekutiv i Fondit Monetar Ndërkombëtar, z. Age Bakker , gjatë qëndrimit të tij në Kosovë, është pritur në një takim nga guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së...

Kosova mori pjesë në konferencën vjetore të BERZH-it

19 maj 2009
Në selinë qendrore të Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, në Londër, ka zhvilluar punimet konferenca vjetore e kësaj banke, në të cilën përveç përfaqësuesve t&...

Përfaqesim i suksesshëm e delegacionit të Kosovës në takimet e pranverës në FMN

5 maj 2009
Delegacioni i Republikës së Kosovës në përbërje nga: z.Ahmet Shala, ministër i Ekonomisë dhe Financave dhe z.Hashim Rexhepi, guvernator i Bankës Qendrore të Kosovës, gjatë takimeve pranveror...

Vizita e delegacionit kosovar me rastin e takimeve të sesionit pranveror të FMN-së në Uashington

24 prill 2009
Më ftesë të FMN-së, delegacioni  i RepublikëssëKosovës në përbërje:  Ahmet Shala, ministër i Ekonomisë dhe Financave, Hashim Rexhepi,  guvernator i Bankës Qendrore të...

Guvernatori i Bankës Qendrore z. Hashim Rexhepi merr pjesë në takimin pranveror të FMN-së

23 prill 2009
Me ftesë të Fondit Monetar Ndërkombëtar, më 25 dhe 26 prill në Uashington, ku do t’i zhvillojë punimet Sesioni Pranveror i Komitetit Ndërkombëtar Financiar dhe Monetar të Bordit të FMN-s&eu...

Në BQK u mbajt konferenca “Financimi i Përgjegjshëm në Kosovë“

2 prill 2009
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës në bashkëpunim më Bankën për zhvillim të Gjermanisë KfW, Shoqatën e Institucioneve Mikrofinaciare të Kosovës -AMIK-un , Shkollën e Frankfurti...

Konferencë për Media e BQK-së: “Përmbledhje e Zhvillimeve - Performancës së BQK-së për vitin 2008 dhe objektivat kryesore për vitin 2009”

10 mars 2009
Sot më 10 mars 2009 ,  Drejtuesit më të lartë të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës   mbajtën  një konferencë me gazetarë . Më këtë rast G...

Konferencë për Media: “Përmbledhje e Zhvillimeve - Performancës së BQK-së për vitin 2008 dhe objektivat kryesore të vitit 2009

6 mars 2009
Konferenca mbahet të martën, më 10 mars 2009, në Auditoriumin e BQK-së në ora 11:00 Pjesëmarrës nga BQK në këtë Konferencë do të jenë Guvernatori dhe Zëvendësguvernator&...

Trajnim në identifikimin e tipareve të sigurisë së kartëmonedhave në euro dhe në dollarë

2 shkurt 2009
Në vazhdën e ngritjes së njohurive të operuesve me para të gatshme për mbrojtje nga kartëmonedhat falso, është mbajtur programi trajnues dyditor i organizuar nga ana e Policisë së Kosovës dh...

U nënshkrua plotësim marrëveshja në mes të BQK-së dhe AMF-së nga Shqiperia

21 nëntor 2008
Sot në Prishtinë , në Bankën Qëndrore të Republikës së Kosovës u nënshkrua plotësimi i Memorandumit të Mirëkuptimit në mës të Autoritetit të Mbikëqyrjes Financi...

BQK-ja ka ndarë Certifikatat Studentëve që ndoqën Programin “Praktikë për Student në BQK”

20 nëntor 2008
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës , më rastin e përfundimit të suksesshëm të praktikës profesionale në BQK , ka organizuar  një ceremoni rasti, duke ua ndarë  Certifikatat p&e...

Sokol Havolli fiton çmimin prestigjioz “Olga Radzyner”

20 tetor 2008
Sokol Havolli punëtor i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës është fitues i çmimit prestigjioz “Olga Radzyner” e cila për çdo vit ndahet nga Banka Nacionale e Austrisë p&...

Takim informues i Guvernatorit Rexhepi për Kryetarin Krasniqi

6 tetor 2008
Sot më 06.10.2008 në një takim informativ Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Hashim Rexhepi u prit nga Kryetari i Kuvendit të Kosovës z. Jakup Krasniqi. Z.Rexhepi shkurtimisht in...

Pjesëmarrja në Konferencën Vjetore të FMN-së dhe BB-së

3 tetor 2008
Me ftesë të Kryetarit të Bordit të FMN-së dhe Bankës Botërore, Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës z. Hashim Rexhepi si dhe Ministri i Ministrisë së Ekonomis&eum...

Guvernatori Rexhepi me bashkëpunetorë prezentoi para Komisionit për Buxhet dhe Financa raportin Vjetor 2007 të AQBK-së

17 shtator 2008
E enjte, 11 Shtator , 2008Në mbledhjen e sotme të Komisionit për Buxhet dhe Financa të Kuvendit të Kosovës, të kryesuar nga Gani Koci, kryetar i komisionit, u shqyrtua Raporti i Bankës Qendrore të Kosov&eu...

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, z. Ardian Fullani u takua me Guvernatorin e Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, z. Hashim Rexhepi

13 shtator 2008
Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, z. Ardian Fullani zhvilloi një takim me Guvernatorin e Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës,  z. Hashim Rexhepi. Në të u diskutua kryesisht p&eu...

Guvernatori dhe Kryetari i Bordit të Bankës Qendrore të Kosoves u takuan me Presidentin e Republikës së Kosovës

26 gusht 2008
Guvernatori i Bankës Qëndrore të Republikës së Kosovës z. Hashim Rexhepi dhe Kryetari i Bordit të BQK-së z.Gazmend Luboteni  u pritën në një takim nga Presidenti i Kosovës dr.Fatmir Sej...

Workshop nen organizimin e BQK-se dhe SHBK-se

1 gusht 2008
Nën organizimin e Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës dhe të Shoqatës së Bankave të Kosovës sot është mbajt workshop-i mbi Krizën Financiare në Botë dhe ndikimi i sa...

Prezantimi i Raportit Vjetor 2007

15 korrik 2008
Sot më 14 Korrik 2008 para shumë mediave të shkruara, elektronike dhe atyre vizive është prezantuar Raporti Vjetor 2007 i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës. Në këtë konferenc&eu...

Ndryshimet ne BQK me hyrjen ne fuqi te Ligjit mbi Banken Qendrore te Republikes se Kosoves

10 korrik 2008
Kemi kënaqësinë t’ju informojmë se me hyrjen në fuqi të ligjit mbi Bankën Qendrore prej 01 korrikut 2008, “Autoriteti Qendror Bankar i Kosovës” do të quhet “BANKA QENDRORE E REPUBLI...

ProCredit lancon broshurën me titull “Si t’i drejtohemi një banke”

6 qershor 2008
Sot më 06 qershor 2008 është mbajtur një konferencë për shtyp me rastin e promovimit të broshurës me titull “Si t’i drejtohemi një banke” nga ProCredit Bank dhe të mbështetur ng...

Takim i Drejtorit të Përgjithshëm të AQBK-së me Drejtorët e Kompanive të Sigurimeve

29 maj 2008
Sot më 29 maj 2008 në ndërtesën e Autoritetit Qendror Bankar të Kosovës është mbajtur takimi i radhës me të gjitha Kompanitë e Sigurimeve të Kosovës. Ky takim, për dallim prej taki...

Konferenca e BERZH-ës në Kiev

22 maj 2008
Më 18 dhe 19 maj 2008 në Kiev të Ukrainës është mbajt konferenca vjetore e Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim - BERZH në të cilën nga Kosova morën pjesë Drejtori i Pë...

Memorandum i Mirëkuptimit CFSSA – AQBK

14 maj 2008
Përveç Memorandumit të Mirëkuptimit të nënshkruar më 12 maj 2008 me Agjencinë e Rregullimit dhe Mbikëqyrjes Bankare të Turqisë të njëjtën ditë është nënshkruh...

Memorandumi i Mirëkuptimit BRSA – AQBK

13 maj 2008
Të hënën më 12 maj 2008 në ora 10:00 në ndërtesën e Autoritetit Qendror Bankar të Kosovës është mbajtur ceremonia e nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit në me...

Kryeministri Berisha pret një delegacion të Autoritetit Bankar Qendror të Kosovës

8 maj 2008
Kryeministri Berisha priti sot një delegacion të Autoritetit Bankar Qendror të Kosovës të kryesuar nga z. Gazmend Luboteni, Kryetar i Bordit të këtij autoriteti. Në përbërje të këtij delegac...

Mbi takimin e Guvernatorit të Bankës së Shqipërisë, z.Ardian Fullani, me delegacionin e Autoritetit Qendror Bankar të Kosovës, të kryesuar nga Drejtori i Përgjithshëm, z. Hashim Rexhepi

7 maj 2008
Ditën e sotme, në datë 5 maj 2008, një delegacion i Autoritetit Qendror Bankar të Kosovës (AQBK), i kryesuar nga z. Hashim Rexhepi, Drejtor i Përgjithshëm, në përbërje të të cilit ishin...

Vlerësohet pozitivisht aplikimi i Liberalizimit të kontrolluar të Sigurimit të Detyrueshëm të Autopërgjegjësisë

6 maj 2008
Në vazhdën e takimeve të rregullta të AQBK-se me drejtuesit e insitucioneve financiare, Drejtori Menaxhues i AQBK-së z.Hashim Rexhepi zhvilloj takime  me drejtuesit e  Kompanive të Sigurimeve që operojne n...

Liberalizimi i Sigurimit të Detyrueshëm të Autopërgjegjësisë

28 mars 2008
Që nga përfundimi i luftës, tarifat e policave të Sigurimit të Detyrueshëm të Autopërgjegjësië  (TPL) janë përcaktuar nga Autoriteti Qendror Bankar i Kosovës në cilësin&e...

Emërimi i z. Hashim Rexhepi Drejtor i Përgjithshëm i AQBK-së

28 mars 2008
Më 27 Mars, 2008 Përfaqësuesi Special i Sekretarit të Përgjithshëm, Z. Joachim Rucker emëroi Z. Rexhepi Drejtor të Përgjithshëm të Autoritetit Qendror Bankar të Kosovës me mandat pes&eu...

CEREMONIA E HAPJES ZYRTARE TË AKTIVITETEVE TË TEB SH.A. NË KOSOVË

21 mars 2008
Më datën 20 Mars, 2008 TEB Sh.A. organizoj ceremoni të hapjes lidhur më lëshimin zyrtar të aktiviteteve të saj në Kosovë. Më këtë rast, Z. Alp Yilmaz, Drejtori i Përgjithshëm i TEB...

Hapja e ndërtesës qendrore të Procredit Bankës në Kosovë

28 shkurt 2008
Më 22 Shkurt 2008, Presidenti i Kosovës përuroi ndërtesën e re qendrore të ProCredit Bankës së Kosovës në qendër të qytetit të Prishtinës. Me rastin e hapjes, Z. Michel Svetchine, ...

Vizitë njohëse e Kryesuesit të Bordit të AQBK-së, Prof.Luboteni me Presidentin Sejdiu

1 shkurt 2008
Prishtinë, 31 janar 2008 - Presidenti i Kosovës Dr. Fatmir Sejdiu pati një takim me kryetarin e ri të Bordit Drejtues të Autoritetit Qendror Bankar të Kosovës, z. Gazmend Luboteni, dhe me drejtorin Menaxhues, z. Mic...

Botimi i Buletinit të Pestë të AQBK-së

4 janar 2008
Buletini i pestë i AQBK-së, i përgatitur nga Drejtorati për Analiza Ekonomike dhe Statistikore, përfshin tri studimet e poshtëshënuara:    Bilancin e Pagesave të Kosovës për vitin 20...

Rregulla e sigurimit të jetës

3 janar 2008
Bordi i AQBK-së, në mbledhjen e mbajtur më 17 dhjetor 2007, aprovoi Rregullën për Sigurimet e Jetës. Me aprovimin e kësaj rregulle janë krijuar bazat ligjore për themelimin dhe ushtrimin e veprimtarisë...